Premium

Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.

Reprezentacja Polski

Bury

Kluczowym reprezentantem Polski w branży motoryzacyjnej jest Bury z Mielca. Firma ta jest jednocześnie jedną z największych firm OEM z polskim kapitałem - w latach 2019 oraz 2020 firma zajmowała w naszym rankingu TOP 100 polskich OEM odpowiednio 2 oraz 3 miejsce, osiągając przychody na poziomie 806 mln PLN oraz 622 mln PLN.

Bury Technologies jest obecna w krajobrazie polskiego sektora elektronicznego od bardzo dawna, została założona przez Henryka Burego jeszcze w 1987 roku. Obecnie firma ma cztery lokalizacje produkcyjne: Lohne w Niemczech (sprzedaż na rynki światowe, rozwój elektroniki i badania EMC), Huamantla w Meksyku (hub produkcyjny) oraz dwie w Polsce, w Rzeszowie (centrum B&R) oraz Mielcu (również produkcja). Na koniec roku 2020 firma zatrudniała około 2.400 osób, w tym 1.900 w największej lokalizacji, czyli w Mielcu.

Na rynek motoryzacyjny firma produkuje między innymi zestawy głośnomówiące, piloty, anteny, urządzenia pozycjonujące, elementy poprawiające komfort wewnątrz pojazdu, ładowarki czy inne moduły elektroniczne. Na rynku motoryzacyjnym opracowywane i produkowane przez Bury urządzenia kupują do pierwszego montażu takie tuzy jak Bentley, Audi, Mercedes, BMW czy VW.

Spółka w bardzo istotnym stopniu została dotknięta skutkami COVID i w roku 2020 straciła 23% przychodów, był nawet moment, kiedy rozważała masowe zwolnienia 500 osób, których na szczęście udało się uniknąć. Jednak moment słabości nie mógł pozostać bez odpowiedzi ze strony zarządu i firma powoli wchodzi na rynek smart home oraz elektromobilności. Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu z roku 2020, rozpoczęte zostały prace nad nowymi ładowarkami do samochodów elektrycznych oraz kompleksowego systemu opartego na ładowaniu z sieci w połączeniu z energią z OZE. Firma rozpoczęła pracę na konstrukcją kompleksowego, optymalnego rozwiązania opartego na autorskim module komunikacyjnym i możliwości zarządzania procesem ładowania poprzez urządzenia mobilne.

AC SA swoją przyszłość widzi w rozwoju na rynku elektromobilności i w 2019 roku powołało w tym celu specjlaną jednostkę rozwojową, Energy Management Energy Center © AC SA

AC SA 

Drugim kluczowym przedstawicielem branży motoryzacyjnej wśród polskim firm jest AC SA z Białegostoku. Podobnie jak Bury to czołówka polskich OEM pod względem osiąganego przychodu: w latach 2019/2020 z przychodami na poziomie 223 mln PLN oraz 185 mln PLN firma zajęła w naszym zestawieniu TOP100 odpowiednio 8 oraz 10 miejsce. Podobieństwa między firmami jest więcej: obie znacznie ucierpiały z powodu dekoniunktury w przemyśle samochodowym i odpowiedzią obu firm jest rozwój w dziedzinie elektromobilności. AC SA planowało taki rozwój już wcześniej i już w roku 2019 powołało w tym celu specjalną jednostkę, Energy Management Competence Center (EMCC), zajmującą się opracowywaniem produktów związanych z elektromobilnością, a na jej stronie pojawiły się już produkty dedykowane dla systemów bateryjnych i solarnych. Specjalnością AC SA pozostają jednak instalacje gazowe LPG oraz produkcja wiązek do haków holowniczych, prowadzona na potrzeby niemieckiego partnera. Firma zatrudnia 744 osób.

Najmniejszą firmą spośród omawianej przez nas trójki jest Alex, której działalność pokrywa się z AC SA: firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji instalacji LPG dla pojazdów. Firma jest jednak jeszcze ‘na dorobku’ a jej przychody za lata 2019 oraz 2020 to odpowiednio 45 mln PLN oraz 37 mln PLN

Temat poboczny - produkcja świateł

Dzięki rozpowszechnianiu się technologii LED, produkcja świateł stopniowo stawała się częścią przemysłu elektronicznego. Najciekawszym przedstawicielem tej branży w Polsce Varroc Lighting System, który nie tylko wytwarza oświetlenie w swojej powstałej w 2019 fabryce w Niemcach (lubelskie), lecz także projektuje je w swoich centrum badawczo rozwojowym w Krakowie. Nowoczesna fabryka w Niemcach kosztowała 54 mln EUR a docelowo zatrudnienie w niej znajdzie 350-400 osób. Maksymalne możliwości produkcyjne zakładu wyniosą 3,6 mln lamp i modułów oświetleniowych rocznie.

System Virtual Factory w polskiej fabryce Varroc Lighting Systems -  Platforma Przemysłu Przyszłości

Krakowskie centrum B&R Varroc otrzymało w grudniu 2021 NCBiR środki na stworzenie wysoce zintegrowanego systemu monowizyjnego dla systemów ADAS i zaawansowanych funkcji oświetleniowych z wykorzystaniem technologii μLED. Budżet projektu wynosi 31,3 mln PLN, z czego około 14 mln PLN jest współfinansowane z dotacji NCBiR.

Rok wcześniej, w roku 2019, Varroc otworzył w Krakowie swoje centrum badań i rozwoju, w którym obecnie zatrudnienie znajduje około 100 inżynierów. Pracują oni nad systemami oświetlenia przedniego, tylnego i sygnalizacyjnego, przeznaczonymi na fabryczny montaż dla wszystkich najważniejszych światowych producentów samochodów, takich jak Ford, Jaguar, Bentley, Fiat, Volkswagen czy Tesla. Krakowskie centrum pracuje nad projektami w różnych technologiach,  również klasycznymi rozwiązaniami żarówkowymi, jak i LED czy ADB, czyli światłami adaptacyjnymi. Zainteresowania Varroc wykraczają poza oświetlenie, a Kraków ma być zaangażowany w opracowywanie technologii związanej ze śledzeniem otoczenia przez pojazd, czyli wszelkiego rodzaju sensorami, radarami czy LIDAR’ami.  W maju 2022 Varroc Lighting Systems został przejęty przez francuski koncern Plastic Omnium.  

Produkcję świateł samochodowych prowadzi w Polsce także koncern Magna. Produkcja odbywa się w zlokalizowanej w Kostrzynie spółce zależnej  Olsa Poland, choć kompetencje zakładu skupiają się raczej wokół formowania i obróbki tworzyw sztucznych. W najbliższych latach Magna planuje intensywnie rozwijać produkcję w Olsa Poland  - na lata 2021 - 2027 przewidziany jest znaczny wzrost sprzedaży związany z uruchomieniem produkcji nowych projektów, w tym lamp przednich oraz rozpoczęcie współpracy z nowymi klientami (BMW, Grupa Volkswagen i Stellantis). Przychody Olsa Poland za 2020 to 302.6 mln PLN (2019: 322.9 mln PLN).

Wśród czterech fabryk koncernu Valeo w Polsce znajduje się również zakład wyspecjalizowany w produkcji oświetlenia samochodowego, zlokalizowany w Chrzanowie. Zakład działa od 2004 roku i obecnie zatrudnia ponad 2.500 osób. Podobnie jak w przypadku Magny, kompetencje polskiego zakładu to praca z tworzywami sztucznymi: w zakładzie produkowane są lampy tylne i przednie do samochodów osobowych przy zastosowaniu zaawansowanych technologii LED, elektryki, optyki, metalizacji, montażu oraz wtrysku tworzyw sztucznych m.in.: wtrysku wielokomponentowego oraz wielokolorowego. Wraz z rozwojem i rozbudową zakładu, w styczniu 2019 roku w Chrzanowie powstało nowe Centrum Badań i Rozwoju Valeo.

Nasze zestawienie uzupełnia Magneti Marelli z Sosnowca, gdzie w jednym z czterech zakładów produkowane są lampy i reflektory samochodowe.

Poprzednia
Strona: 5/7
Następna