Słabsze wyniki AC SA w roku 2023
W odpowiedzi na spadek przychodów i zysków, AC SA planuje rozwój w dziedzinie elektromobilności oraz wzrost sprzedaży usług produkcji elektroniki i wiązek.
Kluczową część działalności AC SA stanowią elektroniczne instalacje gazowe oraz reduktory i wtryskiwacze LPG/CNG. Spółka osiągnęła bardzo silną pozycję w kraju i na świecie, rozwijając swoją rodzinę sterowników pod marką STAG , stanowiących kluczowy element elektroniki każdej instalacji. AC SA produkuje także wiązki elektryczne oraz większość elementów elektronicznych konfekcji, niezbędnych do montażu instalacji gazowych. W przeważającej części są one kierowane na eksport do krajów Europy Zachodniej poprzez niemieckiego partnera, firmę Rameder Anhangerkupplungen & Autoteile GmbH.
W roku 2023 przychody AC SA spadły o 3.9%, z poziomu 270.5 mln PLN w roku 2022 do 260.0 mln PLN w roku 2023. W szczególności na spadek obrotów wpłynęła znacznie mniejsza sprzedaż eksportowa, która obniżyła się z 192.4 mln PLN do 174.9 mln PLN, a więc o 9.1%. Spółka odrobiła nieco strat poprzez większą sprzedaż krajową (wzrost o 9.1%), stanowiącą około jednej trzeciej obrotów firmy, jednak nie wystarczyło to do utrzymania wielkości obrotów.
Spadek sprzedaży odbił się niekorzystanie na wynikach finansowych Spółki. Zysk operacyjny spadł z poziomu 43.4 mln PLN do 31.5 mln PLN, natomiast zysk netto z 36.4 mln PLN do 28.5 mln PLN. Istotne umocnienie PLN, jak też widoczny gwałtowny wzrost cen materiałów używanych do produkcji i opakowań, jak i występujące jeszcze problemy z ich dostępnością, wzrosty wynagrodzeń i innych czynników produkcji wywarły znaczną presję na ponoszone przez nas koszty, które tylko częściowo byliśmy w stanie przenieść na odbiorców. Miało to negatywny wpływ na zrealizowaną marżę – czytamy w raporcie spółki za rok 2023. W szczególności w jednym z zestawień można odnaleźć informacje o wzroście udziału komponentów elektronicznych w całości kosztów z 17.6% w roku 2022 do 21.8% w roku 2023.
Sprzedaż instalacji gazowych dla pojazdów pozostanie w najbliższych latach kluczowym biznesem Spółki, jednak w najbliższych latach AC SA zamierza wykorzystać swoje doświadczenie i kompetencje również na rynku elektromobilności. Spółka prowadzi projekty ładowarki AC do pojazdów elektrycznych, przydomowego magazynu energii oraz systemu zarządzania baterią (BMS) w pojazdach hybrydowych i elektrycznych, jak również w innego rodzaju urządzeniach przemysłowych zasilanych bateryjnie np. urządzeniach ogrodowych, motorówkach czy wózkach widłowych. Firma zamierza również rozwijać produkcję na zlecenie innych firm, w tym przede wszystkim produkcję wiązek elektrycznych i elektroniki na rynek motoryzacyjny.
Spółka przywiązuje dużą rolę do działalności B&R: w 2023 roku działalność rozwojową wyniosły 9.7 mln PLN, co stanowiło 3,7% obrotów Spółki. Prace badawczo-rozwojowe realizowane są w nowocześnie wyposażonym własnym Centrum Badawczo – Rozwojowym, na którego budowę i wyposażenie firma otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych, w którym zatrudnienie znajduje 50 inżynierów z dziedziny elektroniki, automatyki, mechaniki i informatyki. Nakłady inwestycyjne, głównie na zakup maszyn i urządzeń, planowane na rok 2024 wyniosą ok. 15 mln PLN.