Premium

TOP 100 polskich OEM 2023

Pozornie, rok 2022 był znakomity dla większości polskich firm OEM - przychody niektórych z nich rosły w tempie wręcz imponującym. Jednak, po bliższym przyjrzeniu się źródłom wzrostu i wynikom finansowym - bijemy na alarm.

Top 10

O ile omawianie pierwszej dziesiątki w ubiegłym roku rozpoczęliśmy od stwierdzenia, że ‘niewiele się w niej zmieniło’, o tyle w tym roku musimy zacząć od zdania ‘ale się pozmieniało!’. Chociaż - lider oczywiście niezmiennie ten sam i to od samego początku naszej listy, czyli Apator. Jako jedyny w roku 2022 przekroczył próg miliarda złotych obrotu – gratulacje!

Zmienił się natomiast wicelider – Bury. Zacznijmy od wyjaśnień z ubiegłego roku: Wilk Elektronik, czyli nasz numer dwa w ubiegłym roku, złożył za rok 2021 sprawozdanie, obejmujące 15 miesięcy, a więc siłą rzeczy nieco zawyżone w stosunku do pozostałych firm na liście (było to związane ze zmianą roku obrachunkowego firmy). W roku 2022 złożył sprawozdanie za 12 miesięcy i przy okazji podał skorygowane liczby za ubiegły rok, również za 12 miesięcy. Na dodatek, przychody Wilk Elektronik SA znacznie się obniżyły i w efekcie tych dwóch czynników, firma zjechała w drabince aż o cztery pozycje, z 2 na 6. Poza obecnym wiceliderem, Bury Sp. z o.o., wyprzedziły go jeszcze Grupa WB Electronics, PIT-Radwar oraz Medcom. Warto w tym momencie zauważyć jeszcze inną ważną zmianę: po raz pierwszy WB Electronics uzyskał większe przychody niż PIT-Radwar, tak więc: kapitał prywatny górą!  

Najistotniejsze w tym roku są jednak debiuty. Dzięki doskonałemu wynikowi na siódme miejsce wskoczyła Ekoenergetyka-Polska SA (awans z 15 pozycji), nasz lider elektromobilności, którego przychody w ciągu jednego tylko roku wzrosły półtora razy! Równie imponujący debiut zaliczył Impact Clean Power Technology, który po tegorocznym upgrade naszej definicji OEM raz pierwszy został przez nas uwzględniony na liście i to od razu na miejscu 10. IPCT, która właśnie przygotowuje się do kolejnego skoku, przenosząc się właśnie do swojej gigafactoryX, osiągnęła w roku 2022 blisko trzykrotny wzrost sprzedaży.

Ostatnim debiutantem jest Zurad SA, firma Grupy PGZ SA., który również potroił obroty w jeden tylko rok. To jednak nie elektronika, ale sprzedaż systemów kontenerowych odpowiedzialna jest za tak gwałtowny wzrost sprzedaży - firma sprzedała swoje produkty w olbrzymim kontrakcie z Orlen SA, realizującym inwestycję Projekt Olefiny.

Trzech debiutantów w TOP10 oznacza też trzech spadkowiczów. Z pierwszej dziesiątki spadły ZM Tarnów SA oraz AC SA: w obu tych przypadkach przychody firmy rosły, jednak nie w takim tempie, aby utrzymać się w ścisłej czołówce. Szczególnym przypadkiem jest z kolei Posnet, dla którego niestety rok 2022 był trudny: obroty spadły z poziomu 227.2 mln PLN do 169.8 mln PLN, a więc o ponad jedną czwartą.

© tek.info.pl

Poprzednia
Strona: 2/8
Następna