APS Energia szuka kupca na rosyjskie aktywa
Zarząd APS Energia zamierza sprzedać spółkę zależną OOO APS Energia Rus, działającą na rynku energetyki atomowej i zarządzającą zakładami w Jekaterynburgu, Moskwie i Sankt Petersburgu, aby pozyskać pieniądze na nowy projekt.
© APS Energia S.A.
Spółka OOO APS Energia Rus istnieje od 2008 roku i w zakładzie montażowym w Jekaterynburgu oraz filii w Moskwie i oddziale w Sankt Petersburgu zatrudnia łącznie około 100 pracowników. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży polska spółka giełdowa chce przeznaczyć na projekt dotyczący magazynowania energii, realizowany razem z Politechniką Warszawską i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
— Pozyskane środki pozwolą nam na pokrycie w całości wkładu własnego inwestycji dotyczącej opracowania unikalnych systemów magazynowania energii oraz zasilenie kapitału obrotowego. To będzie rekordowy rok, pod względem zamówień z m.in. Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej czy Egiptu i na tym się skupiamy — powiedział Piotr Szewczyk, prezes APS Energia
Jak zapewnił prezes APS Energia Piotr Szewczyk, w artykule opublikowanym na portalu pb.pl, polska spółka nie jest zmuszona do sprzedaży rosyjskich aktywów, które nie zostały objęte sankcjami, ale chętnie sprzeda je w całości jeszcze w tym roku, ponieważ zarządzanie biznesem w Rosji jest coraz trudniejsze. Powiedział też, że wiele firm z różnych części świata było zainteresowane kupnem OOO APS Energia Rus, ale do tej pory zarząd nie był tym zainteresowany. Teraz jest dobry moment do sprzedaży i najlepiej gdyby to był inwestor z rosyjskim kapitałem, ale inne kraje też są brane pod uwagę.
Projekt, nad którym APS Energia pracuje razem z Politechniką Warszawską, nosi nazwę APStorage 2.0. Modułowy – konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej. Jego wartość wynosi 43,5 mln PLN, z czego 29 mln PLN to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Polska firma chce również zbudować system ładowarek i wdrożyć inne projekty związane z transformacją energetyczną. Prezes Szewczyk twierdzi, że zarówno APS Energia, jak i należąca do grupy spółka ENAP (dostawca aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki red.), ma rekordową liczbę zamówień. Dzięki wyjściu z rynku rosyjskiego spółka będzie dysponowała pieniędzmi na rozwój potencjału podmiotów grupy działających na polskim rynku oraz w innych krajach Unii Europejskiej, Azji Centralnej i na Bliskim Wschodzie. W planach jest także zwiększenie działalności na rynku amerykańskim oraz na Bliskim Wschodzie. Firma spodziewa się kontraktów nie tylko w obszarze energetyki konwencjonalnej, ale również w segmencie zasilania trakcyjnego i transportu oraz z sektora kolejowego. Ponadto zamierza także inwestować w produkty związane z infrastrukturą wojskową i realizować dostawy na rynki zbrojeniowe państw NATO, do czego uprawnia ją odpowiedni certyfikat. Jak na razie dostarcza m.in. przetwornice wykorzystywane przy zasileniu obiektów wojskowych.
Źródło: pb.pl; informacje prasowe
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!