Polska

Gdyńska rakieta Perun wzleciała na wysokość 22 km

Suborbitalna rakieta Perun wystartowała w środę w ubiegłym tygodniu z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce i miała osiągnąć testową wysokość 50 km, ale z powodu anomalii doleciała do 22 km. Kolejny start we wrześniu.

© SpaceForest

SpaceForest prowadzi projekt budowy rakiety suborbitalnej, czyli takiej, która po wystrzeleniu wraca na ziemię, już od 2018 roku. Europejska Agencja Kosmiczna oraz inne instytuty wykorzystują tego typu rakiety do symulacji braku grawitacji i przeprowadzania badań w środowisku podobnym do kosmicznego. Po wyłączeniu silników przez kilka minut na pokładzie panuje mikrograwitacja i na dany eksperyment nie żadne siły zewnętrzne.

Masę Peruna zredukowano znacząco w trakcie budowy poprzez użycie trwałych i lekkich kompozytów. System elektroniczny rakiety składa się z wielu czujników, m.in. bezprzewodowych, które przesyłają dane ze wszystkich elementów do jednostki centralnej. Za pomocą systemu komunikacji i śledzenia firma SpaceForest może monitorować wszystkie elementy zarówno samej rakiety, jak i badanego doświadczenia, dla którego ważny jest czas, jaki rakieta może spędzić w mikrograwitacji. Projekt zakłada trwanie tego stanu od czterech do sześciu minut, co przekłada się na wysokość od 120 do 150 km pionowo w górę. 

W styczniu 2020 miał miejsce udany lot modelu w skali 1:1, który osiągnął pułap 10 km, wznoszony silnikiem SF 200 o impulsie 200 kNs. W celu przekroczenia umownej granicy kosmosu naukowcy opracowali silnik SF 1000, o kilkukrotnie większym impulsie. SpaceForest chciał przetestować swoją rakietę na wysokości ok. 50 km, aby sprawdzić sterowanie w warunkach realnych, system spadochronowy i jak zachowa się przy wejściu w atmosferę przy dużej prędkości. W lutym 2023 roku na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyły się procedury przedstartowe, czyli przygotowanie stanowiska startowego, operowanie wyrzutnią, łączność ze stacją naziemną RASEL oraz tankowanie rakiety.

Lot testowy Peruna w poprzednim tygodniu miał na celu sprawdzenie współpracy wszystkich systemów i procedur bezpieczeństwa, wraz z próbą podjęcia rakiety z wód poligonu.

Po osiągnięciu wysokości 22 km pojawiły się jednak drobne anomalia, w związku z czym podjęta została decyzja o przerwaniu lotu i odseparowaniu części ładunkowej od reszty rakiety. Wysunęły się spadochrony i rakieta wraz ze zbiornikiem wpadła do morza, skąd została podjęta przez zespół SpaceForest. Dzięki ciągłej łączności udało się odzyskać większość elementów, łącznie z elektroniką. Teraz, na podstawie wszystkich zdobytych informacji, firma będzie analizować całą operację i poszukiwać ewentualnych mikrouszkodzeń. Kolejny lot Peruna planowany jest jesienią bieżącego roku.

Perun to najważniejszy bóg w słowiańskiej mitologii. Włada piorunami, panuje nad niebem i przywraca życie na ziemi wiosną i jesienią. Jego głównym przeciwnikiem jest Weles, bóg chaosu, śmierci i podziemia, który zsyła letnie susze i zimowe mrozy.

Źródła: naukawpolsce.pl; LinkedIn

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!