Polska

Grupa WB Electronics opracuje innowacyjny sposób zwalczania dronów

W wyniku projektu ma powstać broń emitująca mikrofalowe impulsy elektromagnetyczne wielkiej mocy do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

© Politechnika Gdańska

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21.8 mln PLN z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania w zakresie modelowania oraz symulacji zjawisk elektromagnetycznych w systemach generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy. Na podstawie wyników tych badań, zostanie opracowany, zaprojektowany i zbudowany demonstrator technologii systemu, który następnie zostanie poddany testom laboratoryjnym i poligonowym. Efektem całego projektu będzie system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania atakom bądź szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych.

Projekt ‘System generacji i emisji impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania BSP’ o kryptonimie STRATUS jest realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w programie ‘Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa’ pod kryptonimem ,SZAFIR. Kwota finansowania wynosi blisko 21.8 mln PLN na okres 3,5 roku.

W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Gdańska – Wydział Elektrotechniki i Automatyki (lider) oraz Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni (partner), który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów dla obronności, rynku kolejowego i energoelektrycznego, jest członkiem Grupy WB Electronics, jednej z największych polskich firm realizujących zadania z zakresu obronności państwa. W realizacji projektu będzie uczestniczyć również zespół naukowy z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.