Sonel: usługi montażowe będą tracić na znaczeniu
Sonel poinformował o instalacji nowej linii SMT i podwojeniu mocy produkcyjnych. Zostaną one jednak wykorzystane raczej do zwiększonej produkcji własnych wyrobów, niż do rozwoju usług EMS.
© Sonel
Przy okazji prezentacji wyników finansowych za pierwsze półrocze 2023 roku Sonel SA poinformował o rozpoczęciu na początku 2023 roku procesu zakupu i dostawy, a następnie o uruchomieniu w sierpniu nowej linii produkcyjnej do montażu powierzchniowego (SMT). W efekcie inwestycji podwojono moce produkcyjne w tym obszarze. Ponadto, w pierwszym półroczu 2023 kontynuowano prace nad utrzymaniem i rozbudową Systemu Produkcyjnego Sonel (SPS), opartego o narzędzia wspomagania i optymalizacji produkcji według systemu zarządzania Lean Manufacturing.
Głównym celem skorygowanej strategii jest osiągnięcie sprzedaży produktów i usług na poziomie 170 mln zł (wzrost o ok. +30%) w spółce dominującej oraz 250 mln zł (tj. wzrost o ok. +39%) w grupie kapitałowej w roku 2024.
Wyniki sprzedaży za I półrocze 2023 wskazują na mniejszą sprzedaż usług montażowych: o ile w pierwszym półroczu 2022 było 21.6 mln PLN, to w analogicznym okresie 2023 było już tylko 17.4 mln PLN (spadek o blisko 20%). Natomiast cała sprzedaż firmy wzrosła o 3.7%, z poziomu 66.9 mln PLN do 69.4 mln PLN. Wyniki finansowe były natomiast nieco gorsze niż przed rokiem: zysk operacyjny spadł z 7.5 mln PLN do 7.1 MLN PLN, zysk netto z 7.0 mln PLN do 5.2 mln PLN. ‘W głównym obszarze działalności (produkcja i dystrybucja sprzętu pomiarowego) Spółka zanotowała 14,7 % wzrost sprzedaży. Dział montażu kontraktowego również zanotował spadek sprzedaży (19,4 %). Miały na to wpływ dwa główne czynniki: zdolność Spółki do realizowania bieżących zleceń (braki komponentów elektronicznych) oraz spadek zamówień od kluczowej grupy. Niemniej nastąpił wzrost ilości i wartości realizowanych zleceń od nowych klientów’ czytamy w raporcie.
Należy również przypomnieć, że w omawianym okresie Sonel zaktualizował swoją strategię, w której mowa między innymi o usługach montażowych: ‘Spółka koncentruje się na rozwoju usług montażowych jako dodatkowego źródła przychodów. Montaż usługowy stanowi uzupełnienie oferty firmy oraz pozwala wykorzystać potencjał produkcyjny. Jednak w przyszłości spodziewa się, że znaczenie montażu usługowego będzie maleć na korzyść produkcji własnej’.
Sonel wymienia też kolejne, perspektywiczne kierunki wzrostu. Po pierwsze, założeniem jest pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego i osiągnięcie 20-procentowego wzrostu sprzedaży produktów i usług laboratoryjnych rocznie. W zaktualizowanej strategii te dwa źródła przychodów – usługi labolatoryjne i rozwój własnych produktów - mają stać się motorem wzrostu: ‘Zmieniające się przepisy oraz rosnąca świadomość klientów dają duże możliwości rozwoju usług laboratoryjnych. Świadectwa wzorcowania z akredytowanego laboratorium są w wielu przypadkach wymogiem. Dalsze rozwijanie tych usług oraz certyfikacja kolejnych obszarów i metod pomiarowych będzie w przyszłości poszerzać ofertę przedsiębiorstwa’.
‘Planujemy wdrożenie nowych linii produktowych związanych z elektromobilnością, OZE oraz rozwój aktualnej oferty. Sonel zamierza zdobyć udział w tym segmencie rynku dzięki zbudowaniu przyrządów i systemów pomiarowych do urządzeń ładujących oraz osprzętu i akcesoriów towarzyszących’.
‘Obecne prace rozwojowe mają umożliwić w kolejnych etapach wykorzystanie AI do interpretacji wyników pomiarów oraz przewidywanie kosztownych przerw w zasilaniu spowodowanych wszelkiego rodzaju awariami. Cyfryzacja to także wygoda użytkowania: dane pomiarowe będą stale dostępne z dowolnego urządzenia (komputer, smartfon czy tablet) połączonego z Internetem. Oprócz nakładów na samą cyfryzację nowe produkty będą związane z najdynamiczniej rosnącymi segmentami rynku elektroenergetycznego i będą zgodne również z polityką rozwoju OZE Unii Europejskiej. W opracowaniu i przygotowaniu są między innymi mierniki badające bezpieczeństwo oraz wydajność instalacji PV, a dodatkowo analizatory magazynów energii elektrycznej, które są niezbędne dla stabilności i rozwoju rozproszonych systemów zasilania. Kolejną linią produktów rozwijanych w ciągu najbliższych dwóch lat będą urządzenia pomiarowe dla e-mobility i dla ładowarek AC oraz DC. Kierunek ten w najbliższych latach zachowa wysoką dynamikę wzrostową’.