Polska
article miniature

Milionowe wsparcie dla VIGO Photonics

VIGO Photonics ogłosiło podpisanie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dotyczącej dofinansowania projektu "HyperPIC — Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni”, który jest częścią zintegrowanego europejskiego projektu IPCEI ME/CT i będzie realizowany w latach 2023-2029.

Celem „HyperPIC” jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni (mid-IR). Projekt obejmuje również budowę pierwszej na świecie linii produkcyjnej zapewniającej kompletny łańcuch wartości dla układów MIRPIC (Mid Infra Red Photonic Integrated Circuits). 

Wprowadzając nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, VIGO Photonics ma szansę zrewolucjonizować rynek. Dzięki realizacji projektu firma może stać się pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych do zastosowań w średniej podczerwieni. Warto jednak podkreślić, że te ambitne działania wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych i operacyjnych.

Znaczące finansowanie i koszty

Łączna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi imponujące 853,1 mln PLN, z czego maksymalna wysokość dofinansowania z funduszy publicznych sięga 440,5 mln PLN, co odpowiada wysokości tzw. luki finansowej w projekcie. Środki te pokrywają m.in. prace badawczo-rozwojowe, budowę nowej linii produkcyjnej oraz koszty operacyjne po jej uruchomieniu. Pozostała część kosztów zostanie sfinansowana z własnych zasobów Spółki, finansowania dłużnego oraz innych źródeł. W szczególności rozważane są strategiczne partnerstwa projektowe oraz finansowanie pozabilansowe w formule project finance.

Fazy realizacji projektu

Projekt będzie realizowany w dwóch kluczowych fazach:

  1. Faza R&D (2023-2027): Skoncentrowana na badaniach i rozwoju, z kosztami kwalifikowanymi wynoszącymi 146,4 mln PLN.
  2. Faza FID (2024-2029): Obejmująca pierwsze wdrożenie przemysłowe, budowę nowej linii produkcyjnej oraz wprowadzenie nowych produktów na rynek, z kosztami kwalifikowanymi wynoszącymi 706,8 mln PLN.

Po zakończeniu fazy FID VIGO Photonics rozpocznie seryjną produkcję fotonicznych układów scalonych. Produkcja ta nie będzie już wspierana środkami publicznymi.

Układy HyperPIC mają potencjał, aby znaleźć odbiorców na całym świecie. Potencjalnymi klientami są firmy produkujące aparaturę biomedyczną, urządzenia do monitorowania zanieczyszczeń przemysłowych, operatorzy infrastruktury krytycznej, firmy z branży IoT, operatorzy i integratorzy telekomunikacyjni, przemysł motoryzacyjny, producenci maszyn przemysłowych oraz urządzeń mobilnych. 

Uzyskanie dofinansowania w ramach FENG dla projektu HyperPIC to kamień milowy dla VIGO. Pozwoli nam na rozwój technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych w średniej podczerwieni, gdzie jesteśmy światowymi pionierami. Dzięki temu zyskamy strategiczny potencjał do produkcji tych technologii w Europie, co nie tylko utrzyma przewagę technologiczną UE, ale także wzmocni potencjał polskiej gospodarki — mówi Adam Piotrowski, Prezes Zarządu VIGO Photonics.

Realizacja projektów IPCEI umożliwia polskim przedsiębiorstwom zdobywanie specjalistycznej wiedzy i włączanie się w globalne łańcuchy wartości związane z przełomowymi technologiami. Dzięki Funduszom Europejskim, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera wartościowe projekty polskich firm, w tym projekt VIGO Photonics. —  Dzięki temu projektowi, polscy przedsiębiorcy mogą nawiązywać bliską współpracę z europejskimi partnerami z branży zaawansowanych technologiidodaje prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt HyperPIC to wieloletni program inwestycyjny z pozytywnym wpływem na konkurencyjność polskiej gospodarki, który będzie również impulsem do rozwoju polskiego klastra technologii fotonicznych. Zapewni wiele nowych miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w projekcie, jak i w ekosystemie partnerów i klientów oraz przyciągnie talenty inżynierskie do Polski. Dzięki projektowi HyperPIC wprowadzimy na rynek innowacyjne w skali świata produkty odpowiadające potrzebom AI, IoT, przemysłu 4.0, rolnictwa 4.0 itp. Spodziewam się również silnego oddziaływania projektu na cały ekosystem polskiej fotoniki, pozwalającym docelowo Polsce stać się znaczącym graczem w branży fotoniki zintegrowanej w Europie podsumowuje Adam Piotrowski.

Na koniec przypomnijmy, że 12 czerwca 2023 roku VIGO Photonics informowało o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską maksymalnej wysokości pomocy publicznej dla spółki, wynoszącej 102,9 mln EUR, na realizację projektu HyperPIC. Projekt został wpisany na listę podmiotów rekomendowanych do dofinansowania 23 lutego 2024 roku.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!