Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Creotech Instruments podpisuje umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Iceye i Scanway nawiązują współpracę w zakresie projektowania satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości dla polskich użytkowników, a Polska Grupa Militarna prezentuje nowoczesnego drona morskiego ReconSEA.

Creotech Instruments na orbitach ESA

Polska firma Creotech Instruments podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu „Daughter Spacecraft Platforms for Plasma Observatory M7 Mission – Phase A/B1”. Wartość kontraktu wynosi 3,95 mln EUR.

Projekt, którego realizacja potrwa 24 miesiące, obejmuje opracowanie i dostosowanie platformy HyperSat do potrzeb misji Plasma Observatory. To ambitne przedsięwzięcie ESA ma na celu dokładne zbadanie środowiska cząstek naładowanych elektrycznie w okolicach Ziemi, co może przynieść przełom w naszym rozumieniu przestrzeni kosmicznej.

Realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu 2024 i potrwa on 24 miesiące. Wartość projektu wynosi 3,95 mln euro, a emitent jest jedynym jego wykonawcą. Istotne zapisy umowy nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów” – czytamy w komunikacie giełdowym spółki.

Plasma Observatory, obecnie w fazie wstępnego planowania przez ESA, znalazła się w gronie trzech kandydatów na kolejną misję naukową klasy średniej (M-Class). Projekt przewiduje wykorzystanie sześciu mniejszych satelitów oraz jednego większego, co pozwoli na kompleksowe badanie i analizę zjawisk kosmicznych wokół naszej planety.

Wartość całej misji szacowana jest na około 0,5 mld EUR, a jej potencjalne wyniki mogą znacząco wpłynąć na dalsze badania kosmosu, jak również na rozwój nowych technologii i rozwiązań stosowanych w telemetrii czy telekomunikacji.

Celem projektu jest przygotowanie platformy HyperSat do bycia nośnikiem statków w misji ESA o nazwie Plasma Observatory. Misja ta jest obecnie w fazie planowania przez ESA i w 2023 roku została wybrana jako jeden z trzech kandydatów na kolejną misję naukową klasy średniej (M-Class). Ma ona składać się z 6 mniejszych satelitów oraz jednego większego, a jej celem będzie badanie środowiska cząstek naładowanych elektrycznie w okolicach Ziemi. Koszt całej misji szacowany jest na 0,5 mld euro” – czytamy dalej w komunikacie spółki.

Ostateczny wybór misji przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) ma zostać dokonany w 2026 roku, po zakończeniu obecnie trwającej fazy wstępnej. W ramach projektu Crotech Instruments ma zaproponować rozwiązania, które przystosują platformę HyperSat do operacji poza niską orbitą okołoziemską.

Creotech Instruments jest wiodącym producentem i dostawcą zaawansowanych technologii kosmicznych oraz specjalistycznej elektroniki na rynki światowe. Firma dostarcza również aparaturę na potrzeby m.in. komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej oraz laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 roku, przenosząc się z NewConnect.

Iceye Polska i Scanway zawierają kluczowe porozumienie

W kluczowym ruchu na polskim rynku kosmicznym Iceye Polska oraz Scanway ogłosiły podpisanie memorandum of understanding (MoU), które zapowiada budowę nowych satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości dla polskich użytkowników a w przyszłości potencjalnie także dla klientów globalnych. Satelity, o rozdzielczości do 50 cm, zostaną zintegrowane z istniejącymi systemami SAR (Synthetic Aperture Radar) firmy Iceye, co umożliwi dostarczanie kompleksowych danych z obserwacji Ziemi.

Nowe satelity mają służyć do celów obronnych i osiągać rozdzielczość optyczną rzędu 50 cm, niezbędną do prawidłowego wykrywania i identyfikacji celów. Dołączą one do istniejących systemów SAR firmy Iceye, dzięki czemu polscy klienci będą mieli dostęp do kompleksowych danych z obserwacji Ziemi łączących zalety systemów optycznych i radarowych”czytamy w komunikacie wystosowanym przez obie firmy.

Iceye wybrała Scanway na swojego partnera ze względu na ich bogate doświadczenie i renomę w produkcji systemów teleskopów optycznych, które zostały już sprawdzone w licznych międzynarodowych misjach. Z kolei Scanway postawiło na współpracę z Iceye, doceniając jej międzynarodowe doświadczenie w tworzeniu satelitów o masie od 150 do 200 kg. Firmy oczekują, że w przyszłości ich sojusz może się rozszerzyć o nowych partnerów.

Obecnie wojsko potrzebuje systemów optycznych o rozdzielczości co najmniej 50 cm. Takie systemy mogą być montowane na satelitach klasy 150-200 kg, czyli takich, jakie produkuje i obsługuje Iceye. My mamy unikalne doświadczenie w budowie, wynoszeniu i obsłudze satelitów tej wielkości, bo umieściliśmy ich na orbicie już 38. Bardzo się cieszę z porozumienia z krajową firmą Scanway, bo nasza współpraca przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski”powiedział współtwórca i CEO Iceye Rafał Modrzewski, cytowany w komunikacie.

Dostarczanie klientom coraz większych i bardziej zaawansowanych instrumentów optycznych zdolnych do zobrazowań z rozdzielczością poniżej 1 metra to strategiczny kierunek rozwoju Scanway, a możliwość jego realizacji z takim partnerem, jak Iceye to dla nas ogromne wyróżnienie oraz przestrzeń do osiągnięcia naturalnych synergii, jakie wynikają z połączenia zalet systemów optycznych i radarowych. Dołączenie Scanway do istniejącej i regularnie rozbudowywanej konstelacji Iceye jest również weryfikacją naszych kompetencji i potwierdzeniem istotnej pozycji, jaką zajmujemy na globalnym rynku podmiotów zapewniających zobrazowania satelitarne. Jestem przekonany, że ogłoszona współpraca pozwoli stworzyć zaawansowane konstrukcje, których Polska i Europa tak pilnie potrzebują” – dodał twórca i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.

Scanway w ostatnich latach zrealizowała kilka ważnych misji kosmicznych, w tym wyniosła na orbitę satelitę STAR VIBE, która zapewniła firmie tzw. flight heritage. W 2024 roku spółka rozszerzyła swoje działania, podpisując umowy na dostawę systemów optycznych do projektów budowanych z myślą o konstelacjach satelitarnych – dla Nara Space z Korei Południowej oraz z Marble Imaging z Niemiec, przy współfinansowaniu z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ponadto Scanway kontynuuje prace nad projektem PIAST, realizowanym dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Warto również wspomnieć, że 9 lipca firma dostarczyła dwukamerowy zestaw optyczny, który z powodzeniem został wykorzystany podczas pierwszego lotu największej europejskiej rakiety nośnej, Ariane 6.

Polska Grupa Militarna S.A. prezentuje innowacyjny dron morski ReconSEA

Polska Grupa Militarna S.A. (PGM) poinformowała o udanych testach drona morskiego ReconSEA, przeprowadzonych w sierpniu. Miały one na celu zweryfikowanie założeń projektowych, które zostały pomyślnie spełnione. Dron typu „foil” wykazał pełną funkcjonalność, przystosowaną do operacji w warunkach morskich.

Polska Grupa Militarna informuje, że TechRobotics sp z o.o. - spółka, w której Emitent posiada udziały reprezentujące 100 proc. kapitału zakładowego – przeprowadziła w sierpniu 2024 roku testy elektrycznego drona morskiego ReconSEA, typu foil” – czytamy w komunikacie giełdowym firmy.

Dron morski ReconSEA jest częścią szerszej strategii rozwoju dronowych platform obserwacyjnych rozwijanych w ramach Grupy Kapitałowej PGM, która obejmuje również pojazdy naziemne UGV (Unmanned Ground Vehicle) i powietrzne UAV ( Unmanned Aerial Vehicle). Zarząd PGM podkreśla, że rozwój i prezentacja drona typu „foil” nie tylko poszerza ofertę produktową grupy, ale także umacnia jej pozycję na rynku jako jedynego polskiego podmiotu oferującego zintegrowane rozwiązania dronowe dla trzech środowisk: lądowego, morskiego i powietrznego.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!