Fokus na Gdańsk: projektowanie elektroniki
Północna Polska to już nie tylko czołowy ośrodek montażu elektronicznego - od lat rozwijają się tutaj centra badawczo - rozwojowe polskich i międzynarodowych firm OEM.
© Intel
Województwo Pomorskie i Kujawsko - Pomorskie to z pewnością najsilniejszy w Polsce ośrodek montażu elektronicznego. To firmy z tego sektora zainteresowały się Polską jako pierwsze - przy czym na samym początku to najczęściej końcowy montaż mechaniczny, a następnie, w miarę upływu czasu i nabywania kolejnych kompetencji przez polskich inżynierów, coraz bardziej zaawansowane etapy PCBA. Kolejnym, naturalnym krokiem było ulokowanie w Polsce jednostek odpowiedzialnych za wcześniejsze etapy powstawania urządzeń elektronicznych, a więc centrów projektowych i ośrodków badawczych.
Przyglądając się bliżej obecnemu obrazowi przemysłu elektronicznego na północy Polski, odnajdujemy tutaj obecnie cały szereg centrów badawczo-rozwojowych: niektóre z nich opisujemy w dalszej części artykułu. Jednak należy podkreślić, iż lista ta zdecydowanie nie daje wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, o skalę działalności polegającej na projektowaniu elektroniki. Trzeba bowiem podkreślić, iż niemal każdy OEM posiada własny dział badawczo rozwojowy, a mocnych, wiodących w swoich dziedzinach firm OEM na północy Polski naprawdę nie brakuje.
Większość z nich opisaliśmy w poprzedniej części naszego mini-cyklu Fokus na Gdańsk: różnorodny krajobraz OEM. Oczywiście nie wszystkie z nich – i stwierdzenie to dotyczy głównie jednostek należących do międzynarodowych koncernów – utrzymuje zespoły badawczo rozwojowe w swoich strukturach, czego przykładem mogą być Aptiv, UMC/Sharp czy Northvolt. Jednak inne, takie jak Pendulum Instruments czy iSMA Contolli, zarówno produkują jak i projektują swoje wyroby w Polsce, a wręcz pełnią kluczową rolę w swoich koncernach w procesie opracowywania nowych produktów. Ponadto, a może przede wszystkim, niemal wszystkie firmy OEM z polskim kapitałem, a więc razem kilkadziesiąt podmiotów, mają swoje własne działy B&R.
W dalszej części artykułu znajdziecie listę jednostek, stanowiących samodzielne centra rozwojowe, najczęściej należące do międzynarodowych koncernów.
Pobierz darmowy Raport: sektor elektroniki na Pomorzu i Kujawach
Intel Technology Poland Sp. z o.o.
Mówiąc o centrach rozwojowych na północy Polski czołowe miejsce należy się firmie Intel. W Gdańsku znajduje się jedno z największych centrów badawczych firmy: jest to piąty na świecie i największy w Europie tego typu ośrodek. Zatrudnia blisko 3 tysiące osób, przede wszystkim inżynierów, którzy pracują nad technologiami przyszłości, takimi jak cloud computing, sztuczna inteligencja, rozwiązania sieciowe czy rozwiązania z zakresu grafiki. Większość zatrudnionych w Gdańsku pracuje nad rozwiązaniami software’owymi, jednak spora część specjalistów tworzy rozwiązania hardware’owe. W Gdańsku Intel pracuje między innymi nad układem GNA (akceleratorem sztucznej inteligencji), USB, podzespołami audio czy innymi układami, stosowanymi w najnowszych generacjach laptopów.
To też na pewno nie jest ostatnie słowo Intel w Gdańsku: na położonym w okolicach gdańskiego lotniska kampusie Intela trwa budowa IGK6, szóstego już budynku w polskim centrum badawczo – rozwojowym. W nowych laboratoriach, których powstanie zwiększy powierzchnię badawczą korporacji w Gdańsku o 50 proc., inżynierowie realizować będą projekty dotyczące sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego, pojazdów autonomicznych czy bezpieczeństwa przechowywania danych. Na tę inwestycję Intel przeznacza 327 mln PLN a jej otwarcie planowane jest w roku 2023.
Wizualizacja IGK6, czyli szóstego już budynku na kampusie Intela w Gdańsku, największego centrum rozwojowego amerykańskiego koncernu w Europie
Taoglas IoT Solutions Poland Sp. z o.o.
Taolas to irlandzka firma, specjalizująca się w opracowywaniu rozwiązań antenowych oraz IoT. Jej polska jednostka pełni w grupie kapitałowej rolę centrum badawczo-rozwojowego w zakresie projektowania, programowania i testowania urządzeń telemetrycznych wykorzystywanych w Internecie Rzeczy. Jednostka w Gdańsku pracuje nad rozwojem pakietów SoM z serii EDGE, takich jak EDGE EC 55, EDGE EM15 i EDGE IG25. W Gdańsku rozwijana jest też technologia widzenia maszynowego, dedykowaną do pracy w obszarach takich jak CV2X (cellular-vehicle-to-everything).
Renau Research and Development Sp. z o.o.
Renau Electronic Laboratories została założona w 1981 roku przez polskiego imigranta Karola Renau. Dziś firma Renau Corporation jest czołowym projektantem i producentem systemów sterowania dedykowanych głównie dla branży gastronomicznej. Jednostka ulokowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni opracowuje przemysłowe, zintegrowane z rozwiązaniami IoT oraz asystentami głosowymi interfejsy HMI (human-machine interface).
Etteplan Poland Sp. z o.o.
Etteplan to jedno z największych, międzynarodowych biur projektowych oferujące kompleksowy wachlarz usług wspierających rozwój projektów elektronicznych, zatrudniające już ponad 4.000 osób, w tym 2.000 poza rodzimą Finlandią. w Etteplan W Polsce Etteplan ma cztery biura rozwojowe, we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.
Dynamic Precision Sp. z o.o.
Dynamic Precision Group posiada trzy biura i zakłady produkcyjne near-sourcing w Oslo, a także dwa biura projektowe w Sztokholmie i w Gdańsku. W Polsce spółka działa od 2005 roku i zatrudnia obecnie 30 osób, pracujących nad projektami z dziedziny IoT-M2M czy rozwojem innych projektów zlecanych przez krajowych i zagranicznych klientów.
Suborbitalna rakieta Perun wystartowała w czerwcu 2023 z poligonu w Ustce i miała osiągnąć testową wysokość 50 km, ale z powodu anomalii doleciała do 22 km
SpaceForest Sp. z o.o.
SpaceForest opracowuje i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania, specjalizując się w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji, zaawansowanej elektronice i technologiach rakietowych. Firma powstała w 2004 roku jako Telemobile Electronics i początkowo skupiała się na technologii filtrów mikrofalowych. W roku 2011 firma zmieniła strategię działalności, skupiając się na sektorze kosmicznym, czego wyrazem była również zmiana nazwy. Od tego czasu SpaceForest opracował cały szereg rozwiązań dla przemysłu kosmicznego i przygotowuje się obecnie do startu 12-metrowej, wynoszącej 50 kg ładunku rakiety Perun. Od 2021 spółka działa w nowej siedzibie w Gdyni, gdzie znajduje się clean room w klasie ISO7, co pozwala na samodzielna produkcję komponentów satelitarnych.
Syderal Polska Sp. z o o.
Syderal to kolejna po Wiran i SpaceForest spółka z sektora technologii kosmicznych. Syderal Polska specjalizuje się w dostarczaniu wysoce niezawodnych rozwiązań elektronicznych i oprogramowania dla misji kosmicznych we współpracy z ESA czy NCBiR. 22 pracowników rozwija kompetencje w wysoce zaawansowanych obszarach, takich jak komunikacja kwantowa, komunikacja optyczna, przechowywanie i przetwarzanie danych na orbicie oraz kontrolery mechanizmów i instrumentów. W lutym 2023 Syderal Polska weszła w skład rumuńskiej grupy kapitałowej AROBS.
Nippon Seiki ogłosił w lipcu 2019 roku, że do 2023 roku zainwestuje w Ksawerowie pod Łodzią ponad 80 mln PLN i utworzy co najmniej 80 miejsc pracy. Budowa zakładu o powierzchni 10,2 tys. m2 rozpoczęła się we wrześniu 2019, a start produkcji seryjnej nastąpił w kwietniu 2022 roku.
Nippon Seiki Group BV Odział w Polsce
Jednostka japońskiej grupy Nippon Seiki to jedno z największych centrów rozwojowych w Trójmieście – zatrudnia obecnie 67 osób. Nippon Seiki Group specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wyświetlaczy przeziernych typu HUD (head-up-display), wyświetlających informacje na przedniej szybie samochodu, w polu widzenia kierowcy. Japońska firma działa obecnie w 12 krajach w Azji, Europie i obu Amerykach, będąc bezpośrednim dostawcą dla producentów marek premium, takich jak Porsche, BMW, Mercedes-Benz, Audi czy Jaguar Land Rover. Gdańska jednostka zatrudnia przede wszystkim specjalistów zajmujących się specyfikowaniem, projektowaniem, tworzeniem i testowaniem oprogramowania systemów informacji pokładowej (driving information systems).
Nowoczesna broń Grupy WB bije rekordy popularności między innymi dzieki pracy inżynierów Radmor i Mind Made
Mind Made Sp. z o.o.
Spółka MindMade, jest powstałym na bazie firmy projektowej 3City Electronics centrum technologicznym grupy kapitałowej WB Electronics, największego polskiego producenta uzbrojenia. Zatrudniająca 60 osób gdańska jednostka specjalizuje się w zaawansowanych technologicznie mobilnych systemach łączności bezprzewodowej, projektowanych do zastosowań w komunikacji specjalnej oraz M2M w tym także szyfrowanej łączności specjalnej. Działalność spółki obejmuje projektowanie i produkcję urządzeń elektronicznych oraz systemów kierowanych na rynek specjalny (administracja publiczna, służby bezpieczeństwa publicznego, służby odpowiedzialne za ochronę infrastruktury krytycznej).
Drugim obszarem działalności Mind Made, są zaawansowane perymetryczne systemy ochrony rozległych obszarów i obiektów infrastruktury krytycznej bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Kolejną specjalizacją spółki są zaawansowane rozwiązania zabezpieczenia łączności.
WiRan Sp. z o.o.
Rozwiązania projektowe WiRan można znaleźć w różnych branżach – kosmicznej, wojskowej, kolejowej, przemysłowej i IoT. Firma została założona w 2002 roku a w 2005 większościowym udziałowcem stała się niemiecka Spinner GmbH. Od 2010 firma przybrała obecną nazwę i stała się samodzielną jednostką z wyłącznie polskim kapitałem. Od 10 lat WiRan funkcjonuje w nowej siedzibie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie dysponuje własnym laboratorium testowe komponentów mikrofalowych i systemów dedykowanych a także jest operatorem Pracowni Elektronicznej ELAB w PPNT w Gdyni.
Synopsys Poland Sp. z o.o.
Oddział amerykańskiego producenta oprogramowania do rozwoju półprzewodników to jedno z największych centrów B&R w północnej Polsce: zatrudnia około 150 osób i osiąga ok. 40 mln PLN obrotu, realizując zlecenia ze strony amerykańskiej spółki-matki. Firma Synopsys oferuje szeroką gamę produktów, głównie informatycznych, które pomagają projektantom na różnych etapach procesu projektowania, zarówno przy projektowaniu pojedynczych układów scalonych, jak i większych systemów.
ADVA Optical Networking Sp. z o.o.
Niemiecka Adva jest obecna w Gdyni od 2007 roku, powstał bazie przejętej spółki Grysoft. Przedmiotem działalności polskiej jednostki jest działalność usługowa w zakresie prac rozwojowych i testowania software oraz w zakresie programowania urządzeń telekomunikacyjnych. Głównym odbiorcą prac gdyńskiej jednosttki roku była firma macierzysta, ADVA Optical Networking SE z siedzibą w Meiningen w Niemczech.
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!