Polska
article miniature

Największa inwestycja w historii polskiego rynku ładowarek EV

Ma to być największa w historii inwestycja na polskim rynku ładowarek elektrycznych. Firma APS Energia podpisała list intencyjny ze spółkami Eway oraz Grodno, co może przełożyć się na budowę nawet 1500 stacji ładowania pojazdów EV na terenie kraju.

Będzie to duży projekt, jeden z największych na naszym rynku elektromobilności, realizowany dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. Udana realizacja kontraktu otworzy nam nowe możliwości współpracy w zakresie ładowarek i magazynów energii, będąc dodatkowym impulsem w rozwoju jednego ze strategicznych dla nas kierunków — powiedział prezes APS Energia Piotr Szewczyk, cytowany w komunikacie.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2026 roku. Zaangażowanie w niego liderów branży elektrotechnicznej, odnawialnych źródeł energii oraz technologii ładowania ma fundamentalne znaczenie dla jego realizacji. Andrzej Jurczak, prezes Grodna, podkreśla, że synergia kompetencji i zasobów wszystkich trzech firm jest kluczem do sukcesu. Inwestycja nie tylko wpisuje się w potrzeby rynku, ale również w politykę ekologiczną kraju, która coraz mocniej stawia na zielone technologie.

Zbudowaliśmy pozycję wiodącego dystrybutora asortymentu OZE i asortymentu związanego z elektromobilnością, które dopełniają naszą ofertą elektrotechniczną, również potrzebną przy realizacji inwestycji w stacje ładowania aut elektrycznych — mówi Andrzej Jurczak, w rozmowie z portalem wnp.pl.

Podpisany list intencyjny dotyczy największego zamówienia tego typu w historii naszego kraju dodaje.

W ramach planowanej współpracy Grodno miałoby odpowiadać za sprzedaż stacji ładowania, dostawę niezbędnych komponentów do ich produkcji oraz wykonywanie instalacji. Firma zobowiązałaby się do zainstalowania do 50% zaplanowanych urządzeń w trakcie realizacji projektu.

Z kolei zadaniem APS Energia ma być produkcja ładowarek, włączając w to instalację oprogramowania oraz częściowe przeprowadzenie instalacji stacji ładowania poprzez spółkę zależną, ENAP.

Do tego będziemy odpowiedzialni za serwisowanie całości 1 500 stacji. Spółka Eway będzie operatorem systemu wyprodukowanych przez nas ładowarek, włącznie z obsługą rozliczeń z operatorami finansowymi Mastercard i Visa. Natomiast Grodno, posiadając magazyn centralny i nieograniczony dostęp do komponentów instalatorskich, zabezpieczy realizację kontraktu od strony infrastrukturalnej i logistycznej. W założeniach do projektu przyjęliśmy, że produkcja ładowarek miałaby ruszyć do końca tego roku, a począwszy od pierwszego kwartału 2025 roku, powinny rozpocząć się pierwsze instalacje stacji ładowania. Zakładamy, że średnio miesięcznie powinniśmy instalować około 60 stacji, tak by zamknąć cały projekt do końca 2026 roku dodał dyrektor operacyjny APS Energia Piotr Skrzyński, cytowany przez ISBnews.

 Jednakże, jak podkreślają obie firmy w swoich komunikatach, podpisany list intencyjny to przede wszystkim wyraz woli dalszego dialogu na temat możliwości szczegółowego opracowania warunków współpracy. Chociaż stanowi on ważny krok naprzód, nie ustanawia jeszcze żadnych formalnych zobowiązań prawnych między stronami.

Zawarcie Listu Intencyjnego nie kreuje żadnego stosunku zobowiązaniowego, nie nakłada na Strony jakiegokolwiek wiążącego obowiązku, a stanowi jedynie wyraz intencji Stron co do podjęcia przez nie dalszych rozmów odnośnie skonkretyzowania warunków współpracy, co może nastąpić poprzez podpisanie stosownych umów w ramach Projektu podano w komunikacie giełdowym APS Energia.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!