Polska
article miniature

Gigantyczny wzrost przychodów WB Electronics

Rok 2023 był dla WB Electronics rokiem przełomowym. Spółka, będąca liderem innowacji w sektorze obronnym, zanotowała aż 138% wzrost przychodów w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o imponującym tempie rozwoju. To również okres, w którym WB Electronics umocniło swoją pozycję na międzynarodowej arenie, dzięki strategicznym umowom z globalnymi graczami.

Przychody ze sprzedaży Grupy WB w 2023 roku osiągnęły rekordową kwotę 1 432,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 138% w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to efekt zarówno rozwijającej się sprzedaży istniejących produktów, jak i wprowadzenia nowych innowacyjnych rozwiązań. Wynik netto również znacząco wzrósł, osiągając wartość 234,1 mln PLN wobec 44,7 mln PLN w roku 2022. W rezultacie WB Electronics stało się największym polskim producentem OEM, detronizując Apator.

Strategiczne umowy

W marcu 2023 roku WB Electronics podpisało umowę z renomowaną południowokoreańską firmą Hanwha Aerospace. Umowa ta, warta około 693,5 mln PLN, obejmuje dostawę skomplikowanych elementów systemów dowodzenia i łączności. Została ona zawarta w związku z planowaną realizacją przez WB Electronics kontraktu na dostarczenie dla Wojska Polskiego — w latach 2023-2027 - uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K.

WB Electronics zacieśniło także współpracę z Huta Stalowa Wola S.A., podpisując kilka kluczowych umów, które otwierają drogę do długotrwałego i owocnego partnerstwa. Spółka zobowiązała się m.in. dostarczyć partnerowi systemy teleinformatyczne i oprogramowanie. Umowa opiewa łącznie na kwotę około 135,9 mln PLN plus dodatkowo 2,9 mln USD. Planowane zakończenie realizacji tych projektów to wrzesień 2027 roku.

W listopadzie 2023 roku WB Electronics zawarło kolejną umowę z Hutą Stalowa Wola, tym razem na dostawę zaawansowanych systemów kierowania ogniem dla nowych bojowych pojazdów pływających. Pierwotna wartość tego kontraktu wynosiła 243,5 mln PLN, lecz dzięki aneksowi podpisanemu w 2024 roku, wartość ta wzrosła do około 262,3 mln PLN.

Inwestycje w badania i rozwój

WB Electronics wyznacza kierunki rozwoju w technologiach obronnych, inwestując znaczące środki w projekty, które mają na celu umocnienie bezpieczeństwa zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. „Realizowana niezmienne od początku istnienia Spółki strategia rozwoju poprzez tworzenie własnych zaawansowanych technicznie rozwiązań wymusza stałą aktywność w obszarze prac badawczo-rozwojowych” - czytamy w sprawozdaniu z działalności firmy.

WB Electronics skupia się obecnie na rozwijaniu i doskonaleniu takich systemów jak:

  1. System łączności wewnętrznej FONET – kluczowy dla współpracy jednostek na polu walki, teraz również dostępny w wersji FONET-NAVY, przeznaczonej dla potrzeb marynarki wojennej.
  2. System walki TOPAZ – zaawansowany system kierowania ogniem, który wzmacnia potencjał obronny. Został on z sukcesem zaadaptowany i dostarczony armii bułgarskiej.
  3. Bezzałogowe systemy obserwacji BSP FLYEYE oraz FT-5 – te autonomiczne systemy umożliwiają zdalne prowadzenie rozpoznania i są kluczowymi elementami współczesnych operacji wojskowych.

Dodatkowo firma rozwija zaawansowane systemy uderzeniowe, takie jak GLADIUS oraz WARMATE, umożliwiające skuteczne działania w różnych warunkach taktycznych. Szczególną uwagę przykuwa rozwój nowych radiostacji PERAD i GUARANA, które są odpowiedzią na rosnące wymagania łączności.

Współpraca z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, zainicjowana umową podpisaną we wrześniu 2023 roku, otwiera nowe możliwości w zakresie wspólnych prac badawczo-rozwojowych. Ma ona na celu nie tylko rozwijanie istniejących systemów, ale również projektowanie i wdrażanie nowych konstrukcji sprzętu wojskowego.

Porozumienie z Politechniką Gdańską świadczy z kolei o dążeniu do synergii między nauką a praktyką produkcyjną, co jest kluczowe dla innowacyjności i skuteczności wdrażanych rozwiązań. Obszary takie jak morskie platformy rozpoznawcze, systemy dowodzenia oraz radiokomunikacja morska stają się przedmiotem tej kolaboracji.

Wchodząca w skład Grupy WB spółka RADMOR S.A. podpisała porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską w zakresie realizacji wspólnych projektów. Od chwili założenia w roku 1947, historia spółki RADMOR związana jest z morzem i systemami łączności okrętowej. Porozumienie między Politechniką Gdańską a spółką RADMOR S.A., ma dotyczyć współpracy w projektowaniu, rozwoju i produkcji morskich platform rozpoznawczych i uderzeniowych, militarnej radiokomunikacji morskiej, systemów dowodzenia oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP” – informuje zarząd firmy.

Działania te pozwalają, WB Electronics nie tylko zwiększyć swoje kompetencje w tradycyjnych obszarach działalności, ale również eksplorować nowe technologie, takie jak magazynowanie energii czy zaawansowane systemy zarządzania i przetwarzania informacji.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe pozwalają zakładać wprowadzenie na rynek nowych produktów w obszarach kryptografii, systemów C4ISR czy systemów zarządzania i magazynowania energii” – czytamy dalej.

Rozwijanie potencjału w obliczu globalnych wyzwań

WB Electronics jako jeden z liderów innowacji w branży obronnej, kontynuuje dynamiczny rozwój, reagując na globalne trendy i zmieniające się wymagania rynkowe. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne technologie firma planuje intensyfikację inwestycji w kluczowe obszary, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość zarówno obronności, jak i zrównoważonego rozwoju.

Inwestycje WB Electronics w obszarze czystej energii i systemów zarządzania energią są nie tylko odpowiedzią na globalne potrzeby ekologiczne, ale również elementem strategicznym mającym na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Firma rozwija modułowe magazyny energii oraz zaawansowane przekształtniki, które mają kluczowe znaczenie w kontekście militarnej mobilności oraz cywilnej infrastruktury. WB Electronics planuje również wprowadzenie ładowarek wysokiej mocy dla pojazdów elektrycznych, co jest zgodne z globalnymi trendami motoryzacyjnymi i energetycznymi.

W obliczu rosnącej intensywności konfliktów zbrojnych na świecie WB Electronics skupia się na rozwijaniu technologii, które mogą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo operacji wojskowych. Rozwój systemów C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance) ma kluczowe znaczenie dla współczesnych działań militarnych, gdzie szybka i efektywna wymiana informacji decyduje o sukcesie. WB Electronics inwestuje także w oprogramowanie integracyjne i specjalistyczną elektronikę, która umożliwia lepsze zarządzanie polem walki i zwiększa skuteczność operacji.

Strategia międzynarodowej ekspansji spółki obejmuje nie tylko tradycyjne rynki, ale również nowe obszary geograficzne takie jak Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Bliski Wschód i Azja Centralna. Eskalacja konfliktu na Ukrainie wzmocniła koncentrację firmy na Europie Środkowo-Wschodniej, jednakże długoterminowe plany obejmują także zwiększenie obecności na wschodzących rynkach w Indiach i Gruzji.

Strategia rozwoju WB Electronics jest ściśle powiązana z planami modernizacji technicznej sił zbrojnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wdrażane innowacje w zakresie amunicji krążącej, systemów bezzałogowych oraz zabezpieczenia baz wskazują na dążenie do utrzymania przewagi technologicznej w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Firma nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, które mogą dostarczyć strategiczne przewagi dla wojska i służb mundurowych.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!