Polska
article miniature

Ruszył nowoczesny zakład w Grodzisku Mazowieckim

Firma Terra Electrorecycling, będąca częścią Grupy Elemental uruchomiła jeden z najbardziej zaawansowanych w Polsce zakładów przetwarzania elektroodpadów. Obiekt, znajdujący się w Grodzisku Mazowieckim ma mieć wpływ nie tylko na rynkową pozycję przedsiębiorstwa, ale także na lokalną gospodarkę. Dla mieszkańców miasta i okolic otwarcie zakładu to przede wszystkim nowe możliwości zatrudnienia.

Nowa instalacja umożliwi przetworzenie 100 lodówek w ciągu godziny niezależnie od rodzaju czynnika chłodniczego, który został zastosowany przy budowie urządzenia. Warto zaznaczyć, że starsza technologia pozwalała na przetworzenie 60 lodówek freonowych lub 30 pentanowych w ciągu 60 minut. Urządzenia chłodnicze będą podlegały rozdrabnianiu mechanicznemu, a pozostałe elektroodpady będą demontowane ręcznie. Docelowa wydajność nowego zakładu wyniesie 70 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rocznie, spośród których lodówki stanowić będą 20 tys. ton. Wykonawcą instalacji jest niemiecka firma URT.

Decyzja o budowie nowej instalacji podyktowana była przede wszystkim zmianą technologii produkcji lodówek. Dziś, w naszej części Europy, na rynek wprowadzane są głównie lodówki pentanowe, które zastąpiły swoje freonowe poprzedniczki. Nasza najnowsza technologia jest w pełni przystosowana do przetwarzania pentanu i odzyskiwania surowców z nowoczesnych lodówekzapewnia Anna Kostro, członek zarządu Grupy Elemental ds. Recyklingu Elektroodpadów.

Przetwarzanie urządzeń będzie podzielone na kilka etapów. W pierwszym z nich sprzęt zostanie przygotowany i zmielony. Następne kroki to odsysanie gazów i separacja surowców, które na końcu zostaną poddane odpowiedniej ocenie i klasyfikacji.

 – Przewidujemy, że aż 99% przetwarzanych w naszym zakładzie elektroodpadów zostanie ponownie wykorzystanych. Surowce, które otrzymamy w procesie odzyskiwania, trafią do największych hut, odlewni, recyklerów i producentów paliw alternatywnych w kraju i za granicą. Powstanie tej instalacji umożliwi odzyskanie najczystszych surowców wysokiej jakości, takich jak stal czy metale kolorowepodsumowuje Sebastian Królik, prezes spółki Terra

Rozwój regionu i tworzenie nowych miejsc pracy

Otwarcie nowego zakładu ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego regionu i powstania nowych miejsc pracy. 

W nowej hali będzie pracować ok. 40 osób na dwie zmiany. Przewidujemy jednak, że wraz z rozwojem firmy, wzrośnie zapotrzebowanie na siłę roboczą, w efekcie czego uruchomimy trzecią zmianę i zatrudnimy nowych pracownikówdodaje Sebastian Królik.

Mazowiecka inwestycja ma także korzystnie wpłynąć na środowisko – zarówno w skali makro, poprzez ogólną działalność spółki, jak i w skali mikro, poprzez montaż kontenerów na elektroodpady na terenie powiatu grodziskiego.

Mieszkańcy Grodziska i okolic już od lipca 2023 roku mogą w łatwy i bezpieczny dla środowiska sposób pozbywać się zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. 

Zachęcamy przedstawicieli władz samorządowych do współpracy przy projekcie montowania pojemników na elektrośmieci Terra Recykling na terenie okolicznych gmin. Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa i tylko współpraca firm, władz i mieszkańców doprowadzi do realnej zmianyapeluje Sebastian Królik. 

Na terenie Grodziska Mazowieckiego i ościennych miejscowości dotychczas zostało rozlokowanych kilkadziesiąt kontenerów na elektroodpady, przede wszystkim na drobną elektronikę.

Terra Electrorecycling to spółka zależna Grupy Kapitałowej Elemental z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Firma zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów oraz odzyskiem surowców. 

Grupa Elemental to wywodzący się z Polski globalny lider w dziedzinie „urban mining”, czyli „miejskiego górnictwa”, kluczowego elementu gospodarki obiegu zamkniętego. Grupa Elemental działa w 35 krajach na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Elemental dostarcza metale szlachetne z grupy platynowców pozyskane w procesie recyklingu odpadów w ramach różnych segmentów biznesowych, co zwiększa dostępność surowców takich jak metale ziem rzadkich. Dodatkowo działalność Grupy obejmuje recykling metali nieżelaznych.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!