Polska
article miniature

Przychody polskiej branży elektroniki militarnej eksplodowały

Tak jak w ostatnich latach pisaliśmy, iż branża elektroniki militarnej niekoniecznie dobrze wykorzystuje koniunkturę, tak obecnie nie ma najmniejszych powodów do narzekania. W szczególności jednak, beneficjentem masowych zbrojeń są firmy prywatne.

Kiedy w 2022 roku Rosja dokonała wrogiej agresji na Ukrainę, proces wymiany sprzętu w Wojsku Polskim gwałtownie przyśpieszył. Jednak często chaotyczne zakupy nie wspierały polskiego przemysłu zbrojeniowego i omawiając swojego czasu wyniki finansowe firm z branży elektroniki wojskowej za rok 2022 mieliśmy poczucie zmarnowanego potencjału. Stopniowo jednak zakupy wojskowe nabierały bardziej usystematyzowanego charakteru, a przede wszystkim dużo z już zawartych kontraktów ulegało ‘spolszczeniu’. W efekcie tych zmian wyniki branży elektroniki wojskowej za rok 2023 są znakomite.

Monitorujemy wyniki 15 firm tworzących w Polsce branżę elektroniki militarnej. Dodatkowo, w przypadku największej z nich, czyli WB Electronics, podajemy jej skonsolidowane wyniki finansowe, obejmujące kilka firm, tworzących grupę kapitałową. Łącznie przychody monitorowanej przez nas grupy firm wyniosły w roku 3.984 mln PLN, a więc aż o 44.7% więcej niż w roku 2022 (2.754 mln PLN). W dłuższej perspektywie, od roku 2018, obroty całej branży wzrosły o 133%, a więc ponad dwukrotnie.

Tabela: Obroty branży elektroniki wojskowej w latach 2018-2023 [tys. PLN].

Głównymi beneficjentami koniunktury są firmy prywatne, takie jak przede wszystkim WB Electronics, ale również mniejsze podmioty, Transbit, KenBit czy Teldat. W efekcie udział sektora prywatnego w obrotach branży wzrósł z 28.5% w roku 2018 do 41.9% w roku 2024. Należy w tym miejscu podkreślić, iż powyższa tabela nie uwzględnia wyników Advanced Protection Systems oraz Hertz System, które jeszcze nie opublikowały wyników za rok 2023. Mając na uwadze informacje płynące w latach 2023 oraz 2024 z tych dwóch specjalizujących się w systemach antydronowych firm, należy spodziewać się ich znakomitych wyników za ostatni rok.

Na szczególną uwagę zasługują wyniki Grupy WB Electronics, której sprzedaż w roku 2023 wzrosła z 602 mln PLN do 1.433 mln PLN, a więc o 138%! Grupa obejmuje takie podmioty jak Flytronic, Arex, MindMade, Polcam czy Radmor. Znakomity wynik sprzedaży na pewno nie jest kresem możliwości firmy z Ożarowa Mazowieckiego, o czym mówi Marcin Kubica, dyrektor operacyjny Grupy WB w opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla portalu Milmag.pl. W najbliższych latach WB Electronics widzi kilka zasadniczych kierunków rozwoju: ‘Grupa WB koncentruje się na programach związanych z Wojskami Rakietowymi i Artylerią, co obejmuje zarówno prace prowadzone samodzielnie, jak wspólnie z innymi podmiotami. Przykładem tej ostatniej jest Gladius i dalsza ewolucja programów poszukiwawczo-uderzeniowych, czyli złożonych ekosystemów militarnych, które obecnie tworzymy’. Inne strategiczne kierunki rozwojowe to ewolucja zintegrowanego zestawu kierowania ogniem Topaz, realizowane w Radmor SA programy ewolucji systemów łączności oraz szereg programów pojazdów autonomicznych, obejmujących już nie tylko drony operujące w powietrzu, ale także na lądzie i na morzu. Marcin Kubica zapowiada też kontynuację programów realizowanych we współpracy z PGZ SA, które implementuje systemy kierowania ogniem, komunikacji i łączności w swoich platformach bojowych. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!