Żelazna Kopuła Izraela: obrona w czasach kryzysu?
Współczesne systemy obrony przeciwrakietowej takie jak izraelska Żelazna Kopuła, amerykański Airborne Laser, czy Pilica odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obronie przed zagrożeniami rakietowymi. Ich znaczenie cały czas będzie rosło.
© Wikipedia
Współczesne systemy obrony przeciwrakietowej jak izraelska Żelazna Kopuła czy amerykański Airborne Laser, odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obronie przed zagrożeniami rakietowymi. W miarę postępu technologicznego i ewolucji taktyk wojennych, znaczenie tych systemów będzie rosło.
Żelazna Kopuła wykrywa, analizuje i przechwytuje różnorodne zagrożenia, w tym C-RAM, precyzyjnie kierowane pociski, pociski manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne i inne zagrożenia powietrzne.
Iron Dome. Historia i rozwój
Żelazna Kopuła, znana również jako „Kippat Barzel,” uważana jest za jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale Izraela. Iron Dome to skuteczny, wielozadaniowy, holowany przez ciężarówkę mobilny system obrony powietrznej, opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems.
Początkowo zaprojektowany do przechwytywania rakiet, system Żelaznej Kopuły został szybko zmodernizowany, tak by mógł strzelać także do bezzałogowych statków powietrznych, pocisków moździerzowych i manewrujących wystrzeliwanych z odległości od 4 km do 70 km kierujących się w stronę zamieszkanych obszarów.
© Wikipedia
Żelazna Kopuła została wprowadzona w 2011 roku w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony rakiet krótkiego zasięgu wystrzeliwanych ze Strefy Gazy. System został zaprojektowany przy wsparciu finansowym USA wynoszącym 1,6 miliarda mld USD i składa się z sieci połączonych baterii i radarów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1946 roku USA przeznaczyły na izraelskie systemy obrony przeciwrakietowej prawie 10 miliardów mld USD, w tym prawie 3 miliardy na Żelazną Kopułę. Pierwszy udany test Iron Dome odbył się w 2009 roku.
Żelazna Kopuła wykrywa, analizuje i przechwytuje różnorodne zagrożenia, w tym C-RAM, precyzyjnie kierowane pociski, pociski manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne i inne zagrożenia powietrzne.
W ramach umowy z 2019 roku Izrael sprzedał Stanom Zjednoczonym dwa systemy Żelaznej Kopuły, z których pierwszy został dostarczony pod koniec 2020 roku, a drugi w styczniu 2021 roku. Od tego czasu armia amerykańska nieustannie modyfikuje system Iron Dome, aby dostosować go do współpracy z istniejącymi amerykańskimi technologiami obrony przeciwrakietowej. Według Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, 55% komponentów systemu jest obecnie produkowanych w USA.