Premium

Innowacje w robotyce intralogistycznej: przełomowe rozwiązania polskich firm

Polskie firmy VersaBox, Etisoft, AIUT, i Husarion rewolucjonizują robotykę intralogistyczną. Wprowadzając zaawansowane technologie AMR i inteligentne systemy automatyzacji, umacniają pozycję Polski jako globalnego lidera w innowacjach technologicznych.

System Intralogistyczny AFORMIC od firmy AIUT© Materiały prasowe

VersaBox: autonomia w ruchu

Warszawski start-up VersaBox jest pionierem w dziedzinie autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Flagowe produkty firmy VERSABOT 500 i VERSABOT 1500, wykorzystują technologię TRUE AUTONOMY, umożliwiającą dokładne i bezpieczne manewrowanie w zmiennych warunkach przemysłowych.

Niezwykle udany dla VersaBox był rok 2022 kiedy to start-up ponad 4-krotnie zwiększył sprzedaż swoich robotów, co było imponującym osiągnięciem, biorąc pod uwagę globalne wyzwania związane z kryzysem dostaw. Współpraca z gigantami branżowymi, takimi jak Daimler i Bridgestone jeszcze bardziej umocniła pozycję VersaBox na rynku. Co więcej, firma skupiła się na ulepszaniu swoich produktów, inwestując w badania i rozwój. W roku ubiegłym VersaBox rozbudował swoją platformę do kontroli procesów transportowych AUTONOMY@WORK, która teraz umożliwia automatyzację i optymalizację procesów intralogistycznych. Firma powiększyła również swoją flotę autonomicznych pojazdów do trzech platform.

VersaBox nie zamierza spoczywać na laurach. Start-up ma jasną wizję przyszłości intralogistyki i pracuje nad jej realizacją poprzez ciągłe innowacje. Jednym z głównych celów firmy jest dalsza ekspansja na rynki międzynarodowe, zwłaszcza w regionach Azji i Ameryki Północnej. Kolejnym krokiem jest rozwój technologii TRUE AUTONOMY. VersaBox planuje wprowadzić nowe funkcje i ulepszenia, które pozwolą robotom działać jeszcze wydajniej w złożonych środowiskach przemysłowych.

Firma rozważa również partnerstwo z innymi gigantami technologicznymi w celu połączenia sił i stworzenia przełomowych rozwiązań dla przemysłu.

Autonomiczny robot mobilny VERSABOT 500 od VersaBox© Materiały prasowe

Etisoft: innowacje w etykietowaniu i automatyzacji

Oferta robotów mobilnych (AMR) gliwickiej firmy Etisoft, w skład której wchodzą IntraBot Fork i IntraBot Picker, zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na automatyzację w intralogistyce.

Warto wspomnieć, że system AGV/AMR jest uważany za symbol czwartej rewolucji przemysłowej mającej na celu optymalizację wewnętrznych procesów logistycznych.

Pierwsze AGV (Automatyczne Wózki Sterowane) zostały wprowadzone na rynek w połowie XX wieku. Nowoczesna technologia opiera się jednak na bardziej zaawansowanych systemach, takich jak roboty AMR. Te autonomiczne jednostki nie są ograniczone do fizycznie zdefiniowanej ścieżki. Wykorzystują zaawansowane skanery 2D i kamery 3D do mapowania otoczenia, identyfikacji i omijania przeszkód. Dzięki naturalnym zdolnościom nawigacyjnym mogą autonomicznie wyznaczać najlepszą trasę do wyznaczonego punktu i komunikować się z ludźmi za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Roboty AMR są wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu i logistyki, od zakładów produkcyjnych i magazynów po lotniska i szpitale.

Bezpieczeństwo jest ważnym czynnikiem w środowiskach, w których roboty wchodzą w kontakt z ludźmi. Z tego powodu roboty AMR firmy Etisoft są wyposażone w najnowocześniejszą technologię, która zapewnia bezpieczną i wydajną pracę w różnych warunkach. Dzięki zaawansowanym algorytmom nawigacji i możliwościom samodzielnego poruszania się roboty te mogą skutecznie transportować towary w magazynach, zastępując konwencjonalne wózki widłowe i inne pojazdy.

Olaf Dudek z Etisoft Smart Solutions podkreśla, że systemy AGV/AMR i inne inteligentne technologie mogą zrewolucjonizować obszary magazynowe. Warto zaznaczyć, że technologia magazynowa w ostatnich latach poczyniła w Polsce znaczące postępy. Firmy coraz częściej korzystają z systemów informatycznych i technologii automatyzacji, takich jak roboty mobilne, zautomatyzowane regały, sortery, systemy pick-by-light i pick-by-voice. Wszystkie te technologie mają na celu przyspieszenie procesów magazynowych, zwiększenie wydajności i zmniejszenie ryzyka błędów. Olaf Dudek podkreśla, że przy podejmowaniu decyzji o wdrożeniu inteligentnego rozwiązania kluczowy jest charakter procesu magazynowego, wielkość operacji oraz sytuacja na rynku pracy. Wśród najważniejszych trendów w zarządzaniu procesami magazynowymi Dudek wymienia automatyzację, robotyzację, analitykę danych i sztuczną inteligencję. - Automatyzacja i cyfryzacja procesów magazynowych stają się coraz bardziej powszechne. Przedsiębiorstwa zdają sobie bowiem sprawę, że mogą one przynieść wiele korzyści, takich jak większa wydajność, precyzja i oszczędność kosztów — mówi Olaf Dudek.

Roboty  mobilne od firmy Etisoft© Materiały prasowe

AFORMIC ‒ inteligentna platforma intralogistyczna firmy AIUT

Firma AIUT stworzyła innowacyjny, zaawansowany technologicznie Inteligentny System Intralogistyczny AFORMIC, który dzięki wykorzystaniu autonomicznych robotów mobilnych zapewnia kompleksową automatyzację i samodzielną kontrolę wewnętrznych operacji transportowych w dynamicznych warunkach produkcyjnych.

Inteligentna Platforma Intralogistyczna AIUT AFORMIC wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, Internetu Rzeczy (IIoT), nowoczesne technologie nawigacji naturalnej (SLAM), system inteligentnej lokalizacji zasobów i osób w czasie rzeczywistym (RTLS), a także najnowsze technologie komunikacji i rozwiązania chmury hybrydowej – do samodzielnej (bez udziału operatorów), zautomatyzowanej realizacji złożonych operacji logistycznych w zakładach produkcyjnych i magazynach.

System składa się z oprogramowania software (zaprojektowany do pracy w trybie bezobsługowym system AIUT Qursor) oraz bogatej warstwy hardware, w postaci robotów mobilnych AMR AIUT Formica, a także pozostałej infrastruktury sprzętowej niezbędnej do funkcjonowania i integracji systemu.

Na stworzenie i początkowy rozwój marki swojego rozwiązania intralogistycznego firma AIUT przeznaczyła ok. 20 mln PLN.

- Podjęliśmy się stworzenia kompleksowego systemu intralogistycznego z własną flotą robotów mobilnych typu AMR przede wszystkim ze względu na rynkowy brak odpowiednich rozwiązań funkcjonalnych w tym obszarze – takich, które pozwalałyby na szybkie dopasowanie rozwiązania intralogistycznego, jak i samych robotów mobilnych, do indywidualnych procesów przedsiębiorstw produkcyjnych. Bardzo świadomie staliśmy się częścią rynku systemów intralogistycznych i autonomicznych robotów mobilnych. Uważamy, że AMR to nie rozwiązanie pudełkowe – a cały system obejmujący integrację z linią lub magazynem, załadunek/wyładunek, integrację mechaniczną i na poziomie systemów IT. Naszym klientom dostarczamy kompleksowe rozwiązanie, którego częścią są kastomizowane roboty mobilne AMR AIUT Formica. Ich pierwszy prototyp wyposażony w nawigację laserową SLAM powstał w laboratorium AIUT w Gliwicach, w 2017 roku. Dziś, już jako dojrzałe rozwiązanie, system wraz z robotami AMR Formica automatyzuje procesy logistyczne i produkcyjne m.in. w fabrykach jednego ze światowych liderów branży automotive w Ameryce Północnej - usłyszeliśmy w firmie AIUT.

- Analizy przedprojektowe wykazały, że sytuacja demograficzna nie jest korzystna dla przedsiębiorstw, zwłaszcza zakładów produkcyjnych. W krajach wysoko i średnio rozwiniętych piramida wieku przybiera kształt charakterystyczny dla populacji starzejących się, a wysoki poziom edukacji i chęć rozwoju zawodowego kadr, sprawiają że zainteresowania stanowiskami pracy w logistyce, które charakteryzują się powtarzalnością i mechanizacją jest mniejsze. Robotyzacja wewnętrznej obsługi materiałów rozwiązuje obecne i przyszłe problemy demograficzne, problemy o charakterze społecznym, a także te związane z bezpieczeństwem - mówią przedstawiciele firmy AIUT.

W jaki sposób firma AIUT planuje kontynuować wprowadzanie innowacji w dziedzinie robotyki intralogistycznej, i czy obecnie pracuje nad jakimiś przełomowymi technologiami lub projektami, które mogłyby zrewolucjonizować branżę?

- W zaledwie rok (2022/2023) AIUT wprowadził do systemu nowe funkcjonalności i technologie – tworząc de facto rozwiązanie nowej generacji: pozwalające na zwiększone zakresy autonomiczności w zarządzaniu procesami logistycznymi w fabryce i magazynie oraz na nieosiągalny dotąd, głęboki poziom integracji ze środowiskiem zakładowym. Ponadto opracowano i wdrożono unikatowy, rozszerzony system bezpieczeństwa, gwarantujący pełną kontrolę nad przewożonym ładunkiem – wyposażony w ów system pojazd AMR posiada unikalną funkcjonalność automatycznego rozszerzania własnych systemów bezpieczeństwa na transportowane wózki i adaptery logistyczne, na których przewożone są gabarytowe ładunki. Dzięki wykorzystaniu nowej technologii Sensor Data Fusion możliwe stało się bezbłędne pozycjonowanie pojazdów AMR w dynamicznym i zmiennym środowisku. Technologia ta polega na inteligentnym przetwarzaniu sygnałów pochodzących z wielu niezależnych czujników (m.in. odometry, lasery, sensory IMU) oraz systemów – i analizowaniu danych w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu autorskiego algorytmu AIUT. Co istotne, nasz menedżer floty umożliwia automatyczną zmianę logiki procesu obsługi materiałów. System zapewnia unikanie przeszkód przez roboty i automatyzację decyzji o wyborze alternatywnych tras. Wzbogacony AFORMIC pozwala na pełną integrację z systemem zarządzania ruchem w zakładzie (Traffic Management System), a dzięki stałej głębokiej analizie danych w czasie rzeczywistym, jaką umożliwia system Qursor, zapewnia również Utrzymanie Ruchu w oparciu o strategię preventive maintenance.

Jakie są kluczowe wyzwania, przed którymi stoi firma AIUT przy projektowaniu i wdrażaniu systemów intralogistycznych?

- Potrzeby naszych klientów często ewoluują. Dlatego też nasze rozwiązania muszą być dostosowywane do aktualnych wymagań biznesowych i oczekiwań zleceniodawców. Naszą mocną stroną i wyróżnikiem na rynku jest elastyczny model konstrukcji rozwiązania AIUT, który pozwala na taką adaptację. Oferujemy pełne dostosowanie systemu i wszystkich jego komponentów, w tym robotów AMR do indywidualnych wymagań zakładu produkcyjnego w krótkim czasie. Kastomizacja AMR uwzględnia wszystkie parametry, w tym wymiar, udźwig, sposób załadunku, zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Do dziś zaprojektowaliśmy ponad 25 modeli pojazdów z serii Formica. Wybrane z nich zostały zbudowane i wdrożone w przedsiębiorstwach naszych klientów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Polsce i Niemczech. Skalowalność rozwiązania jest jedną z kluczowych zalet naszego systemu. Nasza platforma ewoluuje w kierunku samouczącego się rozwiązania i może obsługiwać coraz więcej procesów i przetwarzać coraz więcej informacji z różnych źródeł, jakimi są systemy zarządzania produkcją i magazynem. Naszą przewagą nad konkurencją jest również podejście do projektowania systemu. Wierzymy, że „AMR” dla przedsiębiorstw produkcyjnych nie może być rozwiązaniem z półki. Musi stanowić integralną część ekosystemu fabryki. Między innymi dlatego nasz system software nie ogranicza się tylko i wyłącznie do nadzoru pracy robotów AMR, a jest rozwiązaniem do kompleksowego zarządzania procesami logistycznymi – włączając w to zarządzanie transportem manualnym. Integralną częścią naszego rozwiązania i modelu biznesowego jest wdrożenie systemu intralogistycznego wraz z wdrożeniem cyfrowego bliźniaka do zarządzania majątkiem sieciowym i procesami. Cyfrowe odwzorowanie środowiska pracy systemu i procesów pozwala nam na wirtualne uruchomienie systemu jeszcze przed właściwym wdrożeniem oraz na dalsze optymalizacje. Ma to kluczowe znaczenie w procesie modelowania tras czy projektowania robotów. Po wdrożeniu cyfrowa platforma staje się niezbędna do realizacji zaawansowanych zadań systemu. Cyfrowy bliźniak pozwala nam na przewidywanie i unikanie zdarzeń mogących spowodować przestoje produkcyjne.

© Materiały prasowe

Husarion: platformy robotyczne dla innowatorów

Husarion to firma, która od początku swojego istnienia stawia na innowacje i zaawansowaną technologię. Specjalizuje się w dostarczaniu platform robotów mobilnych, oprogramowania i rozwiązań w zakresie łączności.

Założyciele Husarion, Dominik Nowak i Radek Jarema, swoją przygodę z robotyką rozpoczęli podczas studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pomysł na wspólny projekt narodził się w kole naukowym AGH, a spółka została założona pod koniec 2013 roku. Cztery lata później do zespołu dołączył menadżer z bogatym doświadczeniem zawodowym Filip Kramarczyk. Warto podkreślić, że potencjał Husariona został dostrzeżony przez Fundusz Zalążkowy KPT, który od początku wspierał projekt.

Początkowa działalność Husarion koncentrowała się na dostarczaniu komponentów do zaawansowanych technologicznie urządzeń. W 2015 roku firma zadebiutowała na rynku po udanej kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. Udało jej się zebrać aż 60 tys. USD na opracowanie „mózgu robota” - systemu umożliwiającego prototypowanie robotów i zarządzania nimi przez internet.

W ramach swojej oferty, Husarion opracował platformę robotyczną Panther, przeznaczoną do użytku zewnętrznego. Dzięki aluminiowemu podwoziu, jednostce napędowej składającej się z czterech silników BLDC i ładowności do 80 kg Panther idealnie nadaje się do rolnictwa, budownictwa czy nadzoru. Jej maksymalna prędkość wynosi 7 km/h. Jest ona niezwykle wszechstronna dzięki różnym dodatkom, takim jak LIDAR czy kamera RGB-D.

W tym roku Husarion wprowadził na rynek sterownik Panther v1.0.0 ROS, który niesie ze sobą wiele usprawnień. Nowy system animacji LED ułatwia raportowanie stanu robota, a zoptymalizowany model Panther URDF ułatwia opracowywanie i testowanie nowych rozwiązań. Ponadto wprowadzono szereg drobnych ulepszeń, aby zapewnić płynne i bezpieczne korzystanie z platformy.

Innym kluczowym produktem start-upu jest platforma edukacyjna ROS. ROSbot XL, ROSbot 2R i ROSbot 2 PRO to autonomiczne roboty typu open source, które działają jako platforma edukacyjna dla Robot Operating System (ROS).

Platforma robotyczna Panther od Husarion© Materiały prasowe

VersaBox, Etisoft, AIUT i Husarion mają jedną wspólną cechę: dążenie do doskonałości w dziedzinie robotyki intralogistycznej. Każda z tych firm oferuje unikalne rozwiązania i technologie, które nie tylko przyczyniają się do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa polskiego przemysłu, ale także mają znaczący wpływ na światowe trendy w automatyzacji.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. © tek.info.pl