Polska

Dobre wieści z Elzabu

Poziom sprzedaży (prawie) utrzymany a wyniki poprawione. Z ciekawostek: największy dostawca to Fideltronik, a jeden z klientów to Uber.

Elzab to przede wszystkim urządzenia fiskalne: stanowią 63.1% przychodów.

Przychody ze sprzedaży w 2020 roku wyniosły 118.1 mln PLN i były o 5% niższe niż w roku 2019 (124.3 mln PLN). W ujęciu geograficznym, dominującym rynkiem działalności Elzab S.A. był rynek krajowy, gdzie przychody ze sprzedaży w 2020 r. stanowiły 92.9% (2019: 94.6%). Elzab prezentuje wielkość przychodów w podziale na cztery zasadnicze grupy: urządzenia fiskalne (63.1% przychodów), inne urządzenia elektroniczne (16.6%), usługi (w tym usługi EMS, 5.3%) oraz sprzedaż towarów i materiałów (14.9%). W segmencie urządzeń fiskalnych w 2020 roku sprzedaż była o 6.9% niższa w stosunku do 2019 r. głównie z powodu zmniejszonej ilości sprzedanych urządzeń fiskalnych ELZAB u podatników, którzy w mniejszym stopniu zainteresowani byli wymianami urządzeń fiskalnych ze względu na zaistniałą sytuację w kraju związaną z COVID-19.

Zysk z działalności operacyjnej obniżył się już w znacznie większym stopniu niż same przychody: z 9.0 mln PLN w roku 2019 do 7.6 mln PLN obecnie. Jednak na dalszych poziomach rachunku wyników nastąpiła znaczna poprawa: zaważyła na tym działalność finansowa, w ramach której przychody finansowe uległy znacznemu podwyższeniu, a z kolei koszty spadły. Przychody finansowe to przede wszystkim dodatnie różnice kursowe – spółka zarobiła na tym extra 1.9 mln PLN. Z kolei na koszty finansowe składają się przede wszystkim odsetki od kredytów, których kwota spadła o około 1/3. W efekcie zysk netto spółki za rok 2020 był znacznie wyższy niż osiągnięty w roku 2019: było to odpowiednio 6.0 mln PLN oraz 3.9 mln PLN.  

Zatrudnienie spadło w ciągu roku 2020 z 338 osób do 290.

W 2020 roku dział rozwoju Elzab S.A. pracował nad kilkoma ciekawymi projektami. Na pewno warto wspomnieć o zakończeniu prace i uzyskaniu homologacji na urządzenia online’owe: kaso-terminal K2Pay, kasę K1Slim oraz kasę wirtualną do zastosowania w przewozie osób KW1. W efekcie, wdrożono dedykowaną usługę e-fiskalizacji dla Uber z wykorzystaniem kasy wirtualnej KW1 oraz systemu informatycznego dostarczonego przez Elzab. Ciekawym przedsięwzięciem wydaje się też być rozpoczęcie prace, mających na celu wprowadzenie do oferty urządzeń fiskalnych z systemem Android. Jednak chyba najbardziej interesujące są zupełnie nowe kierunki rozwoju: Elzab w roku 2020 prowadził prace rozwojowe, mające na celu dostarczenie kilku modeli ładowarek do samochodów elektrycznych na rynek europejski oraz rozpoczął prace nad opracowaniem linii produktów ElzabCare,  przeznaczonych do sterylizacji powietrza promieniami UV.

W roku 2020 Elzab poniósł nakłady inwestycyjne w wysokości 5.6 mln PLN: były to przede wszystkich nakłady na modernizację budynków i budowli, modernizację pomieszczeń produkcyjnych i biurowych oraz na przyrządy i narzędzia dla produkcji. W planach inwestycyjnych na 2021 r. przewiduje się głównie zakupy maszyn, narzędzi i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia ciągłości produkcji, a także częściowe odnowienie parku maszynowego.

Ciekawą informację znaleźliśmy w sprawozdaniu zarządu za rok 2020: największym dostawcą podzespołów do produkcji w 2020 r. była Spółka Fideltronik Poland Sp. z o.o. (21% dostaw materiałów i towarów ogółem). Wartość zakupów netto od tej spółki w roku 2020 przekroczyła 10% wartości przychodów ze sprzedaży. Elzab z Grupą Fideltronik łączy też umowa z 2011 roku dotycząca produkcji pakietów elektronicznych zawarta z Fideltronik Imel Sp. z o.o. Spółka, na podstawie umowy, zleca Fideltronik Imel Sp. z o.o. wykonanie usługi zakupu elementów elektronicznych, montażu oraz testowania pakietów zgodnie z uzgodnieniami oraz dokumentacją Elzab S.A. Podobna umowa, podpisana rok później, łączy Elzab SA oraz JM Elektronik Sp. z o.o..