Zielone światło dla Intela
Komisja Europejska poinformowała o otrzymaniu przez Polskę „zielonego światła” dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. Wsparcie, które wyniesie ponad 7,4 mld PLN, rozłożone zostało na lata 2024 – 2026.
Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, ogłosił, że Komisja Europejska dała zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej, co otwiera drogę do przekazania firmie Intel wsparcia finansowego w wysokości ponad 7,4 mld PLN (około 1,8 mld USD) w latach 2024 – 2026. Postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz firmą Intel trwało od 9 lutego.
— Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy i o który zabiegaliśmy w Brukseli. Fabryka półprzewodników w Polsce jest coraz bliżej realizacji. Wzmocni to znacząco gospodarkę, jak i bezpieczeństwo kraju — powiedział Krzysztof Gawkowski na piątkowej konferencji prasowej.
Procedury i perspektywy
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo cyfryzacji, w najbliższych dniach minister złoży do Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej dla planowanej inwestycji Intela w budowę fabryki półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. Równocześnie ruszą prace związane z uzyskaniem zgody Rady Ministrów, na udzielenie pomocy publicznej amerykańskiej spółce – wyrażonej w formie uchwały. Pozwoli to na formalne zatwierdzenie wsparcia finansowego. „Prace te mają najwyższy priorytet wśród innych zadań realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji” – poinformowano w komunikacie.
W piątek odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który intensywnie pracuje już od kilku miesięcy, przygotowując grunt pod przyszłe działania. - W ramach tego zespołu uzgodnimy stanowiska dotyczące procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej — przekazał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, który stoi na czele Międzyresortowego Zespołu do spraw Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych.
— Liczymy, że podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku. Wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że dotyczy ona półprzewodników, jednego z kluczowych produktów, napędzającego gospodarkę przyszłości — dodał Dariusz Standerski.
Otwarta fabryka w sercu Europy
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, po uzyskaniu zgody rządu i notyfikacji pomocy publicznej, możliwe będzie podpisanie umowy określającej szczegóły wsparcia między Skarbem Państwa – reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji – a firmą Intel. Dodatkowym warunkiem otrzymania pomocy publicznej jest nadanie przez Komisję Europejską amerykańskiej spółce statusu otwartej unijnej fabryki. Intel już złożył odpowiedni wniosek. Cały proces prowadzony jest na podstawie rządowego programu „Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.
Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 roku Intel ogłosił inwestycję w nowy zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękini. Wartość projektu to 4,6 mld USD. W fabryce zatrudnienie ma znaleźć około 2 tys. pracowników. Dodatkowo, tysiące miejsc pracy zostanie stworzonych u lokalnych dostawców i podczas budowy.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!