Premium

Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

Mimo braku własnych marek motoryzacynych, Polska ma istotny udział w rozwoju współczenej elektroniki samochodowej. Nasi specjaliści od PCBA trzymają najwyższy poziom, a systemy opracowywane w polskich centrach rozwojowych potrafią budzić podziw.

Związki branży EMS z motoryzacją

Lacroix w Kwidzynie ©naszemiasto

Kimball w Tarnowie Podgórnym koło Poznania © Kimball

Nowa hala Bitron w Sosnowcu © Bitron

W polskim przemyśle elektronicznym tradycyjnie ważną rolę odgrywają firmy EMS oraz ODM – oba te sektory wydają się rozwijać bardzo dobrze, zwłaszcza w przypadku firm z obcym kapitałem. Trzy nich są ponadto silnie związane z przemysłem motoryzacyjnym.

Najsilniej związany z motoryzacją jest zakład Lacroix Electronics w Kwidzynie: według danych przedstawianych przez spółkę aż 78% sprzedaży skierowane jest właśnie do tego przemysłu. Lacroix to równocześnie jedna z największych działających w Polsce firm EMS, której obroty w roku 2020 wyniosły 727 mln PLN, a zatrudnienie wyniosło 1.819 osób. Owe 78% całości przychodu to kwota 567 mln PLN. Choć obroty polskiego zakładu w ostatnich latach wyraźnie spadły - w roku 2018 wynosiły 907 mln PLN a w 2019 roku 850 mln PLN - to należy zrzucić to raczej na karb silnej recesji sektora motoryzacyjnego, spowodowanej pandemią a sam zakład ma być rozbudowywany. W październiku 2020 prasę obiegła zapowiedź francuskiego koncernu o niemal dwukrotnej rozbudowie istniejącej powierzchni produkcyjnej, liczącej obecnie 14 tys m2. Po zakończeniu rozbudowy obecna hala ma być w całości przeznaczona pod potrzeby klientów z przemysłu motoryzacyjnego.

Kolejną firmą, której przychody w dużej mierze generowane są przez elektronikę motoryzacyjną, jest podpoznański Kimball Electronics. Firma osiąga obecnie nieco większe obroty niż Lacroix – w roku obrotowym zakończonym w połowie 2021 firma odnotowała obroty na poziomie 1.039 mln PLN, po raz pierwszy przekraczając barierę miliarda złotych. W ostatnim roku branża motoryzacyjna wygenerowała 434 mln PLN (41% przychodu), rok wcześniej było to 340 mln PLN (36%). Przeciętne zatrudnienie Kimball Electronics wyniosło w ostatnim roku 986 osób (rok wcześniej było to 1.046)

Również i ta firma będzie rozbudowywana, czego zapowiedź usłyszeliśmy całkiem niedawno, bo w lutym 2022. Kimball szacuje, iż rozbudowa pochłonie 8 mln USD a istniejąca powierzchnia produkcyjna zostanie powiększona o około 40%. Zakończenie rozbudowy przewidziane jest na początek roku fiskalnego 2024.

Największą - i chyba najciekawszą pod względem zróżnicowania prowadzonej działalności - firmą sektora jest włoski Bitron, obecny w Polsce od 1998 roku. Działalność Bitron Poland zdecydowanie wykracza poza ramy klasycznej definicji EMS i zbliża firmę do modelu ODM: firma oferuje szeroką gamę produktów elektromechanicznych, które projektowane i rozwijane są we własnym dziale R&D i znajdują zastosowanie jako gotowe podzespoły w AGD oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Są to między innymi różnego rodzaju przełączniki, panele kontrolne oraz moduły sterowania, których odbiorcą są koncerny Fiat, PSA czy Denso.

Obroty firmy w Polsce za rok 2020 ukształtowały się na poziomie 1.290 mln PLN a przeciętne zatrudnienie wynosiło 1.040 osób. W związku z dynamicznym rozwojem produkcji elektronicznej, a w szczególności rozwoju inteligentnych liczników energii elektrycznej, w 2016 roku zadecydowano o podporządkowaniu w całości zakładu przy ulicy Jedności w Sosnowcu produkcji układów elektronicznych. Efektem tej decyzji było otwarcie drugiego zakładu produkcyjnego i przeniesienie produkcji komponentów elektromechanicznych oraz części wydziału przetwórstwa tworzyw sztucznych do nowego zakładu, znajdującego się na ulicy Jamesa Watta w Sosnowcu, gdzie pracuje 691 osób spośród ponad tysięcznej załogi. I choć działalność Bitron niewątpliwie jest silnie związana z przemysłem motoryzacyjnym, firma w swych sprawozdaniach nie udostępnia danych dotyczących wielkości przychodów, uzyskiwanych na tym rynku. 

Opracował: Łukasz Jaeszke

Poprzednia
Strona: 7/7