Premium

Fokus na Gdańsk: branża EMS

Zbliża się TEK.day w Gdańsku – to znakomita okazja, aby przyjrzeć się bliżej przemysłowi elektronicznemu na północy Polski. Przede wszystkim, to zagłębie EMS.

Województwo Pomorskie wraz Kujawsko-Pomorskim jest niekwestionowanym liderem kontraktowej produkcji elektroniki w Polsce. To tutaj znajdują się zarówno największe firmy sektora EMS, jak również jest ich w tym regionie największe zagęszczenie. Spośród przeszło 43 większych firm, które generują większość obrotów tej branży w Polsce, aż 16 znajduje się w północnej Polsce. Co więcej, szeregując firmy pod względem uzyskanego w 2021 przychodu, pierwsze, drugie i piąte miejsce należą do firm z Pomorza, międzynarodowych graczy Flex, Jabil oraz Lacroix Electronics.

Łączna wartość obrotów branży EMS w Polsce w roku 2021 to 12.1 mld PLN - ponad połowę obrotów wygenerowało 16 firm z północnej Polski. Podobny rozkład obrotów branży obserwujemy od lat – firmy regionu regularnie generują około połowy obrotów całej branży. 

Żródło: Raport: sektor elektroniki na Pomorzu i Kujawach

Firmy z branży EMS niejednokrotnie osiągają bardzo duże rozmiary prowadzonej działalności, stając się dla regionu kluczową branżą z punktu widzenia kreowania miejsc pracy. Na koniec 2021 roku w północnej Polsce w branży EMS pracę znajdowało ponad 8.500 osób, najczęściej wysoko kwalifikowanych pracowników.

/Pobierz darmowy Raport: sektor elektroniki na Pomorzu i Kujawach

Dlaczego branża EMS tak dobrze czuje się na północy Polski? Bo poza obecnością kilku firm, których tradycje sięgają jeszcze poprzedniego ustroju gospodarczego, to tutaj rodził się współczesny przemysł elektroniczny w Polsce. Już w 1991 firma Brabork rozpoczęła w Kwidzynie produkcję telewizorów na licencji Philips, a dwa lata później produkcję telewizorów Trilux rozpoczęła polska firma Proelco, która wyewoluowała potem w Assel. Jednak rozwój branży EMS na dobre zaczął się na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych: w 1999 zakład w Kwidzynie otworzył Lacroix, rok później na Wybrzeżu usadowił się Flex, a w 2002 roku Jabil przejął zakład produkujący odbiorniki Philips. To te firmy położyły podwaliny współczesnej produkcji elektronicznej w Polsce, wprowadzając nowoczesne technologie i zachodni styl zarządzania.

W ślad za największymi przyszły też inwestycje mniejszych, w tym w szczególności skandynawskich firm: błyskawicznie rozwijający się Kitron, OrbitOne, Darekon oraz NOTE, funkcjonujący obecnie jako oddział największego polskiego EMS, Fideltronik. W północnej Polsce bardzo dobrze rozwijają się też polskie firmy EMS, stanowiące czołówkę branży pod względem osiąganych obrotów: Assel, TS Tronic, Elhurt EMS, Tebemax, Vector Blue Hub, DGTronik, Softcom, Mikro-Automatyka, Silva Mikroelektronik, Novil czy też mniejsze, takie jak SMTronic, Raf-Tronik czy Foxel. Na rynku EMS aktywnie działa też SIMS, OEM z Bydgoszczy nie znamy jednak skali jego działalności w opisywanej branży.  

Przyszłość branży

Przyszłość branży EMS w Polsce wydaje się kształtować w różowych barwach. Wszystkie EMS, które do chwili pisania tego tekstu pokazały swoje wyniki za 2022, odnotowały bardzo dobry rok. Norautron podwoił przychody w Polsce, obie firmy z Grupy Fideltronik pokazały znakomite wyniki, świetnie spisał się Tabemax itp.  O znakomitych szansach polskiej branży EMS mówił Jacek Małecki jesienią ubiegłego roku, podczas Forum Elektroniki Polskiej (przed TEK.day też zapraszamy na Forum wspólnie z Jackiem). Jedyne pytanie, jakie mi się wówczas nasunęło, to czy beneficjentami tych rzeczywiście znakomitych warunków rozwoju będą firmy polskie, czy zagraniczne.

Również i w północnej Polsce to też na pewno nie jest ostatnie słowo branży EMS – wiele z firm rozbudowało lub planuje rozbudowę swoich zakładów. Flex w październiku 2022 rozpoczął budowę nowej hali, po ukończeniu której kompleks produkcyjny w Tczewie przekroczy 100 tys m2 powierzchni a miesiąc później wynajął kolejne 17 tys m2 powierzchni produkcyjnej w Elblągu (w ubiegłym roku Flex wynajął również 28 tys m2 na potrzeby swojej jednostki logistycznej w Łodzi). W Grudziądzu błyskawicznie rozwija się Kitron, który w dwa lata wskoczył do czołówki branży pod względem wielkości przychodów. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Markiem Browalskim, kierującym zakładem w Grudziądzu: miejsce w obecnie użytkowanej hali skończy się w III lub IV kwartale 2024. Firma powoli robi przymiarki do budowy nowej hali, oczywiście w Grudziądzu, gdzie norweski koncern czuje się doskonale. Od Macieja Dreckiego z Tabemax usłyszałem, że wbił łopatę na budowie nowej hali, podobne plany ma Elhurt EMS, a w ubiegłym roku swoją halę produkcyjną rozbudował 3P-EMS, produkcyjne ramię Pixel. W ostatnich dniach evertiq.pl pisał o nowych inwestycjach w sprzęt produkcyjny w DGTronik, przez cały ubiegły rok napływały do nas informacje o podobnych inwestycjach. Sporo się dzieje i sporo będzie się będzie działo. 

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!