Ranking polskich firm EMS 2022
Pod względem wielkości przychodów, rok 2021 był dla polskich EMS-ów wręcz rewelacyjny, jednak ocena tych wyników nie powinna być jednoznacznie optymistyczna. Przeczytajcie trzecie wydanie naszego raportu o branży krajowych firm EMS.
Wydarzenia 2021/2022
Zaraz na początku 2022 roku Fideltronik ogłosił plan kolejnej rozbudowy kampusu w Suchej Beskidzkiej i jest to chyba najważniejsze wydarzenie minionego okresu. Tym razem kosztem 90 mln PLN powstanie nowa hala produkcyjna, która pozwoli zwiększyć zatrudnienie o kolejne 25 osób. Rok 2021 był dla obu spółek Grupy Fideltronik bardzo udany: większy brat zwiększył sprzedaż o kolejne 25% do poziomu 1.373 mln PLN. Jak można przeczytać w sprawozdaniu zarządu, firma stała się beneficjentem trendu przenoszenia produkcji nie tylko z Dalekiego Wschodu, ale także ze Skandynawii do Polski. Mniejszy brat, czyli Fideltronik SA z Krakowa, zwiększył przychody w jeszcze większym stopniu: obroty wzrosły ze 122.8 mln PLN do 167.2 mln PLN, a więc o 36.1% (w skali ostatnich pięciu-sześciu lat, obroty firmy wzrosły dwukrotnie).
W styczniu 2022 roku Fideltronik zapowiedział kolejny etap rozbudowy kampusu w Suchej Beskidzkiej. Firma zadeklarowała inwestycje w wysokości ponad 90 mln PLN i utworzenie 25 nowych miejsc pracy.
Staramy się też często rozmawiać z osobami, które kształtują wizerunek branży EMS w Polsce: przypomnijmy zatem nasz wywiad z roku 2021 z Grzegorzem Ilczukiem, kierującym rozwojem sprzedaży w drugim pod względem wielkości EMS-ie, InterPhone Service oraz Sławomirem Tkaczem, zajmującym podobne stanowisko w Elhurt EMS.
Ważną sprawą jest również wydzielenie działalności na rynku EMS z firmy Elhurt i powstanie osobnego podmiotu, dedykowanego do rozwoju na tym rynku, Elhurt EMS. W tym roku w naszym rankingu po raz pierwszy opieramy się na danych właśnie tej firmy. Podobnie stało się też w przypadku Grupy Vector: jako osobna spółka powstał Vector Blue Hub, który już w przyszłym roku ma szanse wejść do czołówki polskich EMS pod względem uzyskiwanych obrotów.
Jest też grupa firm, które szykują się do dużego skoku i wydają się na to dobrze przygotowane. Nad wynikiem sprzedaży Nordes już się zachwycaliśmy, a na pewno pomogła w tym nowa siedziba firmy, przejęta po Sowar. Podobnie warszawski Technosystem w ostatnich latach dorobił się nowej, rozwojowej siedziby, o czym opowiadał nam na początku roku 2022 założyciel firmy, Wojciech Niedźwiedź. Podobnie szybko rozkręca się biznes innej wrocławskiej firmy ASZ Electronics Solutions, która w pierwszym pełnym roku działalności od razu osiągnęła ponad 10 mln PLN obrotu, a w roku 2022 dwukrotnie już informowała o nowych liniach SMT. Na początku roku rozmawialiśmy też z Siltegro, która w 2022 r. otwierała nową halę. Z kolei w sprawozdaniu zarządu Elektrozel czytamy, iż ten wywodzący się z rzeszowskiego Zelmer'a EMS, ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą, wstrzymał plany budowy nowej hali.
JM elektronik w roku 2021 prowadził kilka projektów inwestycyjnych: zrealizował między innymi zakup urządzenia do automatycznej kontroli optycznej w 3D oraz rozpoczął projekt wyboru i zakupu urządzenia do kontroli nadruku pasty lutowniczej SPI. Już w roku 2022, Assel poinformował o inwestycji w falę do lutowania selektywnego.
Firmy niezwykle rzadko chwalą się nowymi kontraktami. Na tym polu wyjątkiem w roku 2022 był Semicon, który poinformował o realizacji bardzo ambitnego projektu z FAIR, nowobudowanym kompleksem akceleratorów cząstek elementarnych w Darmstadt (Niemcy).
W lutowym wywiadzie Technosystem przeiwdywał, że jego obroty za 2021 rok wyniosą blisko 20 mln PLN. Rzeczywistość przekroczyła oczekiwania, a obroty skoczyły do 22.9 mln PLN