Premium

Największe firmy elektroniczne w Polsce 2023

Firmy z zagranicznym kapitałem dominują w ogólnym obrazie produkcji elektronicznej w Polsce, stanowiąc od lat około 70-80% całości rynku i w wielu przypadkach, są to firmy o obrotach znacznie przekraczających skalę działalności rodzimych firm.

W naszym zestawieniu ujęliśmy firmy z obcym kapitałem, zajmujące się produkcją elektroniki w Polsce, nie ma więc w nim coraz liczniejszych w naszym kraju centrów badawczo-rozwojowych – to na pewno temat na zupełnie osobny artykuł. Staraliśmy się skupić na największych podmiotach z naszej branży, ważne było dla nas też, aby właśnie produkcja elektroniki była w centrum ich uwagi. Stąd też nieobecność wszystkich firm, których działalność skupia się bardziej na sprzęcie AGD, takich jak między innymi LG Electronics Wrocław czy Electrolux. Włączyliśmy jednak do zestawienia, podobnie jak w latach poprzednich, producentów TV, takich jak LG Electronics Mława, Sharp CEP, TPV oraz TCL, mimo iż poza tym ostatnim, ich produkcja to w przeważającej części jedynie montaż mechaniczny.

Brak jest też wielu spółek sektora motoryzacyjnego, mimo iż same są ważnymi producentami czy odbiorcami elektroniki. Dobrym przykładem jest koncern ZF, który jest bardzo znaczącym producentem elektroniki w Polsce, jednak inne jego oddziały zajmują się również produkcją bardzo odległą od elektroniki. Na pewno trzeba też wspomnieć o BorgWarner, który w sierpniu 2022 ogłosił zainwestowanie 380 mln PLN w centrum produkcji elektroniki w Błoniu pod Warszawą. Uwzględniliśmy natomiast Aptiv, którego aktywność w Polsce, według naszej wiedzy, praktycznie całkowicie związana jest z elektroniką.  

Lista nieobecności

Zestawienie powstaje na bazie danych publikowanych w KRS, niestety trzy  ważne dla naszego sektora firmy nie złożyły do dziś sprawozdań finansowych za rok 2022 i tym samym nie zostały ujęte w rankingu. Dla celów porównawczych umieściliśmy ich ostatnie dane finansowe na końcu zestawienia.  

Przede wszystkim największym mankamentem prezentowanej listy jest nieobecność dwóch wiodących firm branży EMS, a więc Flextronics International Poland Sp. z o.o. z Tczewa oraz Lacroix Electronics Sp. z o.o. z Kwidzyna. W obu przypadkach ich rok obrotowy kończy się 31 marca zamiast 31 grudnia, tak więc obie składają sprawozdania później niż większość konkurentów.

Flex na koniec roku obrotowego, kończącego się 31 marca 2022 osiągnął rekordowe obroty: 3.833 mln PLN! Dla porównania, w poprzednim roku obrotowym było to 2.760 mln PLN, a więc firma osiągnęła imponujący wzrost na poziomie blisko 39%. Jeszcze szybciej rozwija się Lacroix, który w poprzednim roku obrotowym zwiększył przychody o 57%, z 727 mln PLN do 1.143 mln PLN. Obie firmy to wraz z Jabil, Scanfil i Kimball ścisła czołówka polskiej branży EMS.

© tek.info.pl

Debiuty

Elproma

Elproma została założona w 1992 roku jako oddział holenderskiej firmy Elproma Electronics i początkowo skupiała się na dystrybucji przełączników do drukarek i komponentów elektromechanicznych. W obliczu zmieniającego się rynku firma szybko dostosowała swoją działalność, koncentrując się na dystrybucji wysokiej jakości przełączników i złącz elektromechanicznych.

W latach 90. Elproma Polska była jednym z pionierów w kształtowaniu trendów w krajowej produkcji elektroniki, wprowadzając na rynek produkty znanych marek takich jak C&K, Samtec, MEC, Lorlin, czy Bulgin. Pozwoliło to polskim firmom zastąpić chińskie komponenty produktami wysokiej jakości. Kontynuując ten trend, doświadczenie zdobyte w dystrybucji umożliwiło Elpromie rozszerzenie oferty o komponenty i moduły GSM oraz GPS, które w latach 2002-2005 stały się kluczowymi elementami w branży M2M ((Machine to Machine communication). 

Następnie Elproma poszerzyła swoje horyzonty i przeszła od dystrybucji do projektowania i produkcji zaawansowanych systemów telemetrycznych. W 2003 roku firma zaprojektowała specjalizowany serwer czasu, a później, w ciągu kolejnych lat, sukcesywnie rozwijała swoje portfolio w dziedzinie synchronizacji czasu, co umożliwiło jej osiągnięcie pozycji jednego z czołowych producentów na arenie międzynarodowej.

Produkty Elpromy zyskały uznanie wśród takich gigantów jak IBM, Microsoft, Oracle, Siemens, Nokia, Motorola, Barclays, ING, Cisco, czy London Stock Exchange. Firma uczestniczyła również w międzynarodowych projektach takich jak Demetra czy Horyzont 2020

Elastyczność i wysoka jakość produkowanych urządzeń sprawiły, że firma stała się wiodącym dostawcą rozwiązań telemetrycznych w regionie EMEA, obejmujących wszystkie technologie komunikacji bezprzewodowej. 

W 2017 roku firma przekroczyła liczbę 400 tys. wyprodukowanych i sprzedanych terminali telemetrycznych IoT. Dynamiczny rozwój działu synchronizacji czasu w ciągu ostatnich 3 lat umieścił Elpromę w światowej czołówce producentów tych rozwiązań, a marka Elproma Time jest obecna w większości banków i instytucji finansowych w Polsce i Europie. Firma jest również głównym dostawcą systemów synchronizacji czasu dla portów lotniczych, a jej rozwiązania są cenione w branży energetycznej.

ES System

ES System to dynamicznie rozwijająca się firma, specjalizująca się w produkcji nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych LED. Firma projektuje, wdraża, produkuje i sprzedaje szeroką gamę wysokowydajnych profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych, przeznaczonych dla środowisk architektonicznych, przemysłowych, komercyjnych i miejskich. 

Firma kładzie duży nacisk na badania i rozwój, co pozwala jej stale udoskonalać swoje produktów i dostosowywać je do zmieniających się potrzeb rynku oraz najnowszych trendów w dziedzinie technologii oświetleniowej. 

W 2019 roku ES System podjęła strategiczną decyzję o sprzedaży swoich akcji norweskiej spółce Glamox AS, co stanowiło ważny krok w dalszym rozwoju firmy. 

Glamox, to uznana norweska grupa przemysłowa, koncentrująca swoją działalność na projektowaniu, produkcji oraz dystrybucji zaawansowanych systemów oświetleniowych. Glamox, uznany na świecie za lidera w dostarczaniu oświetlenia dla sektorów morskiego i wydobywczego, równie efektywnie spełnia rolę dostawcy systemów oświetleniowych dla branży budowlanej w Europie. Grupa Glamox ma swoje oddziały w różnych częściach Europy, Azji, a także w Ameryce Północnej i Południowej

iSMA Controlli Poland

iSMA CONTROLLI Poland S.A., założona w 2015 roku jako Global Control 5 S.A., to dynamicznie rozwijająca się firma w sektorze automatyki budynkowej. Po fuzji z włoską spółką Controlli S.p.A. w 2021 roku firma poszerzyła swoją ofertę o automatyczne zawory budynkowe. Zawory te są kluczowe w kontroli i pomiarze przepływu wody, ciśnienia oraz temperatury, co istotnie wpływa na rozwój inteligentnych systemów zarządzania automatyką budynkową, zarówno na rynku europejskim, jak i globalnym.

iSMA CONTROLLI oferuje szeroką gamę produktów, w tym wspomniane powyżej zawory różnego typu (np. zawory kulkowe, motylkowe, strefowe), siłowniki, czujniki (temperatury, wilgotności, jakości powietrza), a także różnego rodzaju kontrolery i moduły wejścia/wyjścia. Firma aktywnie uczestniczy w branżowych wydarzeniach, takich jak Smart Buildings Show 2023, gdzie pełni rolę Gold Sponsora. .

SET Electronics Polska

Z ponad 60-letnim doświadczeniem w dziedzinie elektronicznych usług produkcyjnych (EMS) S.E.T. Electronics jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku, z zakładami produkcyjnymi w Mönchengladbach w Niemczech oraz w Lubsko w Polsce. W styczniu 2019 roku S.E.T. Electronics stała się niezależnym członkiem Grupy SP z siedzibą w Singapurze, co umożliwiło jej rozszerzenie działalności na rynki Singapuru, Indonezji i Chin, otwierając nowe perspektywy rozwoju i współpracy międzynarodowej.

S.E.T. Electronics oferuje kompleksowe i modułowe portfolio usług EMS, które obejmuje rozwój, koncepcję testów, produkcję i serwis. Firma kładzie duży nacisk na dostosowywanie swoich rozwiązań do indywidualnych potrzeb biznesowych klientów, przekształcając innowacyjne technologie w gotowe, wysokiej jakości produkty.

Grupa SP, w skład której wchodzi S.E.T. Electronics, wyróżnia się w branży dzięki swojej zdolności do realizacji produkcji elektronicznej na różną skalę, od małych do średnich serii. Firma oferuje kompleksowy zakres usług obejmujący cały proces produkcyjny, począwszy od etapu projektowania aż po finalną produkcję gotowych wyrobów skupiając się na dostarczaniu wysokiej jakości wiązek kablowych, montażach płytek drukowanych, produktach typu Box-Build oraz modułowych zespołach elektromechanicznych. 

Duże wzrosty i rozbudowa zdolności produkcyjnych

Branża EMS ma się w Polsce bardzo dobrze, oferujemy doskonały mix umiejętności i ceny. Umieją to wykorzystać przede wszystkim firmy zagraniczne i aby to stwierdzić wystarczy jeden rzut oka na tabelę z przychodami za rok 2022. Największe wzrosty odnotowały takie firmy jak Norautron Electronics, który podwoił w roku 2022 wielkość sprzedaży, Orbit One (prawie podwoił obroty), Kitron (wzrost o 71%) czy Flextronics Logistics (wzrost o 68%), a więc przedstawiciele branży EMS właśnie. Dodajmy do tego jeszcze znakomite wyniki Flex i Lacroix, osiągnięte w poprzednim roku i mamy pełen obraz kwitnącej branży. Od tego pozytywnego obrazu pozornie odstaje Kimball, którego przychody minimalnie spadły, jednak nie ma najmniejszej wątpliwości, iż w najbliższych latach obroty firmy ponownie będą szybko rosły: w 2023 otworzył bowiem nową halę produkcyjną, zwiększając moce o około 40%. Podobnie podwrocławski USI: obroty minimalnie spadły, ale w czerwcu 2023 firma otworzyła nową halę, ustanawiając solidne podwaliny pod długoterminowy rozwój. Ponadto kilka dni po otwarciu fabryki, firma od razu zapowiedziała budowę kolejnej, która ma być ukończona w roku 2024.

Z drugiej strony dość blado wypadła czołówka tabeli, w której dominują firmy zajmujące się produkcją TV. Wieloletni lider produkcji elektroniki w Polsce, LG Electronics w Mławie, nawet nieco obniżył przychody, podobnie jak jego kluczowy dostawca, Heesung. TPV odnotował tylko niecałe 9% wzrostu, a najlepiej w branży TV wypadł TCL, odnotowując zwiększenie przychodu o 21%.

Generalnie, nawet jeśli wyniki sprzedaży za rok 2022 nie charakteryzują się błyskawicznym wzrostem, to ze spółek płyną bardzo dobre wieści. Idealnym tego przykładem jest Trumpf Huettinger, którego obroty wzrosły jedynie nieznacznie, ale który w roku 2023 dwukrotnie informował o otwarciu nowych obiektów produkcyjnych. Ifm ecolink, nie tylko informował o nowych inwestycjach i wejściu w samodzielny montaż PCBA, lecz również zwiększył obroty w Polsce o 46%. Dobre wieści płyną też z Joynext, który uruchomił produkcję w nowej hali, Jabila (otwarcie działu B&R we Wrocławiu), Scanfil (plan budowy kolejnej hali) czy Kitrona (również planuje otwarcie drugiej hali).

Rynek produkcji elektronicznej w Polsce 

W podsumowaniu warto odnieść się do dwóch naszych niedawnych zestawień, Rankingu polskich EMS oraz TOP100 firm OEM z polskim kapitałem. Łącznie, te trzy grupy – firmy zagraniczne oraz polskie OEM i EMS – mogą stanowić przybliżoną miarę wielkości rynku produkcji elektroniki w Polsce.

Tabela: Zestawienie obrotów sektorów OEM i EMS w latach 2018-2022*.

© tek.info.pl

*w przypadku Flex, Lacroix oraz Sharp dane za rok 2023 przyjęliśmy w wysokości obrotów uzyskanych w roku 2022.

Firmy z zagranicznym kapitałem dominują w ogólnym obrazie produkcji elektronicznej w Polsce, stanowiąc od lat około 80% całości rynku. W wielu przypadkach są to firmy o obrotach znacznie przekraczających skalę działalności rodzimych firm i tylko niektóre z nich, takie jak Apator czy Fideltronik, osiągają podobną skalę obrotów. Według naszej wiedzy, firmy produkujące w Polsce odbiorniki TV, takie jak LG Mława, Sharp czy TPV, skupiają się na montażu mechanicznym, tak więc interesujące byłoby spojrzenie z wyłączeniem ich obrotów. Łącznie te trzy firmy generują ponad 20 mld PLN obrotu, a po ich wyłączeniu udział firm zagranicznych spada do około 70%.

Łącznie rynek produkcji elektronicznej w Polsce wzrósł o około 10.6%, a więc nieco mniej niż średnioroczna inflacja (po wyłączeniu produkcji TV wzrost wynosi około 15%). Mimo ograniczonego wzrost całego rynku w ujęciu realnym, uwzględniając liczne bardzo dobre wiadomości płynące z większości firm, mówiące o znaczących inwestycjach, perspektywy całego rynku na najbliższe lata są bezsprzecznie bardzo dobre.