Premium

Żelazna Kopuła Izraela: obrona w czasach kryzysu?

Współczesne systemy obrony przeciwrakietowej takie jak izraelska Żelazna Kopuła, amerykański Airborne Laser, czy Pilica odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obronie przed zagrożeniami rakietowymi. Ich znaczenie cały czas będzie rosło.

Moment wystrzelenia pocisku przechwytującego w stronę rakiety.© Wikipedia

Iron Dome składa się z trzech głównych elementów: radaru do wykrywania i śledzenia, systemu zarządzania walką i kontroli uzbrojenia oraz jednostki wystrzeliwującej pociski. 

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że skuteczność Żelaznej Kopuły w przechwytywaniu   rakiet krótkiego zasięgu powszechnie używanych przez Hamas i inne grupy w regionie wynosi 90 procent.

Radar został opracowany przez izraelską firmę zbrojeniową Elta, a system kontroli został stworzony przez izraelską firmę software'ową mPrest Systems na zlecenie Rafaela. Pociski wystrzeliwane przez Żelazną Kopułę to pociski przechwytujące Tamir. Mają one kilka sterujących płetw do wysokiej manewrowości i są wyposażone w sensory elektrooptyczne.

Jednakże, jak każdy system obronny, Żelazna Kopuła ma także swoje słabe strony. Analitycy ostrzegają, że system może mieć trudności z reagowaniem na intensywny ostrzał rakietowy. Atak saturacyjny ma na celu przeciążenie systemu Żelaznej Kopuły poprzez jednoczesne wystrzelenie wielu rakiet z różnych kierunków, co może osłabić zdolność systemu do skutecznego reagowania.

Komponenty Iron Dome

Technologia i elektronika są niezbędne dla skuteczności systemu Iron Dome. Wykorzystując zaawansowaną elektronikę, system jest w stanie wykrywać, analizować i niszczyć nadlatujące rakiety z niezwykłą precyzją. Dodatkowo integracja z innymi izraelskimi systemami obronnymi zwiększa skuteczność obrony przeciwrakietowej. Automatyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwalają na szybką reakcję na zagrożenia, co jest istotne w przypadku obrony przed rakietami krótkiego zasięgu.

Specyfikacje techniczne systemu obrony Żelazna Kopuła obejmują zdolność do wykrywania i przechwytywania wrogich pocisków na dystansie od 4 do 70 km. Każdy system Iron Dome składa się z trzech głównych komponentów: radaru do wykrywania i śledzenia zagrożeń, centrum zarządzania walką i kierowania ogniem oraz trzech wyrzutni rakiet, z których każda przenosi 20 przechwytów Tamir. Każda część systemu jest odpowiedzialna za inny etap pętli „wykryj-do-zaangażuj”, który polega na szybkim wykryciu zagrożenia i natychmiastowym podjęciu działań w celu jego neutralizacji.

Radar EL/M-2084 pracujący w paśmie S służy do lokalizowania miejsca wystrzelenia rakiet i moździerzy, śledzenia ich trajektorii w locie, obliczania punktu przechwycenia oraz kierowania pociskiem przechwytującym w odpowiednie miejsce. Pozyskiwanie celu jest bardzo szybkie i trwa od mniej niż jednej sekundy do maksymalnie siedmiu sekund.

Zespoły izraelskich sił zbrojnych analizują trajektorię nadlatującej rakiety i decydują, czy powinna być przechwycona. Ze względu na wysokie koszty rakiet Żelaznej Tarczy, do przechwytywania wybierane są wyłącznie rakiety wycelowane w obszary gęsto zaludnione.

Przechwytywacz Tamir to pocisk rakietowy na paliwo stałe o zasięgu od 2 km do 40 km, zdolny osiągnąć prędkość maksymalną 2,2 Macha. Jest wyposażony w głowicę bojową z zapalnikiem zbliżeniowym, która współpracuje z radarem w celu wykrywania celów. Gdy pocisk zbliży się do celu, zapalnik się aktywuje, wysyłając pręty w kierunku atakującej rakiety i neutralizując ją.

Koszt komponentów Iron Dome jest znaczny. Szacuje się, że każdy system Żelaznej Kopuły kosztuje około 50 mln USD. Ze względu na liczbę rakiet wycelowanych w Izrael, IDF szybko wyczerpałby zapasy przechwytów, gdyby musiał bronić się przed wszystkimi nadlatującymi rakietami. Rozróżnienie między rakietami stanowiącymi zagrożenie a tymi, które nie stanowią zagrożenia, jest ważne dla kontrolowania kosztów i opłacalności systemu obrony przeciwrakietowej. 

Skład kontenerów startowych Żelaznej Kopuły podczas operacji „Strażnik Murów” (2021).© Wikipedia

Izrael ma co najmniej 10 baterii rozmieszczonych w całym kraju w celu ochrony ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej. Każda bateria jest w stanie chronić prawie 155 km² terytorium.

Żelazna Kopuła jest częścią szerszego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, który obejmuje również takie systemy jak Arrow i David's Sling. Wszystkie te systemy są ze sobą zintegrowane, co pozwala na skuteczne przechwytywanie różnych typów zagrożeń, od krótkodystansowych rakiet po międzykontynentalne pociski balistyczne.

Poprzednia
Strona: 2/3
Następna