Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Braster znowu w kłopotach, APS Energia też, ale na szczęście tylko teoretycznie. Zortrax pozbył się nieruchomości, a XTPL sprzedał kolejną maszynę, tym razem do Chin.

Braster znowu w kłopotach

Braster, producent sprzętu medycznego, kiedyś gwiazda giełdy, a od kilku lat spółka na skraju bankructwa, poinformowała o nowych kłopotach. Po miesiącach spokoju, Braster poinformował iż Sąd Rejonowy w Warszawie 18 kwietnia 2024 roku uchylił układ zawarty w przyspieszonym postępowaniu układowym spółki w roku 2022. Spółka jeszcze tego samego dnia złożyła zażalenie na opisaną decyzję i jednocześnie zlożyła też wniosek o otwarcie postępowania o zmianę wymienionego układu.

APS Energia też w kłopocie, ale to tylko teoria

Ewentualny problem APS Energia, producenta elektroniki mocy i magazynów energii, przynajmniej na razie to tylko teoria. Świeżo opublikowane dane spółki są poniżej oczekiwań, co wpływa na warunki leasingu zwrotnego nieruchomości spółki. APS Energia S.A. poinformowała o niedotrzymaniu wskaźników wymaganych w umowie leasingu zwrotnego nieruchomości w Stanisławowie Pierwszym zawartej z ING Lease Polska Sp. z o.o., zawartej jeszcze w 2018 roku celem finansowania rozwoju firmy. Główną przyczyną niedotrzymania wskaźników wynikających z danych finansowych za rok 2023, był obniżony poziom przychodów ze sprzedaży (w związku z przesunięciem dostaw na kolejne kwartały) oraz zysku operacyjnego za rok 2023, przy jednocześnie wyższym poziomie zadłużenia finansowego. W związku z powyższym, zgodnie z umową z ING, APS Energia może być zobowiązana do zdeponowanie dodatkowej kaucji w maksymalnej wysokości 6.2 mln PLN lub do zapłaty na rzecz ING tej kwoty. Spółka zapowiada jednocześnie, że podejmie działania mające na celu nie skorzystanie przez ING z prawa do wystawienia wezwania i czasowe zawieszenie poziomu wymaganych wskaźników.

XTPL: nowy tydzień, nowy sukces

W ubiegłym tygodniu XTPL sprzedał maszynę koreańskiemu producentowi wyświetlaczy, w tym tygodniu potwierdził przyjęcie zamówienia na dostawę modułu drukującego do integracji przemysłowej. Bezpośrednim zamawiającym jest chińska firma Yi Xin (HK) Technology Co., Ltd (dystrybutor rozwiązań technologicznych XTPL S.A.), a ostatecznym nabywcą urządzenia będzie wiodący na rynku chińskim producent urządzeń do testowania i napraw stosowanych na liniach produkcyjnych nowoczesnych wyświetlaczy (FPD). Klientami odbiorcy są wiodący na rynku chińskim producenci nowoczesnych wyświetlaczy FPD.

Decyzja o zakupie modułu drukującego oznacza uruchomienie budowy prototypowego urządzenia przemysłowego do zastosowań w obszarze napraw nowoczesnych wyświetlaczy (FPD). Proces ewaluacji technologicznej, prowadzony wspólnie z Yi Xin, trwał od listopada 2023 roku. Przychody ze sprzedaży z tytułu realizacji zamówienia rozpoznane zostaną do końca bieżącego roku. Dostarczenie modułu do integracji przemysłowej zaplanowane jest w przeciągu 3-5 miesięcy. Zamówienie otwiera kolejny etap ścisłej współpracy XTPL z chińskim odbiorcą, docelowo nakierowanej na opracowanie i wdrożenie przemysłowe urządzenia na linie produkcyjne u wiodącego na rynku chińskim producenta wyświetlaczy. Sprzedaż modułu drukującego potwierdza atrakcyjność rozwiązania technologicznego oferowanego przez Spółkę na rynku chińskim oraz dalszy potencjał komercjalizacyjny technologii XTPL w ramach linii biznesowej modułów drukujących do integracji przemysłowej.

Zortrax sprzedaje nieruchomość

Zortrax S.A., producent drukarek 3D, poinformował o zawarciu dwóch powiązanych ze sobą umów: sprzedaży wierzytelności oraz sprzedaży nieruchomości. Sytuacja wokół sprzedaży jest niezwykle skomplikowana, spółka szczegółowo opisuje ją w komunikacie giełdowym. Dość, że w wyniku wymienionych umów nastąpiła sprzedaż nieruchomości spółki za kwotę 8.5 mln PLN, z czego Zortrax otrzyma kwotę w wysokości 4.0 mln PLN. (2.6 mln PLN z tej kwoty otrzymała już w formie zaliczek).

Zawarcie wszystkich ww. umów, o których mowa w niniejszym raporcie, skutkujące uzyskaniem przez spółkę ceny sprzedaży nieruchomości w wysokości 4.0 mln PLN, pozwala na ostateczne zakończenie sporów dotyczących wierzytelności przysługującej Spółce, sposobu jej zabezpieczenia oraz możliwości jej egzekucji, wyeliminuje konieczność ponoszenia dalszych kosztów związanych z egzekucją wierzytelności oraz potencjalnych kosztów sporów sądowych, a przede wszystkim zwiększy zdolność spółki do regulowania zobowiązań w stosunku do wszystkich wierzycieli oraz istotnie poprawi płynność finansową, umożliwiając jej prowadzenie działalności operacyjnej.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!