Premium

Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.


Ci najważniejsi

ZF

ZF jest globalnym koncernem technologicznym, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu w czterech obszarach technologicznych: sterowanie ruchem pojazdów, zintegrowane bezpieczeństwo, zautomatyzowana jazda oraz elektromobilność. W skali całego świata, ZF zatrudnia obecnie 157.5 tysięcy pracowników, posiada 188 lokalizacji produkcyjnych w 31 krajach oraz dodatkowo 18 centrów rozwojowych w 8 krajach. W 2021 roku ZF osiągnął obroty na poziomie 38,3 mld EUR.

A jak wygląda działalność ZF w Polsce? Najpierw należy przypomnieć, ZF przejął w ostatnich latach dwie firmy, które miały swoje zakłady produkcyjne w Polsce. W maju 2015 ZF Friedrichshafen AG pomyślnie zakończył transakcję nabycia TRW Automotive Holdings, natomiast pięć lat później, w maju 2020 przejął Wabco. W wyniku tych przejęć oraz oczywiście własnych inwestycji w infrastrukturę produkcyjną i biurową, ZF ustanowił w Polsce bardzo rozległą strukturę. Na dzień dzisiejszy Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach produkcyjnych, a ponadto ustanowił w Polsce kilka centrów usług wspólnych. We wszystkich jednostkach koncernu w Polsce zatrudnienie znajduje około 10.000 osób. 

Jednostki produkcyjne ZF w Polsce w największym stopniu skupiające się na elektronice:

  • Zakład Układów Kierowniczych Bielsku-Białej (część dywizji ZF Active Safety) od 2012 r. prowadzi seryjną produkcję w ramach zaawansowanych technologicznie projektów takich jak elektryczne układy wspomagania kierownicy oraz przekładnie.
  • Zakład Układów Kierowniczych w Czechowicach-Dziedzicach produkuje komponenty aktywnych układów bezpieczeństwa, takich jak układy kierownicze oraz układy wspomagania kierownicy.
  • Centrum Inżynieryjne w Bielsku-Białej koncentruje się na projektowaniu systemów mechatronicznych, oprogramowania, wytwarzaniu prototypów oraz przeprowadzaniu testów oraz walidacji akustycznych, mechanicznych i oprogramowania dla elektrycznych układów wspomagania kierownicy (EPS).

  • Zakład Elektroniki w Częstochowie od 2020 produkuje kamery samochodowe i inne elementy z zakresu zaawansowanych systemów wspierających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów oraz wykorzystywane do rozwoju systemów autonomicznej jazdy.
  • Centrum Inżynieryjne w Częstochowie składa się z:

Działu Elektronicznego, który zajmuje się pracą badawczo-rozwojową, tworzeniem algorytmów, rozwijaniem oprogramowania, projektowaniem elektroniki, testami i walidacją produktów. Skupia się wokół aktywnych systemów bezpieczeństwa opartych o kamery i radary oraz wokół pasywnych systemów tworzonych przez układy poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa oraz

Działu Mechanicznego, który zajmuje się projektowaniem, inżynierią produktu (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa), modelowaniem, a także prowadzi prace symulacyjno-obliczeniowe, tworzy prototypy i przeprowadza testy.

  • Łódzkie Centrum Inżynieryjne jest rozszerzeniem Centrum Inżynieryjnego w Częstochowie. Jednostka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w obszarze projektowania i testowania aktywnych systemów bezpieczeństwa. Zadaniem projektowanych rozwiązań jest zapobieganie wystąpieniu niebezpiecznych zdarzeń drogowych oraz wspieranie kierowcy w podejmowaniu decyzji na drodze. Inżynierowie Centrum rozwijają systemy wizyjne i radarowe dedykowane pojazdom osobowym i specjalistycznym, współpracują z wiodącymi producentami samochodów na świecie.
  • W zakładach produkcyjnych LP1 i LP2 we Wrocławiu produkowane są konwencjonalne systemy hamulcowe pojazdów użytkowych (sprężarki powietrza, przygotowanie i przetwarzanie powietrza, siłowniki hamulcowe i hamulce tarczowe), elektronika pojazdowa i systemy kontrolne pojazdów użytkowych (systemy przeciwdziałania blokowaniu kół (ABS), kontrola układów zawieszenia (ECAS), sterowanie sprzęgłem i skrzynią biegów, elektroniczne systemy hamowania i kontroli trakcji (EBS/ESC)) oraz systemy hamulcowe do samochodów osobowych.
  • Zespół Badań i Rozwoju we Wrocławiu konstruuje oraz testuje elementy hamulcowego pneumatycznego układu zawieszenia autobusów, samochodów osobowych, ciągników siodłowych i naczep oraz komponenty układu sprzęgła i skrzyni biegów. Zespół zaangażowany jest w 137 grup produktowych w 7 obszarach biznesowych.

Zakład Elektroniki w Częstochowie to jedno z kluczowych przedsięwzięć koncernu ZF w Polsce © ZF

ZF na pewno też nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o rozwój w Polsce. We wrześniu 2021 koncern nakreślił całościową wizję rozwój obszarów elektroniki i ADAS. Centra Inżynieryjne Elektroniki w Częstochowie i Łodzi zatrudniają już obecnie około 700 pracowników. Z kolei Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie jest pierwszym projektem ZF typu ‘greenfield’ w Częstochowie - na terenie Katowickiej SSE powstała nowoczesna fabryka, w której zatrudnienie znalazło już blisko 200 osób. Całość trwającej od 2017 roku inwestycji ZF w budowę, a następnie rozbudowę nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie wyniesie ponad 100 mln EUR do roku 2025. W połowie 2020 roku w zakładzie ruszyła produkcja seryjna kamer S-Cam 4.8 oferujących 100-stopniowe pole widzenia, pozwalające rozwijać systemy wspomagania jazdy. Aktualnie trwa rozbudowa - w sierpniu 2021 rozpoczęły się prace budowlane przy nowej hali produkcyjnej. Dzięki nowym inwestycjom, zakład przygotowuje się do uruchomienia produkcji seryjnej kolejnych elementów wspierających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów oraz stanowiących elementy integracji z systemami autonomicznymi: elektroniczne moduły wspomagające prowadzenie pojazdu, kontrolery poduszek powietrznych i radary.

 

W lipcu 2021 Aptiv rozpoczął warty 31 mln PLN projekt o nazwie 'Opracowanie systemu zapewniającego bezpieczeństwo teleinformatyczne w architekturze elektrycznoelektronicznej następnej generacji pojazdów hybrydowych i elektrycznych'. Projekt otrzymał dofinansowanie UE w kwocie przeszło 14 mln PLN.

Aptiv

W skali globalnej, Aptiv prowadzi operacje w 127 lokalizacjach produkcyjnych i 12 centrach technicznych, zatrudniając 190.000 pracowników i osiągając przychody na poziomie 13 mld USD. Aptiv Services Poland S.A. (dawniej Delphi Poland SA, którego początki sięgają roku 1994), polskie ramię amerykańskiego koncernu, wyłonionego pierwotnie ze struktur GM, stanowi co prawda nieco mniejszą organizację niż ZF, jednak praktycznie w całości skupia się na elektronice motoryzacyjnej. Aptiv w Polsce zatrudnia około 5.500 pracowników i prowadzi swoją działalność w trzech lokalizacjach: Krakowie, Gdańsku oraz Jeleśni. Za ostatni rok obrotowy obroty polskiej spółki to 1.984 mln PLN.

Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie działa od 2000 roku i zatrudnia ponad 2.000 inżynierów i 900 specjalistów korporacyjnych (stan na koniec 2020). Jest to jedno z największych i najbardziej innowacyjnych laboratoriów R&D firmy na świecie, a ilość prowadzonych w nim ambitnych projektów jest niezliczona. Niektóre z nich znajdujemy w opisowej części sprawozdania z roku 2020:

  • moduł dachowy z rozpoznawaniem gestów dla sterowania układami rozrywki (radio, odtwarzacze muzyki i filmów) oraz sterowaniem funkcjonalności za pomocą wzroku (ruchy gałki ocznej)
  • moduł centralnego sterowania układami klimatyzacji i układami rozrywki,
  • moduł komunikacji urządzeń za pomocą Bluetooth,
  • nowe rozwiązania infotainment w oparciu o nowe platformy: Qualcomm Snapdragon, system Android Auto, MIB3 Infotainment, Samsung Exynos czy Linux
  • systemy monitorowania wnętrza pojazdu, stanu i zachowania kierowcy mających wpływ na bezpieczeństwo poruszającego się samochodu w oparciu o kamery 3D oraz 2D, inteligentny system z VR (virtual reality) wspomagający kierowcę, system monitorowania emocji kierowcy w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników (ograniczenia parametrów silnika w przypadku złego stanu emocjonalnego),
  • integrated cockpit czyli systemu zarządzania i sterowania urządzeniami pokładowymi w sposób zintegrowany za pomocą centralnego komputera pokładowego,
  • systemy aktywnego bezpieczeństwa, czyli oprogramowanie mające na celu umożliwienie jazdy autonomicznej, półautonomicznej czy automatycznej reakcji samochodu na potencjalną przeszkodę na drodze (Level 2,3,3+)
  • wielodomenowe kontrolery działania elektroniki w pojazdach (Multi Domain Controller) – Multidomain controller m/HPAd.
  • Kontrolery w systemach samochodowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie i bezpieczeństwo w pojazdach (BCM) w tym dla samochodów o napędzie elektrycznym, włączając inteligentne systemy komunikacji z publicznymi ładowarkami dla tych pojazdów.

Aptiv | Kariera w Polsce | Gdansk

Zakład w Gdańsku stanowi ważny hub produkcji elektroniki koncernu Aptiv © Aptiv

W roku 2021 firma pracowała nad SVA, czyli smart vehicle architecture, przewidzianego jako globalne, ustandaryzowane rozwiązanie w pojazdach, rozwijała koncepcje z zakresu ACS (tj. dotyczących inteligentnego zarządzania flota, pojazdami i optymalizacją transportu oraz jego zdalnym nadzorem) i rozpoczęła prace nad modułami komunikacyjnymi nowej generacji (LLR B0 low lattency zone Gateway) oraz modułami czujników, jak również podjęła prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami high voltage dla EV.

Z kolei zakład w Gdańsku to produkcyjne ramię Aptiv w Polsce. Zakład zajmuje 21 tys m2 a zatrudnienie znajduje w nim 886 osób (stan na koniec 2020) a tylko w 2020 roku zainwestowano w niego kolejne 49 mln PLN. W gdańskim zakładzie produkowane są przełączniki samochodowe, kamery wspierające aktywne systemy bezpieczeństwa w samochodach osobowych, moduły dachowe oraz moduły konsoli środkowej (radia i klimatyzacji), których odbiorcami są m.in. BMW, PSA/Opel (Stellantis) czy Jaguar/Land Rover. Poza produkcją elektroniki, oddział rozwinął technologie wtrysku i obróbki elementów plastikowych.

Jeleśnia to jedna z największych wiązkowi w Polsce a jej bardziej szczegółowy opis znajdziecie w następnych częściach raportu.

Poprzednia
Strona: 2/7
Następna