Premium

TOP100 polskich OEM 2022

W roku 2021 aż 76 spośród 100 największych polskich firm OEM odnotowało wzrost - to wyraźna zmiana w porównaniu do lat poprzednich. Zapoznajcie się z trzecią edycją naszego raportu TOP100 polskich OEM.

Debiuty

Wciąż się uczymy i wciąż ‘odkrywamy’ nowe, interesujące firmy OEM. W tym roku przejrzeliśmy sprawozdania blisko 170 firm i wiele z nich wskoczyło do pierwszej setki. Inne urosły na tyle, aby po dwóch latach w poczekalni listy wejść do pierwszej setki. Chcielibyśmy przedstawić firmy debiutujące w TOP100 w tegorocznej edycji listy:

  • Vasco Electronics (miejsce 43, 53.3 mln PLN obrotu) firma opracowała podręczny translator, który zdobył 90% europejskiego rynku. Firma nie produkuje w Polsce, jednak jej urządzenie jest projektowane w Krakowie: o procesie tworzenia tego innowacyjnego urządzenia pisaliśmy w materiale Dobrze zaprojektowane urządzenie to „być albo nie być” na rynku elektroniki a wcześniej przestawialiśmy firmę w artykule Rośnie nam nowa gwiazda OEM - 50 mln PLN obrotu robi wrażenie
  • Fitech (miejsce 47, 45.4 mln PLN obrotu) to trzecia pod względem przychodu – po Fideltronik Poland Sp. z o.o. oraz Fideltronik SA - firma z Grupy Fideltronik. Opracowuje zautomatyzowane urządzenia, stosowane między innymi w przemyśle elektronicznym, służące do montażu THT, kontroli AOI czy testów. Bardziej szczegółowo piszemy o firmie w tym artykule.
  • KME (miejsce 55, 37.2 mln PLN obrotu) to kolejny obok AC SA czy Alex producent systemów do instalacji gazu LPG w pojazdach 

Już w roku 2020 cytowaliśmy fragment sprawozdania zarządu Fitech o zatrzymaniu prac na wartym 94.3 mln PLN projektem Szkoła Robotów ze względu na niepewną sytuację na rynku.


W marcu informowalismy o nowej linii SMT w firmie DTM System, opartej o sprzęt ERSA i JUKI

Pod koniec roku 2021 kosztem 2.3 mln PLN Lira Lighting rozbudowała moce produkcyjne w swoim zakładzie.

  • DTM System (miejsce 67, 29.6 mln PLN obrotu) firma zajmuje się produkcją automatyki bramowej, sterowników dla przemysłu oraz urządzeń elektrotechnicznych. O DTM System, aktywnej również na rynku EMS, pisaliśmy w marcu 2022, przy okazji instalacji kolejnej linii SMT
  • Radionika (miejsce 73, 24,9 mln PLN obrotu) firma zajmuje się projektowaniem urządzeń, oprogramowania oraz systemów przeznaczonych dla służb wykorzystujących do komunikacji środki łączności radiowej. W szczególności, firma cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku komunikacji kolejowej.  
  • Miloo-Electronics (miejsce 77, 21.1 mln PLN obrotu) firma jest aktywna na dwóch rynkach: oświetlenia LED oraz usług EMS. W roku 2013 evertiq.pl pisał o niecodziennym pomyśle firmy, stworzenia automatu P&P własnej konstrukcji.
  • Axis (miejsce 80, 19.4 mln PLN obrotu) Firma AXIS produkuje i dystrybuuje wagi, dynamometry i mierniki wagowe. Unikalną konstrukcję firmy są precyzyjne dynamometry (w tym siłomierze skrętne) i urządzenia do pomiaru momentu siły.
  • Emtel Śliwa (miejsce 81, 19.4 mln PLN obrotu) jest czołowym producentem aparatury monitorującej parametry biologiczne pacjenta oraz sprzętu reanimacyjnego w Polsce. Podstawowym obszarem działalności firmy, rozpoczętej w 1992 roku, jest produkcja kardiomonitorów (ang. patient monitor) i defibrylatorów. 
  • Mactronic (miejsce 82, 18.9 mln PLN obrotu) jest największym polskim i jednym z największych w Europie producentów przenośnych źródeł światła najwyższej jakości, przeznaczonego zarówno dla profesjonalistów (służb mundurowych, ratunkowych, militarnych), jak również użytkowników domowych, turystów, majsterkowiczów, rowerzystów, sportowców i wielu innych grup.
  • PIE Inel Gdańsk (miejsce 86, 17.8 mln PLN obrotu) firma funkcjonuje na rynku od 1986 roku i specjalizuje się w produkcji silników do rolet, sterowników, central, pilotów, jak i siłowników do bram.
  • Lira Lighting (miejsce 89, 17.7 mln PLN obrotu) to jedyna w naszym zestawieniu firma z Elbląga. Lira to błyskawicznie rosnący producent oświetlenia – jej obroty wzrosły w cztery lata o praktycznie zera do 17.7 mln PLN. Pod koniec roku 2021 kosztem 2.3 mln PLN firma rozbudowała moce produkcyjne w swoim zakładzie.
  • 3dGence (miejsce 92, 16.9 mln PLN obrotu) o ile przychody większości rodzimych firm w branży druku 3D maleje, obroty 3dGence systematycznie rosną. Producent z Górnego Śląska specjalizuje się w drukarkach profesjonalnych i przemysłowych.  
  • Labra (miejsce 96, 14.7 mln PLN obrotu) podobnie jak Lira Lighting, Labra to kolejny polski producent oświetlenia. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Olszynach w Małopolsce.
  • KP Labs (miejsce 100, 12.9 mln PLN obrotu) to jedna z najbardziej interesujących firm w naszym zestawieniu – w maju 2022, przy okazji otwarcia nowego centrum B&R, poświęciliśmy jej obszerny artykuł. Firma tworzy ekosystem, który ułatwi przeniesienie większej części przetwarzania danych bezpośrednio na orbitę.  

O nowym centrum B&R firmy KP Labs pisaliśmy w maju 2022

Poprzednia
Strona: 6/7
Następna