Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022
Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.
Produkcja wiązek elektrycznych
Produkcja motoryzacyjna dominuje w branży produkcji wiązek w Polsce
Osobnego omówienia wymaga niewątpliwie branża produkcji wiązek elektrycznych. Nasz portal postrzega tę branżę jako bardzo ważne uzupełnienie głównego nurtu przemysłu elektronicznego i z uwagą śledzi wydarzenia w tych firmach. Efektem jest nasz coroczny raport Sektor produkcji wiązek w Polsce.
Nie ma chyba innej tak zdominowanej przez motoryzację branży jak właśnie produkcja wiązek elektrycznych. Nieomal wszystkie największe zakłady produkcyjne w Polsce są ściśle związane z motoryzacją. Nawet nie wliczając w kalkulacje dwóch zakładów, o których wspominaliśmy wcześniej, czyli niesporządzających osobnych sprawozdań zakładu Lear z Mielca oraz zakładu Aptiv z Jeleśni, spółki ściśle związane z przemysłem motoryzacyjnym wygenerowały w 2020 roku 77% obrotów całej branży w Polsce.
Oddział w Mielcu jest najdłużej funkcjonującym zakładem Lear w Polsce, został założony jeszcze w 1997 roku. Obecnie stanowi jeden z największych tego typu zakładów w Polsce, zatrudnienie sięga 2.100 osób.
Znacznie więcej wiadomo o należącej do Aptiv wiązkowni w Jeleśni. Jest ona nieco mniejsza pod względem zatrudnienia od zakładów Lear: przeciętne zatrudnienie w 2020 roku wynosiło 1.946 osób. W skład liczącego sobie blisko 16 tys m2 zakładu wchodzą trzy jednostki produkcyjne: produkcja wiązek elektrycznych, produkcja kabli i produkcja modułów optycznych. Głównymi odbiorcami są Stellantis, Volvo Trucks, Volvo Car oraz Siemens Medical. W zakładzie w Jeleśni produkowane są wiązki dla modeli Fiata 500 i Lancii (kontrakt został przejęty w połowie roku 2020 od Yazaki z Mikołowa) oraz Volvo Truck, a część tej produkcji była realizowana przez postawionego na początku roku 2021 w stan likwidacji podwykonawcę, ZEM Ełk Sp. z o.o. W związku z planowanymi zmianami dotyczącymi koncentracji rozwoju produkcji w Jeleśni na wiązkach do pojazdów elektrycznych, zakłada się stopniowe wygaszanie produkcji w 2021 roku u podwykonawcy do całkowitego zamknięcia współpracy w drugiej połowie 2022 roku. Od 2018 roku w Żywcu, w wynajmowanej hali, o powierzchni 4 666 m2, produkowane są wiązki do samochodów elektrycznych marki Volvo Cars. W 2020 została tam również uruchomiona produkcja wiązek wysokonapięciowych dla Fiata BEV, która następnie zgodnie z wcześniejszymi planami firmy, została przetransferowana do docelowego zakładu produkcyjnego w Serbii gdzie jest kontynuowana. W najbliższej przyszłości dostępna powierzchnia produkcyjna w zakładzie w Żywcu będzie przeznaczona do wdrożenia produkcji pojazdów elektrycznych innych marek w tym Volvo Trucks oraz Volkswagen, których technologia jest obecnie rozwijana przez Aptiv przy współpracy z działem technicznym w Jeleśni. Zakład jest też światowym liderem Aptiv we wdrożeniu i produkcji instalacji elektrycznej do samochodów oraz produkcji podzespołów tj. przewodu i modułów optycznych.
Największym pod względem osiąganego obrotu zakładem produkcji wiązek w Polsce jest zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim SE Bordnetze. Zakład funkcjonuje już od 1992 roku (początkowo stanowił część koncernu Volkswagen Bordnetze i funkcjonował pod nazwą Volskvagen –Elektro-Systemy), obecnie zatrudnia 1.282 pracowników (2020) osiągając przychody na poziomie 1.309 mln PLN rocznie. Głównym odbiorcą wyrobów spółki od lat pozostaje Grupa Volkswagen.
Niewiele mniejsze przychody osiąga Leoni, którego zatrudniający 489 osób zakład zlokalizowany jest pod Wrocławiem. W roku 2020 obroty firmy wyniosły 1.022 mln PLN, czyli o około 11% mniej niż w roku 2019, kiedy to obroty ukształtowały się na poziomie 1.148 mln PLN. Spółka produkuje głównie na potrzeby grupy kapitałowej: w roku 2020 56.0% przychodów zostało zrealizowanych we współpracy z jednostką dominującą (Leoni AG) lub innymi spółkami grupy.
WeWire Poland Sp. z o.o. Sp.k. to firma powstała w wyniku zmiany nazwy Coroplast Harness Technology Poland Sp. z o.o. Sp.k., która miała miejsce 21 stycznia 2021. W roku 2020 przychody WeWire Poland Sp. z o.o. Sp.k. wyniosły 559.8 mln PLN, a więc ukształtowały się na poziomie bardzo zbliżonym do roku 2019 (563.5 mln PLN). Spółka produkuje głównie na rynki zachodnioeuropejskie, na rynek krajowy kierowane jest niewiele ponad 7% produkcji. Podobnie, spółka realizuje większość zleceń bezpośrednio dla klientów końcowych - do innych spółek koncernu Coroplast trafia zaledwie 8% sprzedaży. W samym tylko roku 2020 nakłady inwestycyjne wyniosły 48 mln PLN (w 2019 roku była to kwota 57.3 mln PLN). Przeciętne zatrudnienie w roku 2020 wyniosło 1.210, a więc było nieco mniejsze niż w roku 2019 (1.259).
W Polsce funkcjonują dwa zakładu konglomeratu przemysłowego Motherson, czyli zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim Kabel-Technik-Polska (346 mln PLN obrotu w 2020) oraz starachowicki PKC Group (539 mln PLN), produkujący głównie na potrzeby MAN. Warto też wspomnieć o do niedawna polskim rodzynku w tym gronie, czyli El-Cab, firmie osiągającej obroty na poziomie 200 mln PLN, obsługującej między innymi Solaris. Firma ta została jednak przejęta na początku roku 2021 i obecnie stanowi część koncernu Amphenol.© tek.info.pl