Premium

Ranking polskich firm EMS 2023

Choć nie obfitował w spektakularne wydarzenia, pod względem wzrostu przychodów, rok 2023 był bardzo dobry dla większości firm, tworzących branżę polskich EMS. Jednak jeśli chodzi o wyniki finansowe, ubiegły rok nie był już tak idealny.

Dysponujemy pełnymi danymi finansowymi 24 firm z branży polskich EMS. W warunkach silnego wzrostu przychodów, ze uwagi na obecność kosztów stałych w działalności każdego przedsiębiorstwa, ich zyski powinny rosnąć, jednak nie zawsze tak się działo. Wśród tych 24 firm wynik operacyjny wzrósł w 14 przypadkach, a w 10 przypadkach obniżył się. Co więcej, w opisywanej grupie 24 przedsiębiorstw, było aż osiem przypadków jednoczesnego wzrostu przychodów i spadku zysku operacyjnego. I chociaż mogą wystąpić bardzo różne przyczyny takiego stanu rzeczy, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest sytuacja, w której wzrost przychodów jest jedynie niepełnym odzwierciedleniem wzrostu kosztów tych firm.

Od lat utrzymuje się też sytuacja, w której dominującą rolę w kreowaniu obrotów całej branży odgrywa Grupa Fideltronik (tj. Fideltronik Poland Sp. z o.o. z Suchej Beskidzkiej oraz Fideltronik SA z Krakowa). W roku 2022 obroty Grupy Fideltronik stanowiły aż 62.7% obrotów branży - bardzo podobny udział obserwowaliśmy również w latach ubiegłych. Łączna sprzedaż całej branży wzrosła w roku 2022 o 795.9 mln PLN, natomiast sam Fideltronik wygenerował 461.6 mln PLN wzrostu (58%). Generalnie: duży może więcejTOP10 firm generuje obecnie 87.2% obrotów branży. W latach 2021 oraz 2020 udział ten był nieco niższy – odpowiednio 86.2% oraz 85.6% - tak więc grupa największych firm rośnie szybciej niż przeciętna w branży.



Wydarzenia

Podobnie jak w roku 2022, również ostatnie miesiące nie obfitowały w wydarzenia. Zacznijmy od przypomnienia, iż na koniec roku 2020 EBS 3E Sp. z o.o. zniknął jako samodzielna firma, łącząc się z innymi spółkami grupy kapitałowej. O podobnym zamiarze dowiedzieliśmy się bardzo niedawno, bo we wrześniu 2023: DGT Sp. z o.o. oraz DGTronik Sp. o.o. opublikowały plan połączenia.  

Przy okazji omawiania sprawozdań finansowych za rok 2022 dowiedzieliśmy się, że Tabemax stawia nową halę produkcyjną: faktycznie wzrost przychodów w ostatnim roku był imponujący. Podobnie wspomnieliśmy już o podobnym planie Elhurt EMS, choć niewiele jeszcze wiemy o tym projekcie. W sierpniu 2022 do nowej siedziby przeniósł się WDR Elektro, również w roku 2022 do nowego obiektu wprowadził się Siltegro. Na samym początku roku 2022 nową siedzibą zagospodarował też Nordes, jeden z najszybciej rosnących EMS-ów w Polsce. Z kolei planu budowy nowej siedziby zaniechał – chyba już na stałe – Elektrozel.

Najważniejszy jednak ruch jeśli chodzi o nowe siedziby wykonał JM Elektronik. W końcówce roku 2022 firma zakupiła w ubiegłym roku budynek od firmy Elzab S.A., którego część do tej pory wynajmowała, dzięki czemu powierzchnia zakładu wzrosła o dodatkowe 4.000 m2. Prezes spółki Sławomir Pieszczek zapowiadał wówczas kolejne inwestycje, które spowodują przeniesienie do Zabrza środka ciężkości działalności. W roku 2023 i 2024 planowane są prace modernizacyjne w budynku i przystosowanie nowych powierzchni do prowadzenia procesów produkcji.

W roku 2022 ASZ Electronic Solutions zagospodarował swój nowy budynek i uruchomił w nim aż 3 linie SMT. Assel w lutym 2023 pochwalił się nowym X-Ray, w lipcu 2022 uruchomił nowego selektywa. W maju 2023 Nordes postawił nową falę selektywną, w lipcu 2023 park maszynowy DGTronik wzbogacił się o drukarkę szablonową DEK. W lutym 2023 Mikro-Automatyka postawiła trzecią linię SMT, wszystkie oparte o P&P Yamaha.

Poprzednia
Strona: 4/4