Polska
article miniature

Gigantyczny wzrost przychodów WB Electronics

Rok 2023 był dla WB Electronics rokiem przełomowym. Spółka, będąca liderem innowacji w sektorze obronnym, zanotowała aż 138% wzrost przychodów w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o imponującym tempie rozwoju. To również okres, w którym WB Electronics umocniło swoją pozycję na międzynarodowej arenie, dzięki strategicznym umowom z globalnymi graczami.

Przychody ze sprzedaży Grupy WB w 2023 roku osiągnęły rekordową kwotę 1 432,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 138% w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to efekt zarówno rozwijającej się sprzedaży istniejących produktów, jak i wprowadzenia nowych innowacyjnych rozwiązań. Wynik netto również znacząco wzrósł, osiągając wartość 234,1 mln PLN wobec 44,7 mln PLN w roku 2022. W rezultacie WB Electronics stało się największym polskim producentem OEM, detronizując Apator.

Strategiczne umowy

W marcu 2023 roku WB Electronics podpisało umowę z renomowaną południowokoreańską firmą Hanwha Aerospace. Umowa ta, warta około 693,5 mln PLN, obejmuje dostawę skomplikowanych elementów systemów dowodzenia i łączności. Została ona zawarta w związku z planowaną realizacją przez WB Electronics kontraktu na dostarczenie dla Wojska Polskiego — w latach 2023-2027 - uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K.

WB Electronics zacieśniło także współpracę z Huta Stalowa Wola S.A., podpisując kilka kluczowych umów, które otwierają drogę do długotrwałego i owocnego partnerstwa. Spółka zobowiązała się m.in. dostarczyć partnerowi systemy teleinformatyczne i oprogramowanie. Umowa opiewa łącznie na kwotę około 135,9 mln PLN plus dodatkowo 2,9 mln USD. Planowane zakończenie realizacji tych projektów to wrzesień 2027 roku.

W listopadzie 2023 roku WB Electronics zawarło kolejną umowę z Hutą Stalowa Wola, tym razem na dostawę zaawansowanych systemów kierowania ogniem dla nowych bojowych pojazdów pływających. Pierwotna wartość tego kontraktu wynosiła 243,5 mln PLN, lecz dzięki aneksowi podpisanemu w 2024 roku, wartość ta wzrosła do około 262,3 mln PLN.

Inwestycje w badania i rozwój

WB Electronics wyznacza kierunki rozwoju w technologiach obronnych, inwestując znaczące środki w projekty, które mają na celu umocnienie bezpieczeństwa zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. „Realizowana niezmienne od początku istnienia Spółki strategia rozwoju poprzez tworzenie własnych zaawansowanych technicznie rozwiązań wymusza stałą aktywność w obszarze prac badawczo-rozwojowych” - czytamy w sprawozdaniu z działalności firmy.

WB Electronics skupia się obecnie na rozwijaniu i doskonaleniu takich systemów jak:

  1. System łączności wewnętrznej FONET – kluczowy dla współpracy jednostek na polu walki, teraz również dostępny w wersji FONET-NAVY, przeznaczonej dla potrzeb marynarki wojennej.
  2. System walki TOPAZ – zaawansowany system kierowania ogniem, który wzmacnia potencjał obronny. Został on z sukcesem zaadaptowany i dostarczony armii bułgarskiej.
  3. Bezzałogowe systemy obserwacji BSP FLYEYE oraz FT-5 – te autonomiczne systemy umożliwiają zdalne prowadzenie rozpoznania i są kluczowymi elementami współczesnych operacji wojskowych.

Dodatkowo firma rozwija zaawansowane systemy uderzeniowe, takie jak GLADIUS oraz WARMATE, umożliwiające skuteczne działania w różnych warunkach taktycznych. Szczególną uwagę przykuwa rozwój nowych radiostacji PERAD i GUARANA, które są odpowiedzią na rosnące wymagania łączności.

Współpraca z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, zainicjowana umową podpisaną we wrześniu 2023 roku, otwiera nowe możliwości w zakresie wspólnych prac badawczo-rozwojowych. Ma ona na celu nie tylko rozwijanie istniejących systemów, ale również projektowanie i wdrażanie nowych konstrukcji sprzętu wojskowego.

Porozumienie z Politechniką Gdańską świadczy z kolei o dążeniu do synergii między nauką a praktyką produkcyjną, co jest kluczowe dla innowacyjności i skuteczności wdrażanych rozwiązań. Obszary takie jak morskie platformy rozpoznawcze, systemy dowodzenia oraz radiokomunikacja morska stają się przedmiotem tej kolaboracji.

Wchodząca w skład Grupy WB spółka RADMOR S.A. podpisała porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską w zakresie realizacji wspólnych projektów. Od chwili założenia w roku 1947, historia spółki RADMOR związana jest z morzem i systemami łączności okrętowej. Porozumienie między Politechniką Gdańską a spółką RADMOR S.A., ma dotyczyć współpracy w projektowaniu, rozwoju i produkcji morskich platform rozpoznawczych i uderzeniowych, militarnej radiokomunikacji morskiej, systemów dowodzenia oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP” – informuje zarząd firmy.