Polska
article miniature

Polsko-amerykański zakład recyklingu akumulatorów EV powstaje w Polsce

Elemental Strategic Metals z Zawiercia i Ascend Elements z Westborough, Massachusetts, ogłosiły utworzenie wspólnego przedsięwzięcia AE Elemental. Nowa inicjatywa, zlokalizowana w Polsce, ma na celu uruchomienie zaawansowanego technologicznie zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych.

Joint venture AE Elemental, z równymi udziałami obu firm, będzie operować nowo wybudowanym zakładem w Zawierciu, który ma aspiracje stać się wiodącym ośrodkiem recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie. Zakład wyposażony będzie w technologie umożliwiające demontaż, rozładowanie i recykling akumulatorów EV, z przewidywaną roczną zdolnością przetwarzania do 12 000 ton akumulatorów, co odpowiada około 28 000 akumulatorom EV.

Tzw. czarna masa, będąca produktem końcowym procesu recyklingu, ma znaleźć zastosowanie w produkcji nowych akumulatorów, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Dalsze plany obejmują rozwój technologii do ekstrakcji litu z czarnej masy, z instalacją o przewidywanej rocznej zdolności produkcyjnej do 20 000 ton, której uruchomienie zaplanowano na 2026 rok.

W ramach ekspansji AE Elemental planuje również budowę zakładu recyklingu w centralnych Niemczech, mającego zdolność przetwarzania do 25 000 ton akumulatorów rocznie, co przekłada się na około 58 000 pojazdów EV.

Paweł Jarski, prezes Elemental Holding, podkreśla znaczenie współpracy z Ascend Elements, wskazując na połączenie zaawansowanej technologii i wiedzy branżowej jako klucz do osiągnięcia pozycji lidera na rynku recyklingu akumulatorów EV. 

Nasza współpraca z Ascend Elements to więcej niż strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. To krok w kierunku objęcia pozycji kluczowego globalnego gracza w branży materiałów niezbędnych do produkcji nowych akumulatorów EV komentuje Paweł Jarski.Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą w zakresie recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnymi zasięgami stawia AE Elemental na pozycji lidera na tym rozwijającym się rynku.

Joint venture AE Elemental to kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną w Europie. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Elemental Strategic Metals mówi Mike O'Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements. – Ekspansja na rynek europejski pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomóc branży w dostosowaniu się do nowych przepisów UE, wymagających wykorzystania w nowych bateriach materiałów pochodzących z recyklingu. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności.

Elemental Strategic Metals wchodzi w skład Grupy Elemental i jest operatorem dużego, nowoczesnego zakładu ekstrakcji metali w Polsce, skoncentrowanego na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców. Grupa Elemental jest światowym liderem w zakresie urban mining, koncentrującym się na wydobyciu metali strategicznych z recyklingu oraz takich źródeł jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, płytki drukowane (PCB), zużyte akumulatory Li-Ion oraz złom metali nieżelaznych. Firma w sposób przyjazny dla środowiska odzyskuje metale strategiczne z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne. Elemental posiada obecnie spółki zależne w 35 krajach na trzech kontynentach (Europa, Azja i Ameryka Północna).

Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie MassachusettsUSA jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie materiałów do akumulatorów w modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Od recyklingu akumulatorów EV po produkcję na skalę komercyjną pCAM i CAM do akumulatorów litowo-jonowych, Ascend Elements rewolucjonizuje produkcję zrównoważonych materiałów do akumulatorów litowo-jonowych. Jego technologia bezpośredniej syntezy prekursorów Hydro-to-Cathode® pozwala wytwarzać nowe pCAM i CAM ze zużytych ogniw litowo-jonowych efektywniej niż tradycyjne metody, co przekłada się na lepszą ekonomikę i niższą emisję gazów cieplarnianych. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!