Satelity ICEYE w nowych konstelacjach Azalea i Tandem4EO
Polsko-fiński koncern ICEYE zawarł we wrześniu 2022 r. kolejne porozumienia z BAE Systems i SATLANTIS. Jego sensory zasilą tworzone konstelacje teledetekcyjne, budowane pod kątem prowadzenia skoordynowanych obserwacji satelitarnych.
© ICEYE
W ramach pierwszej umowy ICEYE dostarczy satelitę do obrazowania radarowego dla nowej konstelacji satelitów wieloczujnikowych BAE Systems, które wystartują w 2024 r. Technologia SAR firmy ICEYE będzie kluczowym kolektorem danych dla wielodomenowego klastra satelitarnego BAE znanego jako Azalea™. Konstelacja ta będzie wykorzystywać szereg instrumentów do zbierania danych wizualnych, radarowych i radiowych (RF) oraz wykorzystywać pokładowe uczenie maszynowe i przetwarzanie krawędziowe do analizy i szybkiego dostarczania wynikowych danych wywiadowczych dla taktycznych lub strategicznych użytkowników, w dowolnym miejscu na świecie i bezpośrednio z niskiej orbity okołoziemskiej.
Klaster Azalea™ będzie zawierał cztery satelity, które między sobą dostarczają sygnały SAR, optyczne, RF i analizy. Klaster zapewni wysokie bezpieczeństwo i odporność poprzez między-szkieletowe połączenia kosmiczne i pozwoli na jednoczesne wykonanie wielu aplikacji klienta poprzez w pełni rekonfigurowalny system - w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych. Stały monitoring ułatwia szybkie i dokładne wykrywanie wszelkich zmian fizycznych, takich jak ruch statków lub samolotów, które są niezbędne dla operacji obronnych.
— Klaster satelitów Azalea™ będzie przetwarzał dane w przestrzeni kosmicznej, aby zapewnić rozległe obszary cyfrowego wywiadu wszędzie tam, gdzie jest on potrzebny — powiedział Dave Armstrong, dyrektor zarządzający grupy w dziale Digital Intelligence firmy BAE Systems. — Rozumiemy, jak ważny jest wywiad kosmiczny dla każdej dziedziny, niezależnie od tego, czy chodzi o informowanie dowództwa strategicznego, ostrzeganie okrętów wojennych znajdujących się w pobliżu, czy też dostarczanie danych wywiadowczych w czasie rzeczywistym siłom na ziemi. Uruchomienie Azalea™ w 2024 roku będzie dużym krokiem naprzód dla suwerennych zdolności kosmicznych Wielkiej Brytanii.
— Sprowadzenie różnego rodzaju technologii obrazowania satelitarnego o wysokim stopniu zaufania pod operacyjną kontrolą jednej firmy, takiej jak BAE Systems, oznacza lepsze dane wywiadowcze dostarczane szybciej niż kiedykolwiek — powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE. — Dzięki temu, że Ziemię można obserwować 24/7, Azalea™ udowodni, że większość wymagań w zakresie teledetekcji obronnej może być spełniona przez możliwości komercyjne. BAE Systems został inwestorem strategicznym w ICEYE na początku tego roku.
© ICEYE
Druga umowa z SATLANTIS dotyczy nowej konstelacji Tandem4EO (Tandem for Earth Observation), łączącej radar i obrazowanie optyczne (VHR) dla Europy. Zostanie ona wystrzelona jako zbiór łącznie czterech satelitów, z których każdy będzie zdolny do obrazowania w rozdzielczości poniżej 1 metra. Program będzie wspierać strategię New Space kilku krajów Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Hiszpanii. Satelity mają być umieszczone na orbicie synchronicznej ze Słońcem, z dwoma sondami SAR ICEYE lecącymi w formacji bistatycznej i dwoma sondami SATLANTIS o bardzo wysokiej rozdzielczości do obrazowania optycznego, które będą poruszać się za nimi. Dzięki ściśle skoordynowanym operacjom, konstelacja będzie służyć rozwiązaniom związanym z katastrofami naturalnymi, bezpieczeństwem, monitorowaniem środowiska na lądzie i morzu, rozwojem infrastruktury, precyzyjnym wykrywaniem zmian opartym na interferometrii SAR (InSAR) i nie tylko. Połączenie SAR i obrazowania optycznego z opcją wideo umożliwi nowy poziom efektywności dla szczegółowej oceny tego, co aktualnie dzieje się w danej lokalizacji. Ponadto, bi-statyczna natura satelitów ICEYE SAR pozwala na jednoczesne akwizycje radarowe w celu uzyskania danych InSAR.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR. Firma przeprowadziła 21 misji satelitarnych od czasu umieszczenia na orbicie swojego pierwszego statku kosmicznego cztery lata temu. Posiada największą na świecie konstelację radarów z syntetyczną aperturą, co umożliwia podejmowanie obiektywnych, decyzji w sektorach: ubezpieczeń, reagowania i usuwanie skutków katastrof naturalnych, bezpieczeństwie, monitoringu morskiego i finansów. Dane z ICEYE mogą być zbierane w dzień i w nocy, a nawet przez chmury. W maju 2021 r. Firma uruchomiła dwie misje dla brazylijskich sił powietrznych, a w grudniu 2021 r. ogłosiła, że dostarczy satelitę SAR dla komercyjnej misji obserwacji Ziemi następnej generacji MDA o nazwie CHORUS.
SATLANTIS specjalizuje się w dziedzinie optycznych technologii obserwacji Ziemi wykorzystując do tego własną technologię podczerwieni i światła widzialnego.