Polska

Średnia podwyżka cen mikroprocesorów to 11.7%

Według Supplyframe czasy realizacji dostaw zmniejszają się, ale pozostają na historycznie wysokich poziomach. Niektórzy analitycy i managerowie widzą pierwsze symptomy poprawy, choć nie wszyscy podzielają ten optymizm.

© tawatchai07 / pl.freepik.com

W niektórych segmentach rynku półprzewodników ceny nadal rosną. Ostatnia z wielkich firm półprzewodnikowych, Intel, w ostatnim czasie ogłosił podwyżkę cen – niektóre szacunki wzrostu ceny sięgają nawet 20 procent. Generalnie, większość wiodących dostawców chipów podniosło ceny w ciągu ostatniego roku.

Według źródeł branżowych dostawy mikroprocesorów w najbliższym czasie nadal będą pod presją. ‘Istnieje szeroka gama rodzajów komponentów, a każdy z nich zachowuje się inaczej, znajdując się w nadpodaży lub niedostatecznej podaży’ mówi dla portalu EPSnews Paul Romano, dyrektor operacyjny globalnego dystrybutora Fusion Worldwide. ‘Rynek nadal znajduje się w znacznej nierównowadze i nadal występują problemy z dostawami w sektorach motoryzacyjnym, przemysłowym i automatyki.’

Według TrendForce, na jednym końcu spektrum zachowań rynkowych znajdują się kości pamięci, w przypadku których koreańscy dostawcy obniżyli ceny, aby pobudzić sprzedaż. Ponadto, w obiegu krążą tanie chipy z rynku spot. ‘Inni dostawcy nie mają wyboru, muszą pójść w ich ślady i solidnie obniżyć ceny sprzedaży, zwiększając spadek cen konsumenckich pamięci DRAM w trzecim kwartale, z pierwotnych szacunków 8–13 procent do poziomu 13–18 procent – twierdzi TrendForce.

Na niektórych rynkach obserwujemy równowagę podaży i popytu, ale nie jest to zjawisko na tyle powszechne, aby zmienić cały obraz rynku chipów’ powiedział Romano. Fusion przewiduje, że dostawy niektórych półprzewodników będą ograniczone do 2023 roku. Według analizy przeprowadzonej przez Khaveen Investments dla SeekingAlpha w 2022 roku ceny mikroprocesorów wzrosły średnio o 11,7 procent. Średnie podwyżki cen w poszczególnych firmach wyniosły:

 

Źródła: Tom’s Hardware, Bloomberg, WCCF Tech., DigiTimes, Khaveen Investments, EPSnews

Według nieoficjalnych doniesień prasowych, w zeszłym roku TSMC podniosło ceny usług foundry o 10-20 procent, z kolei według Bloomberga, Samsung podniósł w obecnym roku ceny swoich usług foundry o 15-20 procent. DigiTimes twierdzi, że w efekcie podwyżki ze strony TSCM, procesory i GPU od AMD i Nvidia mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. Texas Instruments podniósł ceny niektórych układów scalonych o 10 procent, a od 2023 roku Broadcom planuje podwyżkę cen chipów do komunikacji sieciowej o 6-8 procent.

Według Supplyframe, chociaż niektóre trudności rynku półprzewodników słabną, inflacja, problemy z globalnym łańcuchem dostaw, wydłużone czasy realizacji, niepewność geopolityczna oraz podwyższone koszty logistyki i pracy pozostaną istotnymi wyzwaniami dla łańcucha dostaw elektroniki. Analitycy rynku półprzewodników spodziewają się, że wyższe ceny komponentów zwiększą zyski za 2H.2022, które pomogą sfinansować dziesiątki nowych fabryk, znajdujących się w fazie budowy lub projektowania.

‘Łańcuch dostaw komponentów elektronicznych poprawia się, ale powoli i nierównomiernie’ mówi dyrektor generalny i założyciel Supplyframe, Steve Flagg. ‘Wielopoziomowy łańcuch dostaw elektroniki funkcjonuje w skomplikowanym i niestabilnym środowisku, w którym stale ewoluujące i nieprzewidziane zdarzenia nadal wpływają na wydajność, koszty, czas realizacji i inne czynniki. Ograniczenia i braki się nie skończyły’

Ogólny obraz popytu pozostaje bardzo zróżnicowany. Według Supplyframe, między pierwszym a drugim kwartałem b.r. odnotowano 9-procentowy wzrost popytu na programowalne urządzenia logiczne, podczas gdy zapotrzebowanie na kondensatory i rezystory zmniejszyło się o 12 procent. Z kolei  zapotrzebowanie na chipy pamięci spadło w tym okresie o 6 procent, a w trzecim kwartale spodziewana jest obniżka o kolejne 2 procent. W czerwcu globalny popyt spadł o 11 procent miesiąc do miesiąca, przy czym region Azji i Pacyfiku oraz region EMEA spadły odpowiednio o 11 procent i 14 procent.

EPSnews cytuje też Sean’a Kerins’a, dyrektora generalnego Arrow Electronics Inc., który wskazuje na przewagę popytu nad podażą w kanałach dystrybucji: ‘Nie widzimy, aby jakakolwiek zmiana miała nastąpić w najbliższym czasie’. Z kolei Phil Gallagher, dyrektor generalny Avnet Inc., mówi: ‘W minionym kwartale nadal odnotowaliśmy wiele podwyżek cen ze strony dostawców i widzimy ich wciąż więcej’.

Według Supplyframe czasy realizacji dostaw zmniejszają się, ale pozostają na historycznie wysokich poziomach. Ich raport Q3 Commodity Intelligence Quarterly (CIQ) wskazuje, że w trzecim kwartale 52 procent wszystkich czasów realizacji dostaw  komponentów elektronicznych ma spaść lub ustabilizować się. To znacząca poprawa w stosunku do drugiego kwartału, kiedy wydłużeniu uległo aż 80 procent czasów realizacji. Przykładowo, czasy dostaw  kondensatorów ceramicznych uległy znacznej poprawie z kwartału na kwartał, a dostępność kondensatorów elektrolitycznych ma się ustabilizować w pierwszym kwartale 2023 roku. Również czas dostaw płytek drukowanych  może obniżyć się do końca roku, a dostępność pamięci flash NAND poprawia się, co pozytywnie wpływa na czas dostaw dysków SSD.