Elektronika w służbie ekologii
W drugiej edycji konkursu HuaweiStartupChallenge2 wyłoniono 10 startupów. Wśród nich znalazły się DAC Sp. z o.o. z Elbląga z urządzeniem chłodniczym, MAAS LOOP z Rzeszowa ze zgniatarką szkła i SunRoof z Łodzi z ekologicznym systemem solarnym.
Konkurs HuaweiStartupChallenge2 powstał, aby pomóc w rozwoju polskim technologicznym startupom działającym na rzecz ekologii i ochrony planety. Wśród finałowej dziesiątki znalazły się firmy DAC Sp. z o.o., MAAS LOOP i SunRoof Technology Sp. z o.o. Trzy najlepsze projekty zostaną nagrodzone w lutym 2022 roku.
Dynamic Air Cooling © DAC Sp. z o.o.
Firma DAC Sp. z o.o. z Elbląga przedstawiła nową, przyjazną dla środowiska technologię klimatyzacji i chłodnictwa Dynamic Air Cooling, która nie wykorzystuje syntetycznych czynników chłodniczych HFC (freony oraz wodorofluorowęglowodory) i nie powoduje emisji ciepła. Nadaje się do zastosowań komercyjnych, przemysłowych oraz mieszkaniowych.
Istotą technologii Dynamic Air Cooling jest bezpośrednia przemiana ciepłego powietrza w zimne poprzez wykorzystanie efektów gazodynamicznych. Technologia oparta jest na opracowanym i opatentowanym przez twórców technologii mieszanym obiegu uniwersalnym. Cykl ten łączy w sobie dwa procesy gazodynamiczne i dwa termodynamiczne:
- adiabatyczne i izentropowe sprężanie powietrza w sprężarce;
- adiabatyczne i izentropowe rozprężanie, chłodzenie i przyspieszanie powietrza w elemencie roboczym;
- izotermiczne wybieranie energii kinetycznej przepływu powietrza w turbinie powietrznej;
- izobaryczne podgrzewanie powietrza przy usuwaniu ciepła z chłodzonej objętości komory chłodniczej.
DAC do przekazywania energii wykorzystuje powietrze zamiast hydrofluorowęglowodorów, które są źródłem globalnego ocieplenia. Proces chłodzenia nie generuje też emisji termicznych eliminując je jako kolejną przyczynę efektu cieplarnianego, powodowanego przez tradycyjne technologie AC/chłodnicze. W chłodzeniu opartym na technologii DAC energia jest usuwana z powietrza, a następnie zamieniana na energię elektryczną, która wspomaga zasilanie urządzenia, dzięki czemu jest ono o 30% bardziej energooszczędne niż tradycyjny system AC/chłodniczy z kompresją pary. W tradycyjnych urządzeniach chłodniczych energia ta jest marnowana.
Ze względu na prostszą konstrukcję i mniejszą obudowę, koszty produkcji urządzeń DAC mogą być o 30% niższe w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami opartymi na HFC o podobnej wydajności chłodniczej.
Na projekt o wartości ponad 1 mln PLN spółka DAC otrzymała w 2020 roku 840 tys. PLN dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Podpisała też umowę o wsparcie z Tech-Impact Fund Sp. z o.o. z Krakowa, Tech-Impact Fund Sp. z o.o. ASI sp. k. z Krakowia oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z Warszawy.
Zgniatarka do szkła © MAAS LOOP
Startup MAAS LOOP z Rzeszowa przedstawił zgniatarkę do szkła. Według Pawła Ciesielskiego, CEO firmy, celem było stworzenie łatwo dostępnego, prostego w obsłudze, funkcjonalnego i estetycznego urządzenia, które pozwoli właścicielom lokali gastronomicznych na samodzielne zgniatanie szkła, a tym samym znacznie usprawni jego recykling. Dzięki urządzeniu koszty utylizacji szkła mogą się 5-krotnie zmniejszyć, a puste butelki nie będą zabierały miejsca w lokalu. Do zgniatarki można wrzucić do 30 butelek, a w wysuwanej szufladzie mieści się do 20 kg piasku. Zgniatanie zużytych butelek wykonywane jest po jednym naciśnięciu przycisku.
Firma z projektem „Maas Loop” brała udział w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia 2014-2020. Na projekt opracowania technologii i wdrożenia do produkcji nowego typu kruszarek do szkła dla lokali gastronomicznych, o wartości ponad 1 mln PLN, startup otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości prawie 892 tys PLN.
Dach z systemem solarnym i ładowarka do samochodów elektrycznych © SunRoof
SunRoof Technology Sp. z o.o. z Łodzi został doceniony za technologię wykorzystującą całą powierzchnię dachu do produkcji prądu. Darmowy prąd pozyskiwany jest ze Słońca i razem z magazynem energii, jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, łącznie z ogrzewaniem. Ekologiczny dach o niskiej emisji CO2 i całkowicie biodegradowalnej podkonstrukcji pozwala na uniezależnienie od stale rosnących cen prądu i zapewnienie własnego źródło zasilania. System solarny z odpowiednim zapasem wydajności może dodatkowo zasilić samochód elektryczny w opracowanej przez firmę stacji ładowania.
Opracowała: Agnieszka Kubasik
Źródło: huaweistartupchallenge.pl