Polska
article miniature

Trójmiasto stanie się centrum światowej branży półprzewodników

Począwszy od 2025, przez kolejne dwa lata Trójmiasto stanie się areną spotkań światowych liderów branży półprzewodników oraz sektorów pokrewnych. Po raz pierwszy w historii, Polska, będzie gospodarzem Industry Strategy Symposium Europe (ISS Europe), wydarzenia o globalnym znaczeniu, które co roku przyciąga przedsiębiorców i naukowców z całego świata.

Decyzja o umiejscowieniu w Polsce, a dokładniej w Sopocie, kolejnej edycji ISS Europe jest efektem konsekwentnych działań mających na celu wzmocnienie pozycji Polski i Pomorza w sektorze półprzewodników. Inicjatywy te zyskały na znaczeniu po ogłoszeniu przez Intela inwestycji w zakład integracji i testowania chipów w Miękini, co jest jasnym sygnałem dla rynku o rosnącym znaczeniu naszego kraju w branży.

Inwestycja Intela i rozwój przemysłu w Polsce

Inwestycja Intela o wartości 4,6 mld USD w Miękini to dopiero początek rozwoju zaawansowanego sektora półprzewodników w kraju. Gdańsk, z największym w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowym amerykańskiego giganta, staje się kluczowym punktem na mapie europejskiego przemysłu mikroelektroniki. 

Miałem przyjemność gościć w Gdańsku i byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu inwestycyjnego miasta. Potencjał ludzki i jasny plan zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń Pomorza są niezwykłe i mogą inspirować wszystkich członków SEMI. Nasza branża dąży do osiągania ambitnych celów inwestycyjnych i przezwyciężania kryzysu siły nabywczej. Europejski przemysł mikroelektroniki niezmiennie pracuje na równomierny wzrost gospodarczy kontynentu i w tym kontekście współpraca z pomorskim ekosystemem będzie w najbliższych latach kluczowa — mówi Laith Altimime, Prezydent SEMI Europe.

Trójmiasto, dzięki swojej wyjątkowej infrastrukturze komunikacyjnej, planom rozwoju energii odnawialnej mogącym osiągnąć nawet 33 GW, oraz bogatemu zasobowi specjalistów i absolwentów kierunków technicznych, prezentuje się jako wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja dla przemysłu półprzewodnikowego, nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Anna Żukowska z Invest in Pomerania podkreśla, że region nie rozpoczyna swojej drogi w branży półprzewodników od podstaw. Możliwości synergii między sektorem półprzewodników, elektromobilnością i IT, a także wysoka pozycja Pomorza w europejskim rankingu talentów STEM, świadczą o uznaniu, jakiego region doświadcza ze strony globalnej branży. 

Nie startujemy w tym wyścigu od zeramówi Żukowska, odpowiedzialna za promocję sektora półprzewodników w Invest in Pomerania. – Region oferuje doskonałe możliwości synergii między przemysłem półprzewodników a elektromobilnością i IT. Znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem STEM talent pool. Przeniesienie ISS do Trójmiasta świadczy o tym, że zostaliśmy w końcu dostrzeżeni przez przemysł półprzewodników, a naszym zadaniem jest doprowadzenie do realizacji konkretnych inwestycji.

Sopot na mapie globalnych liderów półprzewodników

Dotychczasowe edycje Industry Strategy Symposium (ISS) odbywały się m.in. w takich miastach jak: Berlin, Dublin, Bruksela czy Paryż. Wybór Sopotu na gospodarza wydarzenia stanowi ważne osiągnięcie, podkreślające rosnące znaczenie Europy Wschodniej w globalnej branży półprzewodników. Polska, dzięki temu wydarzeniu, ma realną szansę zaistnieć na światowej mapie tego sektora.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podkreśla strategiczne znaczenie półprzewodników dla rozwoju regionu, wskazując na ich kluczową rolę w technologiach stosowanych w różnych sektorach, takich jak motoryzacja, medycyna, energia odnawialna czy elektronika konsumencka. 

Konsekwentnie wykorzystujemy wnioski zawarte w raporcie Banku Światowego opracowanego ponad rok temu dla naszego regionu. Branża półprzewodników została wskazana przez niezależnych ekspertów jako szczególnie istotna dla rozwoju Pomorza. Faktem jest, że półprzewodniki są niezbędnym elementem technologii wielu sektorów rozwijanych już w regionie: motoryzacji, medycyny, energii odnawialnej i elektroniki konsumenckiej przekonuje Mieczysław Struk.

Dominację w sektorze półprzewodników utrzymują kraje azjatyckie, takie jak Tajwan, Chiny i Korea Południowa. Pandemia COVID-19 i związane z nią zakłócenia w łańcuchach dostaw skłoniły jednak wiele firm do poszukiwania nowych lokalizacji w Europie, alternatywnych dla tradycyjnych ośrodków przemysłowych takich jak Niemcy, Holandia czy Francja. Już podczas ubiegłorocznego ogłoszenia przez TSMC budowy fabryki półprzewodników w Dreźnie, Financial Times alarmował o malejącej dostępności kadr dla sektora w zachodniej Europie, szczególnie w Saksonii, nazywanej europejską doliną krzemową.

Złożona sytuacja krajów zachodnioeuropejskich sprawia, że Polska, w tym Pomorze zyskują na atrakcyjności jako miejsce inwestycji. Dzięki działaniom Invest in Pomerania regionalnej inicjatywy samorządowej wspieranej przez Agencję Rozwoju Pomorza, region ten został w czerwcu 2023 roku pierwszym w Polsce członkiem SEMI, co stanowi ważny krok w promocji Pomorza jako kluczowego ośrodka branży półprzewodników w Europie. To właśnie dzięki temu Sopot będzie gospodarzem ISS przez najbliższe dwa lata, co umocni pozycję regionu na europejskiej i światowej mapie branży.

Przełomowe dyskusje na ISS Europe: w kierunku miliarda dolarów

Ostatnia edycja sympozjum ISS Europe, odbywająca się w Wiedniu w marcu bieżącego roku, koncentrowała się na analizie strategii, która umożliwi globalnemu rynkowi półprzewodników osiągnięcie kamienia milowego — wartości 1 biliona USD do roku 2030. Eksperci z czołowych firm, takich jak Intel, Infineon, Bosch, i BMW, w swoich wystąpieniach podjęli problemy, z którymi sektor obecnie się zmaga. Wśród nich znalazły się wyzwania, takie jak niedobór kwalifikowanych pracowników oraz potrzeba adaptacji technologii produkcji chipów do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku. Istotnym punktem debat była również wizja przyszłości międzynarodowej współpracy, mająca na celu stworzenie silnego europejskiego hubu półprzewodników, który mógłby konkurować z dominującymi rynkami azjatyckimi.

Podczas dyskusji, Mikołaj Trunin z Invest in Pomerania oraz Agnieszka Szweda z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) przedstawili, jak Polska może przyczynić się do rozwoju europejskiego sektora półprzewodników, zwracając uwagę na zaawansowany przemysł mobilności w kraju. Systemy pojazdów elektrycznych i autonomicznych wymagają stosowania coraz większej ilości elementów elektronicznych. Synergia w działaniu branży półprzewodników i automotive stanowić może ogromną szansę na przyspieszenie rozwoju obu sektorów. Istotne osiągnięcia w projektowaniu i wdrażaniu tego typu rozwiązań mają polskie oddziały Intela, Aptivu czy Umicore. Ponadto na Pomorzu tworzone są przez Synopsys, i Solidigm/SK Hynix koncepcje chipów. Wszystko to stanowi bardzo solidne podstawy, na których zbudować można polskie ogniwo europejskiego łańcucha dostaw.

Trunin poruszył również temat odporności łańcucha dostaw na niestabilność geopolityczną, wskazując na możliwości rozwoju sektorów mobility, przechowywania danych i technologii bezprzewodowych w Polsce. Pomimo wyzwań, takich jak pandemia czy konflikt na Ukrainie, napływ inwestycji zagranicznych na Pomorze pozostaje stabilny. Podkreślił także, że energetyczne ambicje Polski, w tym plany osiągnięcia 18 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2040 roku, mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności kraju jako centrum innowacji w branży półprzewodników.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!