Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

VIGO Photonics już bardzo blisko pierwszej polskiej fabryki półprzewodników

Na budowę nowoczesnego zakładu produkcji półprzewodników pod Warszawą firma uzyska z Unii Europejskiej dofinansowanie 453.7 mln PLN. ‘Vigo będzie motorem całej branży i przy zachowaniu wszelkich proporcji może stać się europejskim TSMC’ – mówi Adam Piotrowski, prezes Vigo Photonics.

VIGO Photonics S.A. poinformowało, iż projektu firmy ‘HyperPIC- Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni’ został wpisany na listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach programu ‘Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027’. Projekt będzie realizowany w ramach zintegrowanego, europejskiego projektu IPCEI ME/CT (Important Projects of Common European Interest on Microelectronics and Communication Technologies). O zatwierdzeniu potencjalnej wysokości pomocy publicznej dla projektu VIGO Photonics informowało już w czerwcu 2023.

Oznacza to, że VIGO Photonics uczyniło kolejny, bardzo ważny krok w kierunku budowy pierwszej w Polsce fabryki półprzewodników. Celem projektu jest bowiem opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych, przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Łączna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 878.6 mln PLN, a maksymalna wysokość pomocy publicznej wynosi 453.7 mln PLN, co odpowiada wysokości tzw. luki finansowej w projekcie. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie są nakłady na prace badawczo-rozwojowe, nakłady na budowę nowej linii produkcyjnej oraz koszty operacyjne po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej.

– Przed nami już tylko podpisanie umowy o dofinansowanie, co może potrwać mniej więcej miesiąc. Prace już w pewnym stopniu wystartowały, ale jeszcze nie na taką skalę, jak zakładaliśmy. Od drugiego kwartału mocno przyspieszymy realizację projektu, co będzie wymagało zatrudnienia kolejnych inżynierów: w tym roku mniej więcej 20, a docelowo 30-40. Łącznie zatrudniamy na razie ok. 200 osób – mówi dla Pulsu Biznesu Łukasz Piekarski, członek zarządu Vigo Photonics.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2023-2029 i składa się z dwóch faz:

fazy R&D (lata 2023-2027). Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie R&D wynosi 150.7 mln PLN

fazy FID (First Industrial Deployment), tj. pierwszego przemysłowego wdrożenia (lata 2023-2029), obejmującego inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wdrożenie do produkcji nowych produktów, w tym finansowanie części kosztów operacyjnych w trakcie wdrożenia. Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie FID wynosi 727.9 mln PLN.

Po zakończeniu fazy FID, a więc po roku 2029, planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji. Zarząd VIGO Photonics przewiduje, że koszty kwalifikowane projektu ponad wartość dofinansowania ze środków publicznych, zostaną pokryte ze środków i kapitałów własnych spółki, z finansowania dłużnego lub z innych źródeł, takich jak m.in. strategiczne partnerstwo projektowe czy finansowanie pozabilansowe w formule project finance.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!