Polska
article miniature

Vigo Photonics zdobywa 21 mln EUR na rozwój fotoniki

Vigo Photonics ogłosił zawarcie strategicznej umowy finansowania z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) w ramach programu InvestEU. Przewiduje ona pożyczkę venture debt na kwotę do 21 mln EUR, a ma na celu wsparcie badań i rozwoju w dziedzinie fotonicznych układów scalonych oraz technologii podczerwieni.

Podpisana umowa finansowania pozwoli Vigo Photonics na intensyfikację prac nad nowymi produktami i technologiami, które mają potencjał zrewolucjonizować rynek fotonicznych układów scalonych i detektorów IR. Środki zostaną wypłacone w trzech transzach, z opcją pełnego rozliczenia w ciągu sześciu lat, przy rocznym oprocentowaniu na poziomie 8%.

- Środki pozyskane z EBI wraz z dotacją NCBR pozwolą sfinansować fazę R&D projektu HyperPIC, tj. fazę prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami dla fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni i rozwiązaniami linii technologicznych, którą zamierzamy zrealizować do końca roku 2027. Ponadto część środków z EBI zostanie przeznaczonych na rozwój oferty produktowej w naszym tradycyjnym biznesie detektorów i modułów podczerwienipowiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Adam Piotrowski.

Środki zostaną wypłacone w trzech transzach

Finansowanie uzyskane przez Vigo Photonics zostanie przekazane w trzech transzach: transza A wyniesie 6 mln EUR, transza B 7 mln EUR, a transza C 8 mln EUR. Wypłata środków rozłożona zostanie na okres od 12 do 36 miesięcy od momentu aktywacji umowy, której realizacja uzależniona jest od spełnienia kluczowego warunku: uzyskania zgody od banku wspierającego działalność spółki. Firma ma na to maksymalnie 6 miesięcy od daty podpisania umowy finansowej.

Zarząd Vigo Photonics podkreśla, że realizacja umów z EBI ma strategiczne znaczenie nie tylko dla bezpośrednich planów rozwojowych, ale również dla budowania trwałej wartości dla akcjonariuszy. Nie tylko zabezpiecza ona potrzebne finansowanie, ale również otwiera drogę do nowych możliwości inwestycyjnych i partnerstw strategicznych.

Spółka zobowiązana jest do spłaty każdej z wypłaconych transz w jednej racie po upływie 6 lat od jej uruchomienia. Oprocentowanie dla każdej z Transz wynosić będzie 8% w skali roku. Odsetki od każdej transzy będą płatne w formule balonowej, tj. wraz ze spłatą kapitału po upływie 6 lat od uruchomienia danej transzy” – możemy przeczytać w komunikacie giełdowym spółki.

Dodatkowym elementem współpracy jest umowa warrantowa, zgodnie z którą EBI otrzyma warranty subskrypcyjne, uprawniające do objęcia akcji spółki po cenie nominalnej. Warranty te, stanowiące 8% kapitału zakładowego firmy, mogą być zrealizowane w ciągu 10 lat, co dodatkowo umacnia długoterminowe zaangażowanie EBI w projekty realizowane przez Vigo Photonics.

Dodatkowym wynagrodzeniem za transzę A, transzę B i transzę C będzie wyemitowanie przez spółkę na rzecz EBI warrantów subskrypcyjnych odpowiadających łącznie 8 proc. w pełni wyemitowanego kapitału zakładowego oraz warunkowego spółki, które zostaną nieodpłatnie objęte przez EBI i będą uprawniać do objęcia akcji spółki po cenie nominalnej 1,00 zł” - napisano w komunikacie prasowym.

Przyszłość i elastyczność finansowa

Choć spółka zakłada pełne wykorzystanie uzyskanych środków, nie wyklucza możliwości pozyskania alternatywnego finansowania na jeszcze korzystniejszych warunkach. Takie elastyczne podejście do zarządzania kapitałem zapewnia Vigo Photonics adaptacyjność do zmieniających się warunków rynkowych.

Niezależnie od podpisanej Umowy i Umowy Warrantowej Spółka będzie kontynuować działania zmierzające do zabezpieczania innych źródeł finansowania jej działalności. Spółka nie wyklucza możliwości, że w przypadku pozyskania alternatywnego finansowania na korzystniejszych warunkach, Umowa i Umowa Warrantowa nie będą realizowane. Decyzje o wykorzystaniu konkretnych rozwiązań podyktowane będą interesem Spółki i jej akcjonariuszy oraz uzależnione będą od zewnętrznych warunków gospodarczych wpływających na realizację planów Spółki. W ocenie Zarządu podpisana Umowa z EBI oraz Umowa Warrantowa może przyczynić się do budowania długoterminowej pozycji Spółki w ramach przyjętej strategii oraz pozytywnie wpłynie na jej ocenę i postrzeganie na rynku międzynarodowym” – poinformowane w komunikacie giełdowym.

Realizacja projektu HyperPIC rozpoczęła się w 2023 roku i ma potrwać do roku 2029. Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwsza faza, trwająca do 2027 roku, koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych (R&D) nad innowacyjnymi technologiami dla fotoniki scalonej przeznaczonej na zakres średniej podczerwieni oraz na opracowaniu nowych linii technologicznych. Drugi etap, znany jako FID (First Industrial Deployment), rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do 2029 roku. Obejmuje on inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, włączając w to finansowanie części kosztów operacyjnych niezbędnych podczas fazy wdrożenia. Po zakończeniu fazy FID, spółka planuje rozpocząć seryjną produkcję.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!