Premium

Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.

Inwestorzy z Europy i Ameryki

Lear

W październiku 2021 Lear przejął jednostkę biznesową Kongsberg Automotive o nazwie ICS, zajmującą się produkcją wyposażenia wnętrz samochodowych. Częścią tej jednostki jest pruszkowski zakład Kongsberg, założony jeszcze w roku 2000 i od tego czasu kilka razy rozbudowywany. Zakład, zatrudniający w chwili przejęcia około 1.150 osób, specjalizował się w produkcji mat grzewczych, mających zastosowanie w ogrzewaniu foteli, kierownic czy innych elementów wnętrza pojazdu.

Lear jest też właścicielem dużej wiązkowi w Mielcu – więcej piszemy o tym w rozdziale poświęconym produkcji wiązek elektrycznych.

Nexteer

W Polsce znajdują się trzy zakłady Nexteer Automotive: jeden w Gliwicach (uruchomiony w 2006 roku) oraz dwa w Tychach (uruchomione w 1998 oraz 2016 roku), zatrudniające łącznie około 1.500 osób. Produkują one około 3 mln układów i kolumn kierowniczych oraz innych podzespołów, w tym systemów EPS, czyli elektronicznego systemu wspomagania układu kierowniczego, w którym moduł sterujący automatycznie dostosowuje siłę wspomagania układu kierowniczego do prędkości pojazdu i składa się z kilku części mechanicznych (pompa hydrauliczna, zawór sterujący, siłownik), ale też sporej ilości elektroniki (czujniki prędkości pojazdu i prędkości obrotowej silnika, sensor kąta obrotu koła kierownicy oraz elektroniczny moduł sterujący, sprawujący kontrolę nad prawidłowym współdziałaniem wszystkich podzespołów).

W roku 2019 Nexteer Automotive zakończył trwające od 2016 roku prace nad uruchomieniem swojego Europejskiego Centrum Technicznego w Tychach, odpowiedzialnego m.in. za tworzenie nowych prototypów i rozwijanie obecnych projektów elektrycznych układów kierowniczych EPS. Centrum w roku 2019 zatrudniało około 150 inżynierów  - między innymi projektantów systemów wbudowanych, programistów systemów wbudowanych, testerów oprogramowania, inżynierów elektroników i projektantów PCB - pracujących nie tylko nad układami EPS, lecz również uczestniczących w projektach koncernu związanych z tworzeniem autonomicznych pojazdów, nad którymi firma pracuje w centrali firmy w USA oraz centrum rozwojowym w Niemczech. W ramach Europejskiego Centrum Technicznego powstał m.in. ośrodek testowy samochodów wyposażonych w prototypy Nexteer Automotive (przy nowo otwartym torze testowym położonym obok zakładu), tzw. laboratorium walidacyjne (służące do badania charakterystyki systemów EPS zarówno pod kątem mechanicznym, jak i elektrycznym) oraz centrum tworzenia prototypów.

Nexteer zbuduje w Tychach nowe centrum badawcze - tak ma wyglądać

Europejskie Centrum Techniczne w Tychach koncernu Nexteer pracuje między innymi nad nowymi generacjami EPS oraz systemami jazdy autonomicznej © Nexteer

Autoliv

Koncern Autoliv zatrudnia w Polsce 3.264 osoby (2020), w 4 lokalizacjach skoncentrowanych w województwie dolnośląskim, po dwie w Jelczu-Laskowicach oraz Oławie. Należy zauważyć, iż w roku 2020 firma prowadziła intensywne prace nad połączeniem zakładów, likwidując zakład produkujący pasy i koncentrując się na produkcji poduszek. Firma produkuje w Polsce systemy pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych oraz prowadzi centrum rozwojowe. Przychody wszystkich jednostek w 2020 roku wyniosły 1.654 mln PLN (2019: 1.967 mln PLN).

W Jelczu-Laskowicach znajduje się centrum techniczne modułów poduszek powietrznych, w którym wykonywana jest pełna gama testów zgodności modułu poduszki bezpieczeństwa. Przy współpracy centrów technicznych z Niemiec, Francji i Szwecji, kontynuowano są ponadto prace rozwojowo-wdrożeniowe, ukierunkowane na uruchamianie produkcji nowych produktów w zakładzie w Jelczu-Laskowicach.

Borg Warner

Amerykański Borg Warner posiada w Polsce dwie lokalizacje, w podwarszawskim Błoniu (1.201 zatrudnionych na koniec roku 2019) oraz w Rzeszowie.

BorgWarner Mobility Poland Sp. z o.o. w Błoniu powstał na bazie Delphi Powertrain Poland Sp. z o.o. 2 października 2020 r. Grupa Delphi Technologies, do której należy spółka, została przejęta przez BorgWarner Inc. Połączenie spółek BorgWarner i Delphi Technologies wzmocniło portfolio produktowe grupy w zakresie elektroniki i energoelektroniki, a tym samym zapewniło pozycję lidera w dziedzinie zelektryfikowanych systemów napędowych.

W składki spółki BorgWarner Mobility Poland w Błoniu wchodzą cztery dywizje: Morse Systems oraz FIS, które odpowiadają za produkcję systemów zasilania silnika oraz układów zasilania paliwem, PowerDrive Systems, w której powstają nowoczesne rozwiązania elektroniczne zarówno do samochodów spalinowych, hybrydowych, jak i elektrycznych oraz Aftermarket, dywizja odpowiadająca za oferty części zamiennych oraz usługi dla niezależnego rynku.

Według sprawozdania zarządu za rok 2019, w zakładzie Błonie zakończyła się budowa oraz nastąpiło uruchomienie i wydzielenie nowej linii produkcyjnej Electronics&Electrification. Prowadzone były także analizy w celu przeniesienia części obecnej produkcji do BorgWarner Poland sp. z o.o., spółki powiązanej zlokalizowanej w Jasionce, w celu optymalizacji produkcji w Błoniu.

Z kolei w skład kampusu BorgWarner w Jasionce wchodzą trzy jednostki, zajmujące się produkcją turbosprężarek (Turbo Systems), łańcuchów rozrządów i modułów rozrządów ze zmiennymi fazami (Morse Systems) oraz układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych (Transmission Systems).

Poprzednia
Strona: 3/7
Następna