Premium

Ranking polskich firm EMS 2023

Choć nie obfitował w spektakularne wydarzenia, pod względem wzrostu przychodów, rok 2023 był bardzo dobry dla większości firm, tworzących branżę polskich EMS. Jednak jeśli chodzi o wyniki finansowe, ubiegły rok nie był już tak idealny.

Przychody

Nie ma wątpliwości, że rok 2022 był bardzo dobry dla branży polskich EMS pod względem wielkości przychodów. Obroty całej branży wzrosły z 2.463 mln PLN w roku 2021 do 3.259 mln PLN w roku 2022, a więc o 32.3%. Wzrost przychodów był też zjawiskiem bardzo powszechnym: na 35 podmiotów, ujętych w tegorocznym zestawieniu, obroty aż 31 wzrosły, a tylko 4 obniżyły się.

Jeszcze lepiej spisały się duże firmy: cała pierwsza dziesiątka odnotowała wysokie wzrosty, a pierwsza firma, która odnotowała spadek, zajmuje dopiero 13 miejsce. Jest nią JM Elektronik, jednak o tę firmę z pewnością nie ma się co martwić: w ubiegłym roku raczej skupiała się na przygotowywaniu odpowiedniego gruntu do dalszego rozwoju po zamieszaniu związanych z obsługą Elzabu i przejęciu od niej budynku. Spadek zaliczyły też Elektrozel, firma wyrosła z Zelmera, dla której pozostał on do dziś głównym odbiorcą, SiMS, dla którego montaż usługowy to jedynie dodatek do zasadniczej części działalności, a także jeden z debiutantów, Profill.

Pozostali odnotowali wzrosty, czasem wręcz spektakularne. Żywiołowy rozwój przeżywają firmy z dołu tabeli, takie jak Assemblertec oraz Perspectiva Solutions, odnotowując odpowiednio 85.9% oraz 386.0% wzrostu. Wśród większych firm, tych które odnotowują 10-20 mln PKN przychodu na uwagę zasługuje ASZ Electronic Solutions (+112.4%) czy Silva Mikroelektronik (+62.5%). W pierwszej dziesiątce świetny rok zaliczył Nordes (+71.4%) oraz Vector Blue Hub (+69.7%), który dzięki temu wskoczył do pierwszej dziesiątki. Kolejnym debiutantem w TOP10 jest EAE Elektronik, którego obroty wzrosły o 50.1%, świetnie wypadł też TSTRONIC (56.4%).

Wszystkim poszło dobrze lub bardzo dobrze, jednak w tym roku nie możemy zapomnieć o inflacji. Kiedy inflacja wynosiła 2-3%, nawet o niej nie wspominaliśmy, jednak kiedy wynosi 14.4%, musimy ją uwzględnić w ocenie kondycji branży. Poniżej znajdziecie wykres, zestawiający wzrost nominalny, poziom średniorocznej inflacji oraz wzrost realny, tj. po korekcie o wzrost cen. Po tym zabiegu wzrost w roku 2022 nie jest już tak imponujący i jest zaledwie o 4.4 punktu procentowego większy niż w roku 2019. Nie zapominajmy też, że ceny komponentów wzrosły w wielu przypadkach w stopniu znacznie przekraczającym stopę inflacji, co z pewnością musiało odbić się na cenach sprzedaży usług branży EMS i podnieść poziom przychodów.

Poprzednia
Strona: 3/4
Następna