Polska

Podróbki chipów - sprawozdanie za rok 2022

W latach 2021-2022 nastąpił wyraźny wzrost o 35% podejrzanych, podrobionych i niezgodnych z wymaganiami półprzewodników, które pojawiły się na rynku, mimo że w tym samym okresie ich globalna sprzedaż pozostała bez zmian.

W 2022 roku firma ERAI zgłosiła łącznie 768 podróbek, wykazując wyraźny wzrost ich sprzedaży w ciągu ostatnich trzech lat. Jako przyczynę podała powrót do przedpandemicznych działań w wielu firmach i ponowne otwarcie łańcuchów dostaw na całym świecie.

W 2022 roku, podobnie jak w ciągu ostatnich pięciu i dziesięciu lat, najczęściej podrabianymi częściami były analogowe, programowalne logiczne oraz mikroprocesorowe układy scalone i stanowiły ponad połowę wszystkich zgłoszonych typów komponentów. Zakończył się natomiast gwałtowny wzrost wprowadzania na rynek podejrzanych kondensatorów obserwowany w ciągu ostatnich 5 lat, w 2022 r. ich liczba powróciła do wcześniejszego poziomu.

Przez ostatnie osiem lat zauważalny jest spadek liczby zgłaszanych podróbek kondensatorów. Natomiast wśród innych typów komponentów największy wzrost rok do roku przypadł urządzeniom analogowym. Ciekawe, czy ten trend utrzyma się w 2023 roku, czy też ograniczy się tylko do jednorocznego zdarzenia.

Najczęściej podrabianym znakiem była marka Texas Instruments. Udział zgłoszonych komponentów wzrósł z 4,8% ogółem w 2021 roku do 10,3% w 2022 roku.

Z 19,5% wcześniej zgłoszonych półprzewodników, tylko niewielka ich część została zgłoszona więcej niż raz. Oznacza to, że organizacje muszą zachować szczególną czujność przy pozyskiwaniu części, ponieważ wcześniej niezgłoszone podróbki stale wchodzą do łańcucha dostaw elektroniki, a zagrożenie napotkania jednej z nich pozostaje bardzo wysokie. Zgłaszanie podejrzanych komponentów jest kluczowym krokiem w unikaniu podróbek i ERAI gorąco zachęca wszystkie firmy do ich zgłaszania na adres reportparts@erai.com lub poprzez internetowy interfejs sprawozdawczy https://www.erai.com/submit_high_risk_part.

Przyglądając się statusowi dostępności części w momencie składania raportu, ERAI odkrył, że 62,2% części zgłoszonych w 2022 roku zostało sklasyfikowanych jako części "aktywne", a tylko 32,5% jako "przestarzałe" i "NFND (nie do nowego projektu)". Dane te kwestionują pogląd, że jeśli firma nie kupuje przestarzałych części, to napotyka mniej podrobionych części.

W przeszłości ponad połowa dostawców podejrzanych części znajdowała się w USA, a Chiny były na odległym drugim miejscu. Jednak w 2022 r. dostawcy z USA i z Chin byli praktycznie remisowi. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach organizacje nie chcą ujawnić dostawcy podrobionych części, jeśli zostały zakupione w Chinach. Ogólnie rzecz biorąc aż 45,4% zgłoszeń pochodziło od dostawców z Azji, 37,3% z Ameryki Północnej, a tylko 17,3% z Europy.

Podobnie jak w poprzednich latach, większość raportów pochodzi z jednostek zlokalizowanych w USA (65,3%), następnie w Europie (22,7%) i Azji (11,9%). Zatem łącznie 34,6% zgłoszonych danych pochodzi ze źródeł spoza USA. Wśród zgłaszających znaleźli się niezależni dystrybutorzy i laboratoria badawcze (odpowiednio 63,5% i 30,4%) oraz producenci i autoryzowani dystrybutorzy (6,1%). 

Podsumowując można powiedzieć, że wyniki z 2022 roku ściśle odpowiadały oczekiwaniom dotyczącym roku "po transformacji COVID", w którym łańcuchy dostaw zostały przywrócone, a świat powrócił do "biznesu jak zwykle".

Źródło: erai.com