Polska

VIGO Photonics ma umowę na kwotę prawie 3,7 mln EUR

Producent materiałów półprzewodnikowych oraz przyrządów dla fotoniki i mikroelektroniki dostarczy detektory podczerwieni spółce z Grupy kapitałowej Caterpillar Company Inc.

Zarząd VIGO Photonics S.A. poinformował o zawarciu w dniu 31 lipca 2023 roku umowy ze spółką z Grupy kapitałowej Caterpilar Company Inc. na sprzedaż detektorów podczerwieni. Dostawa ma być zrealizowana do 30 maja 2025 roku, z możliwością przesunięcia terminu najpóźniej do 30 sierpnia. Zamówienie opiewa na kwotę prawie 3,7 mln EUR, czyli nieco ponad 16,2 mln PLN. Umowa ta jest znacząca dla VIGO Photonics, przede wszystkim z uwagi na to, że jej wartość przekracza 10% kapitałów własnych spółki. Nie zawiera zapisów dotyczących kar umownych i nie zastrzega warunków lub terminów rozwiązujących i zawieszających. Zawarto w niej jednak możliwości odstąpienia lub zawieszenia realizacji dostaw. Kontrahent ma bowiem prawo do rozwiązania umowy w przypadku niedotrzymania określonych parametrów jakościowych lub znacznych opóźnień. VIGO Photonics natomiast może odstąpić od umowy w przypadku braku płatności ze strony spółki powyżej przyjętego w umowie limitu. 

VIGO Photonics z Ożarowa Mazowieckiego jest producentem materiałów półprzewodnikowych i przyrządów dla fotoniki i mikroelektroniki, specjalizującym się w detektorach i modułach MWIR i LWIR, produkowanych przy użyciu opracowanej autorskiej technologii. Dostarcza szybkie i łatwe w użyciu detektory podczerwieni o dowolnej długości fali od 2 do 16 µm, osiągające podstawowe limity BLIP bez konieczności chłodzenia. Są to moduły o różnych zakresach odpowiedzi spektralnej, charakterystykach odpowiedzi czasowej i wzmocnieniach. Firma posiada kompletną linię produkcyjną front-end i back-end dla półprzewodnikowych przyrządów o wysokiej wydajności - od epitaksji grup II-IV i III-V, poprzez chipy detektorów, lasery i ich montaż oraz integrację z elektroniką. Stale rozszerza swój zasięg rynkowy i obecnie posiada swoje oddziały w USA.

Unikalną technologię wytwarzania detektorów pracujących bez chłodzenia kriogenicznego opracował w latach 80-tych zespół z Wojskowej Akademii Technicznej, pod kierownictwem prof. dr. hab. Józefa Piotrowskiego. Produkowane obecnie detektory wykorzystywane są w kolejnictwie (wykrywanie stanów awaryjnych taboru kolejowego dużych prędkości podczas jazdy), energetyce (weryfikacja stanu infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej), technice wojskowej (systemy obserwacyjno-celownicze na bezzałogowych obiektach latających; amunicja inteligentna i samonaprowadzająca), medycynie (wykrywanie na wczesnym etapie markerów chorób nowotworowych, zmian onkologicznych w tkankach miękkich lub zaburzeń w systemie krążenia krwi), oraz przemyśle (optymalizacja zużycia energii). 

Spółka z Ożarowa Mazowieckiego jest oficjalnym dostawcą podzespołów dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, a jej detektory pracują na pokładzie łazika Curiosity eksplorującego powierzchnię Marsa. 

Caterpillar Inc. jest producentem sprzętu budowlanego i górniczego, silników wysokoprężnych i na gaz ziemny, przemysłowych turbin gazowych i lokomotyw spalinowo-elektrycznych, z przychodami w 2022 roku na poziomie 59,4 mld USD. Prowadzi działalność na wszystkich kontynentach, działając w ramach trzech głównych segmentów - branży budowlanej, zasobów naturalnych oraz energii i transportu.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!