Polska

Bezinwazyjny GlucoStation będzie dostępny w 2022 roku

Stacjonarny glukometr GlucoStation polskiej firmy GlucoActive został przebadany klinicznie i trafi na rynek jeszcze w tym roku. Urządzenie monitoruje stężenie glukozy we krwi przy wykorzystaniu metod optycznych.

GlucoStation © GlucoActive



Stanowiska GlucoStation © GlucoActive

GlucoFit © GlucoActive

Być może będzie to przełom w walce z cukrzycą. 'Naszym celem jest demokratyzacja technologii bezinwazyjnego pomiaru glukozy. Chcemy wprowadzić na rynek pierwsze na świecie certyfikowane medycznie urządzenie tego typu. Zakładamy, że GlucoStation w detalu kosztować będzie nie więcej niż 1000 EUR, a raz zakupiony glukometr będzie mógł być wykorzystywany przez lata' - podkreśla Robert Stachurski, prezes GlucoActive.

Według analiz w ciągu najbliższych 5 lat globalny rynek glukometrów przekroczy wartość 15 mld USD.

Obecnie pacjent walczący z cukrzycą może skorzystać jedynie z inwazyjnych metod pomiaru, polegających najczęściej na nakłuwaniu palca i pobraniu próbki krwi. Na rynku dostępne są dziś także urządzenia półinwazyjne, działające na zasadzie inteligentnego plastra wyposażonego w mikroigły.

'Perspektywa regularnego monitorowania poziomu glukozy poprzez pobieranie krwi i życia w zgodzie z wieloma ścisłymi wytycznymi przeraża wiele osób na tyle, że świadomie unikają one badań i poddania się leczeniu. To z kolei przekłada się na niższą jakość życia tysięcy cukrzyków, za sprawą towarzyszących im dolegliwości. Może to także doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci' - mówi Bartosz Kawa z GlucoActive i ekspert w dziedzinie mikrooptyki.

GlucoStation stworzony przez polskich naukowców to niewielkie, stacjonarne urządzenie, które monitoruje stężenie glukozy we krwi przy wykorzystaniu zaawansowanych metod optycznych, przy pomocy światła laserowego. Nie wymaga ono kontaktu z krwią ani żadnych wymiennych sensorów czy pasków. Wystarczy jedynie przyłożyć do urządzenia rękę na kilka sekund. W tym czasie żyły w ręce zostają naświetlone wiązką o odpowiedniej długości fali, która umożliwia ustalenie poziomu cukru. Producent zapewnia, że jest to nie tylko całkowicie bezbolesne, ale też w stu procentach bezpieczne.

Poza Glucostation polski startup wdraża jeszcze dwa urządzenia - GlucoFit i GlucoWear, urządzenia typu wearable w postaci opaski i zegarka, które umożliwiają ciągły, 24-godzinny i nieinwazyjny pomiar glukozy we krwi. Są one skierowane do każdego diabetyka, niezależnie od rodzaju choroby, ale także dla sportowców czy osób dbających o zdrowie. 'Nasze urządzenia mobilne, oprócz tego, że znacząco podnoszą jakość życia pacjentów, pozwalają znacząco obniżyć koszty monitorowania cukrzycy. Nie wymagają zakupu żadnych czujników do noszenia czy pasków pomiarowych, co w przypadku jednego pacjenta pozwala zaoszczędzić nawet do 12 000 zł rocznie' - mówi Maciej Wysocki, współzałożyciel firmy.

Źródło: wnp.pl; gluco-active.com