Polska
article miniature

VersaBox przejęty przez WDX SA

Czołowy polski producent robotów magazynowych, warszawski VersaBox, został przejęty przez WDX SA, integratora systemów intralogistycznych.

VersaBox poinformowała w dniu dzisiejszym, iż 100% udziałów firmy zostało przejęte przez Grupę WDX SA.

WDX SA

Warehouse Development eXperts – czyli WDX S.A. (wcześniej funkcjonowała pod nazwą Wandalex SA)- jest spółką z ponad 25-letnim doświadczeniem w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań intralogistycznych. Posiada własne biura projektowe, nowoczesną fabrykę regałów oraz systemów transportu bliskiego o powierzchni 20.503 m2. Jest też dystrybutorem wielu czołowych marek na rynku magazynowym.

VersaBox

Warszawski VersaBox jest pionierem w dziedzinie autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Flagowe produkty firmy VERSABOT 500 i VERSABOT 1500, wykorzystują technologię TRUE AUTONOMY, umożliwiającą dokładne i bezpieczne manewrowanie w zmiennych warunkach przemysłowych. W roku 2022 firma odnotowała ponad czterokrotny wzrost przychodów, z 2.4 mln PLN w roku 2021 do 10.2 mln PLN. Firma nie generowała jednak zysku na poziomie operacyjnym: wynik operacyjny w latach 2021 oraz 2022 wynosił odpowiednio -5.9 mln PLN oraz -6.1 mln PLN.

Klientami VersaBox są firmy, w których praca związana jest z transportem towarów w przestrzeni magazynowej i na produkcji. Wśród nich są m.in. globalne koncerny, działające w branży motoryzacyjnej – Faurecia, Daimler, Bridgestone, Huf i Autoliv – czy ABM Greiffenberger, dostawca inteligentnych rozwiązań systemowych inżynierii maszyn. Autonomiczne roboty VersaBox jeżdżą też w magazynach branży spożywczej - Lubelli i Cisowiance – czy meblarskiej (Padma).

Roboty VersaBox rozpoznają i mapują przestrzeń przy pomocy laserowych skanerów umieszczonych w przedniej i tylnej części obudowy. Pobierają towar podjeżdżając pod palety na końcówkach linii i lekko je unosząc, holują platformy lub transportują paczki na przenośnikach rolkowych. Ładowanie baterii trwa około 1,5 godziny. Roboty mogą pracować przez osiem godzin bez przerwy, ale ładują się podczas każdej chwili przestoju w automatycznych stacjach dokujących. Udźwig mobilnych Versabotów wynosi 500, 750 i 1500 kg - w zależności od konstrukcji.

- Tym, co nas wyróżnia na rynku autonomicznych robotów mobilnych jest zwinność nawigacji, którą wypracowaliśmy wiele lat wcześniej - mówił w 2022 roku w wywiadzie dla naszego portalu Michał Walęcki z VersaBox. - Nasze roboty doskonale radzą sobie w trudnym dynamicznym środowisku produkcyjnym, gdzie jeżdżą wózki widłowe i pociągi logistyczne, a ludzie wykonują różne czynności i przemieszczają się z ręcznymi wózkami. Drugą ważną cechą, którą możemy się pochwalić, jest solidna konstrukcja naszych robotów. Zależy nam aby nasze produkty były też spójne stylistycznie. Już teraz jesteśmy rozpoznawalni na rynku i nie chcielibyśmy tego utracić.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!