Premium

Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.

Azjatycki desant

Joynext

Joynext Sp. z o.o. do maja 2020 roku funkcjonowała pod nazwą Preh Car Connect Polska Sp. z o.o., która wcześniej została wyłoniona ze struktury organizacyjnej TechniSat i sprzedana azjatyckiemu inwestorowi. Po kolejnej zmianie właściciela spółka produkuje w Polsce systemy nawigacji, systemy entertainment i jednostki sterujące dla wiodących europejskich producentów samochodów. Joynext jest największą firmą z branży elektroniki samochodowej w Polsce z azjatyckim kapitałem – jej przychody za rok 2020 wyniosły niebagatelne 931 mln PLN a na koniec roku 2020 zatrudnienie osiągnęło poziom 383 osób.

Joynext otwiera fabrykę w Siemianicach - TrzebnicaInfo.pl

W roku 2021 Joynext zakończył kolejny etap rozbudowy zakładu w Siemiatyczach, zwiększając zdolności produkcjne modułu sterowania baterii do 69.000 tygodniowo

Joynext nie tylko jest największą firmą o azjatyckim rodowodzie, ale również najszybciej się rozwijającą. Tylko w roku 2020 inwestycje wyniosły 51.3 mln PLN, a ich celem była rozbudowa mocy produkcyjnych niezbędnych do uruchomienia produkcji nowej generacji urządzeń oraz całkowicie nowych linii produktowych. W ciągu najbliższych lat spółka planuje wzrost mocy produkcyjnych w podstawowych obszarach o około 20% poprzez optymalizację istniejącego parku maszynowego oraz wdrożenie nowych linii produktowych z obszaru elektromobilności.

W lutym 2021 zakończono kolejny, istotny etap rozbudowy polskiego zakładu, znajdującego się Siemiatyczach koło Oborników Śląskich. Nowa hala o powierzchni 2.250 m2 zwiększyła powierzchnię produkcyjną Joynext  o ponad 50%. Od października 2021 roku zakład produkuje jednostki sterujące akumulatorów dla pojazdów elektrycznych - do czasu rozbudowy zakład produkował 9.000 takich jednostek tygodniowo, po rozbudowie moce wzrosły do 69.000 jednostek sterujących akumulatorami tygodniowo.

Mobase Electronics Poland

Mobase Electronics Poland jest Jest częścią koncernu Mobase Electronics Co., Ltd. z siedzibą w Ansan w Korei Południowej. Polski zakład koncernu powstał w Gliwicach w 2007 roku i do 2019 funkcjonował pod nazwą Seoyon Electronics Poland. Koncern produkuje elektroniczne zabezpieczenia pojazdu (immobilisery, piloty), różnego rodzaju sterowniki i kontrolery oraz przełączniki, głównie dla potrzeb europejskich fabryk Hyundai i Kia. Polska spółka produkuje elementy układów zapłonowych (stacyjki, zamki drzwiowe), osprzęt elektroniczny paneli drzwiowych, przełączniki deski rozdzielczej, przełączniki wycieraczek i świateł. Obecnie firma zatrudnia 360 osób, a przychody za rok 2020 wyniosły 266 mln PLN (2019: 334 mln PLN).

Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu za rok 2020, celem strategicznym Mobase Electronics Poland jest wzrost sprzedaży w ciągu 2 lat poprzez udział w realizacji produkcji do większej ilości modeli samochodów Hyundai i Kia oraz rozpoczęcie współpracy z europejskimi producentami innych marek. Równolegle strategią MEPL jest zmiana orientacji produktowej na produkcję elektronicznych podzespołów do systemów sterowania w samochodach. Spółka w roku 2020 podjęła prace nad rozwojem nowego clean room w Gliwicach, w którym odbywa się produkcja wyrobów gotowych oraz rozpoczęła się produkcja płytek elektronicznych PCB CPT. W celu zwiększenia udziału produkcji własnej spółka zamierza zainwestować w zakup kolejnych linii produkcyjnych.

Trzy azjatyckie firmy – KET (Korean Electric Terminals), Kyungshin Cable Poland Sp. z o.o. oraz LS Cable&System Poland Sp. z o.o. – specjalizujące się w produkcji wiązek, omawiamy w dalszej części raportu, dotyczącej tej branży.

Poprzednia
Strona: 4/7
Następna