Polska
article miniature

Wilk Elektronik i tajwański gigant Phison Electronics łączą siły

Polska firma Wilk Elektronik, jedyny w Europie producent pamięci komputerowych DRAM, ogłosiła strategiczne partnerstwo z tajwańskim gigantem działającym w obszarze technologii półprzewodników, Phison Electronics. To współpraca, która może zdefiniować przyszłość technologii pamięci w Europie.

Podczas targów Computex w Tajpej, obie firmy podpisały memorandum of understanding (MoU), zakładające utworzenie spółki joint venture, w której większościowym udziałowcem zostanie Wilk Elektronik. Planowane jest stworzenie specjalistycznego zespołu badawczo-rozwojowego. Jego głównym zadaniem będzie rozwijanie umiejętności związanych z firmware’em stosowanym w dyskach SSD oraz pamięciach flash.

Z dystrybutora do innowatora

Firma Wilk Elektronik, która na polskim rynku obecna jest już ponad 30 lat, rozpoczynała jako dystrybutor pamięci komputerowych, by z czasem stać się producentem pamięci DRAM i NAND flash, prześcigając globalnych graczy takich jak Samsung czy Micron Technology. Teraz spółka chce jeszcze bardziej zaznaczyć swoją obecność na rynku technologicznym.

W Polsce jesteśmy czołowym producentem pamięci komputerowych DRAM i NAND flash, posiadamy ok. 20 proc. udziału w lokalnym rynku. Wyprzedziliśmy tu takich globalnych graczy jak Samsung czy Micron Technology, co jest unikalne na skalę europejską. Szacujemy, że ok. 40 proc. wyprodukowanych w kraju komputerów zostało wyposażonych właśnie w nasze pamięci. Sprzedaż prowadzimy w ponad 40 krajach świata. Pozycję rynkową wypracowaliśmy dzięki jakości i niezawodności produktów oraz utrzymywaniu bliskich, długoterminowych relacji z naszymi odbiorcami mówi Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik, cytowany przez Puls Biznesu.

Wzmocnienie pozycji przez współpracę

Phison Electronics, wieloletni partner technologiczny Wilk Elektronik oraz dostawca kluczowych komponentów dla firmy, posiada olbrzymie doświadczenie w technologii półprzewodników. Połączenie sił ma na celu nie tylko wspólne rozwijanie nowych produktów, ale też bezpośrednią wymianę know-how, co jak zapewnia Monika Wilk, dyrektor ds. strategii i rozwoju, jest odpowiedzią na dynamiczne zmiany i wyzwania rynkowe.

– Jesteśmy firmą produkcyjną, ale ambicje popychają nas do rozwoju przedsiębiorstwa – chcemy stać się także spółką technologiczną, która jeszcze mocniej będzie stawiać na innowacje w sektorze nośników pamięci. Na co dzień obserwujemy zachodzące w tym sektorze zmiany, problemy i wyzwania. Wspólnie z Phison Electronics zastanawialiśmy się, co w najbliższej przyszłości będzie determinowało wzrost konkurencyjności Starego Kontynentu w tym obszarze i czy możemy się w ten proces włączyć. Zrodził się pomysł na joint venture z Phison Electronics, jednym z liderów globalnego rynku kontrolerów do dysków SSD — opowiada Monika Wilk.

Europa w technologicznym wyścigu

Projekt joint venture Wilk Elektronik i Phison Electronics pojawia się w czasie, gdy Europa dąży do wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności łańcucha dostaw oraz zwiększenia swojej pozycji technologicznej.

Obecnie w Europie brakuje producentów bezpiecznego firmware’u do pamięci. Z Phisonem upatrujemy w tym szansy dla siebie, łącząc wspólne know-how i doświadczenie z ostatnich trzech dekad wyjaśnia Wiesław Wilk.

Wiele międzynarodowych firm wchodzi do Europy, buduje fabryki, tworzy centra kompetencyjne. Własność intelektualna pozostaje jednak poza Unią Europejską. W związku z tym, że Wilk Elektronik byłby większościowym udziałowcem w planowanej spółce joint venture z Phisonem, wszystkie wyniki prac badawczo-rozwojowych i technologie byłyby polskie. To pozwala na długoterminowe budowanie kapitału intelektualnego w kraju dodaje Monika Wilk.

AI i przyszłość lokalnych obliczeń

Wilk Elektronik i Phison Electronics rozważają także współpracę nad technologią aiDAPTIV+, która należy do tajwańskiej firmy. Mogłaby ona umożliwić tworzenie lokalnych centrów obliczeniowych i optymalizację danych bez konieczności przesyłania ich do chmury.

Jak mówi Wiesław Wilk: - Obecnie optymalizacja czy trenowanie danych odbywa się najczęściej w chmurze, ponieważ proces ten realizowany w warunkach lokalnych jest drogi. Rozwiązanie, nad którym także chcemy pracować, pozwoli na realizację tej samej operacji lokalnie, na serwerze AI, ale przy dużym obniżeniu kosztów. Takie podejście ma jeszcze jeden istotny wymiar – dane pozostają na serwerze lokalnym i nie są wysyłane do chmury, co jest istotne z perspektywy przedsiębiorstw, dla których bezpieczeństwo danych jest kluczowe. 

Źródło: Puls Biznesu

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!