Polska
article miniature

WZE krok bliżej produkcji kluczowych elementów dla systemu PAC-3 MSE

Amerykańska spółka Lockheed Martin ogłosiła, że jest coraz bliżej umożliwienia produkcji poprzecznych silniczków manewrowych ACM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.

Lockheed Martin poinformował, że jest coraz bliżej umożliwienia produkcji poprzecznych silniczków manewrowych ACM (Attitude Control Motors) rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability 3 Missile Segment Enhanced) w Wojskowych Zakładach Elektronicznych (WZE) w Zielonce, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Silniczki ACM są kluczowe dla manewrowości pocisków PAC-3 MSE, umożliwiając precyzyjne trafienie w cel w ramach strategii \\\\"hit-to-kill\\\\".

Współpraca z amerykańską spółką umożliwiła WZE rozwinięcie nowych kompetencji w obszarach produkcji i projektowania, co spowodowało, że firma uzyskała pełną gotowość realizacji zamówień do II fazy programu Wisła; w zakresie podsystemów ELES (Enhanced Electronics System) i J-Box (Junction Box) wykorzystywane w wyrzutniach M903 systemu Patriot, Zwiększa to potencjał produkcyjny krajowego przemysłu zbrojeniowego.

W ramach rozwoju WZE kontynuuje uruchamianie linii produkcyjnych dla innych kluczowych komponentów, w tym sekcji kontroli manewrów ACS (Attitude Control Section), co otwiera drogę do seryjnej produkcji na dużą skalę. Dodatkowo, w czerwcu, Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła zakończenie instalacji urządzeń do symulacji rakiet w nowo wybudowanym Laboratorium Hardware-in-the-Loop (HWIL) w Zielonce. W Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 nastąpiło natomiast otwarcie linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE

W maju Lockheed Martin ogłosił, że Wojskowe Zakłady Elektroniczne uzyskały oficjalną zgodę na rozpoczęcie trzech ważnych projektów produkcyjnych obejmujących ulepszony system elektroniczny (Enhanced Electronics System – ELES), skrzynkę przełączeniową (Junction Box – J-Box) oraz moduł sterownika silnika (Motor Controller Unit – MCU), co zatwierdził Szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

WZE uruchomiło nowe linie produkcyjne, które umożliwią montaż końcowy dla programów ELES i J-Box, kluczowych w obsłudze rakietowego systemu obronnego PAC-3 MSE. System ELES odpowiada za dostarczanie zasilania i przekazywanie sygnałów do rakiet, natomiast J-Box zajmuje się dystrybucją zasilania i sygnałów do samej wyrzutni. Projekt MCU skoncentrowany był na zaprojektowaniu zespołu przełącznika zasilania elektrycznego dla systemu. WZE zakończyło wówczas cztery z siedmiu projektów offsetowych w ramach pierwszej fazy programu Wisła (Elektronika z WZE dla Wisły).

Źródło: milmag.pl

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!