Polska

Przychody Grupy APS Energia przekroczyły 150 mln PLN

Producent systemów zasilania zakończył 2022 rok z rekordową sprzedażą, ale też o wiele słabszymi wynikami finansowymi.

© APS

Ubiegłoroczne przychody Grupy APS Energia wzrosły o 33 proc., z 113.2 mln PLN w roku 2021 do 150,9 mln PLN obecnie. Sprzedaż eksportowa grupy stanowi 59,3 proc. Znacznie natomiast obniżyły się wyniki finansowe: o ile w roku 2021 zysk operacyjny wynosił 11.0 mln PLN, to w ostatnich dwunastu miesiącach było to już jedynie 3.8 mln PLN. Podobnie, zysk netto spadł z poziomu 9.3 mln PLN do zaledwie 0.5 mln PLN.

Do znacznego spadku rentowności spółka odnosi się w komentarzu: - Rok 2022, mimo niezwykle wymagającego otoczenia, okazał się dla nas rekordowy pod względem przychodów. […]  Widzimy potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu, choć nie brakuje wyzwań związanych chociażby z konsekwencjami wojny w Ukrainie czy wzrostem kosztów komponentów do produkcji, który negatywnie wpływa na poziom rentowności. Problemy związane z niższą marżowością udało się zdefiniować i w związku z tym liczymy na poprawę marż w kolejnych okresach. W perspektywie kolejnych lat celem nadrzędnym Grupy jest osiągnięcie wzrostu wartości dla Akcjonariuszy oraz zapewnienie dodatniej dynamiki przychodów na poziomie średniego wzrostu sprzedaży (CAGR-35 proc.), czyli docelowo ponad 500 mln zł w 2026 roku, a więc zgodnie z przyjętą strategią na lata 2022-2026 - komentuje Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

Grupa w związku z przyśpieszoną transformacją energetyczną w Unii Europejskiej i na świecie oraz przyjętą Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku chce wykorzystać zieloną transformację do dynamicznego rozwoju w wybranych, technologicznych obszarach działalności. Dlatego w kolejnych okresach planuje realizować przejętą strategię na najbliższe lata, zakładającą dywersyfikację przychodów o kluczowe sektory takie jak magazyny energii, trakcję i transport, czy energetykę jądrową. W Polsce celem Grupy APS Energia jest zwiększenie sprzedaży w sektorach trakcji i transportu, energetyki klasycznej i jądrowej oraz magazynów energii.

APS Energia mocno inwestuje w rozwój. W 2022 roku wraz z Politechniką Warszawską otrzymała dofinansowanie od NCBiR na 29 mln PLN w związku projektem nowego magazynu energii APStorage 2.0 – a cały projekt jest wart ponad 43 mln PLN. Ponadto w minionym roku zespół R&D giełdowej spółki prowadził 8 projektów. W efekcie prowadzonych prac powstają nowe urządzenia dla trakcji i transportu, m.in. nowe ładowarki bateryjne wykorzystujące tranzystory w technologii SiC, a dotychczasowe produkty są dalej rozwijane i optymalizowane pod kątem zużycia materiałów oraz redukcji kosztów produkcji. W dalszym ciągu trwają prace nad przekształtnikiem dedykowanym do napędu kolejowego oraz stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. W sektorze przemysłowym rozwijane są magazyny energii oraz systemy zarządzania pracą magazynów energii tzw. BMS. Grupa jest przygotowana do poszerzenia gamy przetwornic statycznych o wersje dachowe oraz o przetwornice przeznaczone na nowe rynki zbytu. Łączne nakłady na R&D wyniosły w 2022 roku 3,4 mln PLN.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!