Polska

Gmina Miękinia przygotowuje się na gigantyczną inwestycję Intela

Gmina Miękinia przygotowuje się na historyczną inwestycję. Amerykański gigant Intel planuje zainwestować 4,6 mld dolarów w nowy zakład pod Wrocławiem, co przekłada się na 20 mld PLN. To największy projekt inwestycyjny w Polsce.

Projekt nowego zakładu Intel pod Wrocławiem© Intel

Intel planuje wybudować w gminie Miękinia Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, a w późniejszym czasie nawet 130 hektarów. Łącznie firma nabyła ponad 200 hektarów terenu. Ta inwestycja nie tylko przyniesie korzyści finansowe dla gminy w postaci podatków, ale także stworzy wiele miejsc pracy, przyciągnie nowych mieszkańców i przyczyni się do rozwoju lokalnej infrastruktury.

Inwestycje w infrastrukturę

Gmina Miękinia już teraz planuje wiele inwestycji, które mają na celu dostosowanie się do potrzeb nowego zakładu Intel. Jednym z kluczowych elementów jest rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na ten cel przeznaczono 245 mln PLN.

Dodatkowo planowana jest rozbudowa dróg, z których będzie korzystać system transportu do fabryki Intela, ale także mieszkańcy czy przejezdni oraz budowa Multimodalnego Węzła Przesiadkowego, który połączy różne środki transportu. Na inwestycje w infrastrukturę drogową gmina planuje przeznaczyć 130 mln PLN. W celu zwiększenia przepustowości zostaną rozbudowane istniejące drogi oraz powstaną nowe.

Rząd przeznaczył z budżetu centralnego ponad 410 mln PLN na rozwój podstrefy Miękinia w obrębie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kwota ta jest imponująca, zwłaszcza gdy porównamy ją z innymi dotacjami. Dla uściślenia: całemu województwu pomorskiemu przydzielono 197 mln PLN w ramach siódmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Gmina Miękinia otrzymała z tej puli 160 mln PLN, co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem wysokości dotacji w Polsce.

Współpraca Politechniki Wrocławskiej i gminy Miękinia

W kontekście planowanej budowy fabryki firmy Intel w gminie Miękinia ważnym krokiem było podpisanie listu intencyjnego w Kampusie Głównym Politechniki Wrocławskiej. Dokument podpisali przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz władze gminy Miękinia. Porozumienie zakłada prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz realizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

- Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związanemówi Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Edukacja na pierwszym miejscu

W związku z inwestycją Intela gmina Miękinia planuje również rozwój edukacji. W Lutyni powstała specjalna klasa o profilu matematyczno-informatycznym, która ma na celu przygotowanie młodzieży do pracy w nowym zakładzie. Dodatkowo, w planach jest budowa nowej szkoły w Wilkszynie oraz rozbudowa żłobka w Lutyni.

Strategiczne posunięcie Intela, czyli wydzielenie działu chipów nie wpłynie na inwestycje w Polsce

W kontekście globalnych działań Intela warto zwrócić uwagę na najnowsze strategiczne posunięcia firmy, która planuje wydzielić dział zajmujący się produkcją specjalistycznych chipów do szeroko pojętego przemysłu obronnego i telekomunikacyjnego. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, dąży do tego, aby dział ten stał się niezależną spółką, która w najbliższych latach wejdzie na giełdę.

Decyzja ta jest częścią większej strategii, mającej na celu zwiększenie elastyczności i dywersyfikację źródeł przychodu firmy. Wydzielenie tego działu pozwoli na jego niezależne działanie, co ma przynieść korzyści zarówno dla samej firmy Intel, jak i dla nowo powstałej spółki. Dział ten nie jest nowością w strukturze Intela. To de facto Altera, przedsiębiorstwo przejęte przez Intel za 16,7 mld dolarów w 2015 roku.

Segment programowalnych chipów, według prognoz firmy, ma wartość około 8 mld dolarów rocznie i ma wzrosnąć do ponad 11 mld dolarów do 2027 roku. Nowa spółka skupi się głównie na rozwijaniu chipów dla sektora motoryzacyjnego, lotniczego, przemysłowego i obronnego.