Polska

Rekordowa umowa ramowa na drony FlyEye od WB Electronics

Największa polska prywatna grupa zbrojeniowa dostarczy do 2035 roku 1.700 sztuk dronów FlyEye.

© WB Electronics

W ramach podpisanej w Kielcach podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego umowy, Siły Zbrojne RP zamierzają kupić ponad czterysta zestawów FlyEye w najnowszej odmianie produkowanej i zbadanej w chwili podpisania umowy wykonawczej. Elementem kontraktu jest też dokumentacja, dostawa pakietów logistycznych i szkoleniowych oraz szkolenie personelu, a także wsparcie techniczne i doradztwo po zakończeniu dostaw systemów bezzałogowych. Ponieważ jeden zestaw składa się standardowo m.in. z czterech płatowców oraz naziemnej stacji kontroli, zawarta umowa ramowa, jeśli zostanie w pełni wykorzystana może oznaczać dostawę dla Wojska Polskiego blisko 1.700 egzemplarzy rozpoznawczych BSP w perspektywie do 2035 roku.

Jak podkreślają strony umowy, w konstrukcji FlyEye nie zastosowano żadnych technologii, które mogłyby podlegać ograniczeniom: to system zaprojektowany przez polskich inżynierów i w całości wytwarzany na terenie Polski.

FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych w Ukrainie.

Na MSPO zadebiutowała najnowsza odmiana systemu FlyEye. To jedyny na świecie bezzałogowiec tej klasy, który może wykonywać misje w środowisku pozbawionym wsparcia satelitarnych systemów nawigacyjnych, ale także w warunkach podawania fałszywego sygnału (tzw. spoofing). Bezzałogowiec wyposażony jest w transponder Mode S, opracowany przez Grupę WB i charakteryzujący się bardzo małymi rozmiarami, dzięki którym może być integrowany w dronach klasy mini. Dzięki zastosowaniu Mode S bezzałogowiec ma możliwość wykonywania działań w kontrolowanej przestrzeni powietrznej - może ją współdzielić z innymi statkami powietrznymi wojskowymi i cywilnymi. FlyEye jest w pełni zintegrowany z systemem dowodzenia i kierowania Topaz, radiostacją Perad i osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-Gate. 

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!