Polska
article miniature

Intel wstrzymuje kluczową inwestycję w Polsce

W ramach szeroko zakrojonego planu restrukturyzacji Intel ogłosił wstrzymanie swoich planów dotyczących budowy fabryki chipów w Polsce oraz w Niemczech na najbliższe dwa lata. Decyzja ta, jak wyjaśnia Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy, podyktowana jest przede wszystkim globalnymi problemami finansowymi spółki oraz obniżonymi prognozami dotyczącymi popytu na rynku półprzewodników.

- Intel wstrzyma również swoje działania w Polsce i Niemczech na około dwa lata w oparciu o przewidywany popyt rynkowyoznajmił Pat Gelsinger, dodając, że firma jest mniej więcej w połowie zwolnień pracowniczych ogłoszonych w sierpniu.

Planowane inwestycje w Polsce i Niemczech miały stanowić kluczowe ogniwa w rozwijającym się europejskim łańcuchu dostaw dla branży technologicznej. Fabryka w Miękini pod Wrocławiem, której budowę zapowiedziano w czerwcu 2023 roku, była projektowana jako najnowocześniejsze centrum integracji i testowania półprzewodników w tej części Europy. Wraz z już istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), miała tworzyć unikatowy w skali kontynentu kompleks produkcyjny.

Implikacje dla polskiej gospodarki

Wstrzymanie inwestycji Intela bez wątpienia jest ciosem dla ambicji Polski w zakresie przyciągania i realizowania dużych przedsięwzięć technologicznych. Projekt o wartości 4,6 mld USD, miał stworzyć 2 tysiące miejsc pracy oraz stymulować dalsze inwestycje w lokalny ekosystem i innowacje.

O decyzji Intela poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który co prawda wyraził rozczarowanie takim rozwojem wypadków, ale jednocześnie podkreślił, że prace nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych będą kontynuowane.

Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy. Poinformował mnie o tym Pat Gelsinger, szef Intela. Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela. To doświadczenie pozwala nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości” – napisał Krzysztof Gawkowski na platformie X.com.

Intel planuje przyszłość

Akcje Intela zanotowały wzrost o prawie 10% w handlu rozszerzonym po ogłoszeniu planów restrukturyzacji. Amerykanie poinformowali, że zamierzają przekształcić swoją działalność odlewniczą w niezależną jednostkę z własnym zarządem i potencjałem do pozyskiwania kapitału zewnętrznego.

W komunikacie dla pracowników Intel ogłosił również, że chce sprzedać część swoich udziałów w firmie Altera. Dodatkowo spółka ma zamiar do końca bieżącego roku zbyć znaczącą część swoich nieruchomości na całym świecie.

Intel podał do publicznej wiadomości, że rozszerza współpracę z Amazon Web Services. Koncern wyprodukuje dla AWS chip AI oparty na procesie Intel 18A oraz przygotuje specjalny procesor Xeon 6 w oparciu o proces Intel 3. Warto wspomnieć, że amerykanie podjęli również decyzję o wycofaniu się z planów dotyczących budowy fabryki w Malezji.

Rozwój inwestycji Intela w sercu Dolnego Śląska

W połowie czerwca 2023 roku Intel ogłosił plany budowy nowej fabryki w Miękini pod Wrocławiem. Miała to być rekordowa bezpośrednia inwestycja w polską gospodarkę i sektor high-tech Europy Środkowej. Ambitny projekt zapowiadał się jako istotny krok w umacnianiu pozycji Polski jako centrum innowacji technologicznych na kontynencie.

W grudnia tego samego roku firma powołała Grega Andersona na stanowisko dyrektora generalnego nowo powstającego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, równocześnie rozpoczynając etap projektowania fabryki. W lutym 2024 roku Amerykanie złożyli do Komisji Europejskiej dokumenty niezbędne do uzyskania grantu od polskiego rządu. Kilka dni temu minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, poinformował o otrzymaniu zielonego światła dla notyfikacji pomocy publicznej dla Intela.

Równolegle, władze Wrocławia nawiązały współpracę z amerykańską ambasadą, której celem było utworzenie Intel Institute, mającego przyciągnąć międzynarodowe uniwersytety zainteresowane potencjałem Dolnego Śląska. Plany te zakładały zachęcenie przynajmniej jednej renomowanej zagranicznej uczelni do otwarcia swojej filii w stolicy regionu, co miało dodatkowo wzmocnić edukacyjny i badawczy potencjał miasta.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!