Drony w konfliktach: Izrael vs. Hammas i wojna w Ukrainie
Współczesne konflikty, takie jak starcia Izraela z Hammasem czy walki na Ukrainie, coraz bardziej polegają na zaawansowanej technologii. Drony, kiedyś proste urządzenia obserwacyjne, teraz stają się kluczowym narzędziem wojennym.
Wykorzystanie dronów w konflikcie na Ukrainie
W konflikcie na Ukrainie wykorzystywane są głównie małe, tanie drony komercyjne, które różnią się od dużych, drogich wojskowych bezzałogowych statków powietrznych, takich jak Predator czy Reaper, używanych w globalnej wojnie z terroryzmem. Służą one głównie do rozpoznania i poprawy zdolności do namierzenia artylerii, a także do identyfikacji celów i przesyłania współrzędnych, tak aby dostosować ogień artyleryjski. Drony te wykorzystywane są do rozpoznania i ataku.
Jednostki ukraińskie spędziły miesiące na modyfikowaniu dronów, aby umożliwić im głębszą penetrację za linie wroga i lepsze uniknięcie wykrycia oraz zakłóceń. Rząd Ukrainy planuje wydać ponad 1 miliard dolarów na rozwój zdolności bojowych dronów.
Drony zwiadowcze wykorzystywane przez Ukraińców przesyłają obrazy jednostek wroga, które następnie wykorzystywane są do kierowania atakami innych bezzałogowych statków powietrznych uzbrojonych w materiały wybuchowe. Większość używanych na Ukrainie dronów kosztuje kilka tysięcy dolarów. Średni czas ich życia na polu bitwy wynosi około trzech dni. Ukraina zastępuje je w tempie 5-10 tysięcy miesięcznie.
Doskonałym przykładem wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych jest ich użycie przez ukraińską jednostkę wojskową „Karlson.” Jednostka ta korzysta z różnych małych dronów, które można kupić w sklepach z elektroniką.
- Jednostka wojskowa „Karlson” wykorzystuje drony do prowadzenia działań rozpoznawczych na terenach kontrolowanych przez Rosjan.
- Drony te są wystrzeliwane z 30-metrowych proc. Przekraczają linię frontu, aby obserwować okupowane przez Rosjan wioski.
- Głównym celem jest ustalenie, czy wojska rosyjskie całkowicie wycofały się z danego terenu.
- Drony te mogą przechowywać obrazy o wysokiej rozdzielczości, które są później analizowane przez zespół.
- Na większości obszarów linii frontu sygnały telefonów komórkowych i GPS są zakłócane i śledzone zarówno przez Rosjan, jak i Ukraińców. Zespół „Karlson” komunikuje się za pomocą przenośnych radiostacji i połączenia komórkowego Starlink przekazanego przez firmę Elona Muska dostarczającą internet satelitarny.
Na poligonie testowym dron przenoszący bombę stracił kontakt ze swoim operatorem po tym jak został zaatakowany przez urządzenie zakłócające sygnał elektroniczny. Zamiast jednak spaść na ziemię, przyspieszył w kierunku celu i go zniszczył. Tym samym uniknął losu tysięcy innych bezzałogowych statków powietrznych, polegając na nowym oprogramowaniu opartym na sztucznej inteligencji, które kompensuje zakłócenia elektroniczne stosowane przez Rosjan. Sztuczna inteligencja jest także w stanie sprawić, że dron może kontynuować swoją misję, nawet jeśli cel się przemieszcza. Stanowi to znaczący postęp w porównaniu z istniejącymi dronami śledzącymi określone współrzędne.
Rola Izraela w technologii dronów
Izrael jest jednym z największych operatorów dronów na Bliskim Wschodzie. Jest również eksporterem tej technologii. Większość dronów używanych przez Siły Obronne Izraela (IDF) jest nieuzbrojona, ponieważ ich podstawową funkcją jest zapewnienie siłom lądowym bieżącej świadomości sytuacyjnej.
Izrael to także kraj, w którym wprowadzono wiele znaczących ulepszeń w systemach przeciwdronowych. Jego system radarowy znany jako Drone Dome, może identyfikować cele i wykorzystywać lasery do ich neutralizacji z odległości kilku kilometrów.
Dodatkowo Izrael był pierwszym krajem, który wykorzystał w operacjach bojowych prawdziwy rój dronów, co zostało uznane za znaczące osiągnięcie w technologii bezzałogowych statków powietrznych. W prawdziwym roju drony komunikują się i współpracują ze sobą, podejmując zbiorowe decyzje o tym, dokąd się udać i co zrobić. W zastosowaniach wojskowych, zamiast 10 czy 100 oddzielnych dronów, rój stanowi jeden, zintegrowany system broni kontrolowany przez sztuczną inteligencję. Drony te są w stanie współpracować z innymi systemami broni, takimi jak moździerze i rakiety naziemne.
© tek.info.pl
Drony w konflikcie na Bliskim Wschodzie
W trwającym konflikcie na Bliskim Wschodzie drony w walce wykorzystał Hamas, co było nowością. Hamas zastosował ofensywne drony do atakowania posterunków IDF, czołgów bojowych oraz zdalnych systemów strzelniczych. Niektóre z tych dronów to zdalnie sterowane quadcoptery, które mogą precyzyjnie zrzucać ładunki wybuchowe na małe cele, takie jak system Żelaznej Kopuły. Inne użyte przez Hamas bezzałogowe statki powietrzne wyglądają jak samoloty zabawki mogące pokonywać duże odległości, a następnie eksplodować po wylądowaniu. Te stosunkowo niedrogie drony uszkodziły i unieruchomiły zaawansowane systemy warte setki tysięcy, a nawet miliony dolarów. Hamas używał także dronów podobnych do izraelskiego Skylark. W rezultacie izraelski system nadzoru — gęsta sieć dronów, kamer i inwigilacji cybernetycznej — okazał się śmiertelnie niewystarczający.