Premium

Polski zakład Woodward na pół

Fundusz inwestycyjny Aurelius przejął połowę działalności polskiego oddziału Woodward, obejmującą dział Renewable Power Systems.

Polski zakład Woodward na pół 

Przy okazji przeglądu sprawozdań finansowych Woodward Poland Sp. z o.o. dowiedzieliśmy się o bardzo istotnej zmianie, która zaszła w roku 2020 w działalności polskiego zakładu Woodward (a którą przegapiły bez wyjątku wszystkie polskie media!). Jest nią przejęcie biznesu Renewable Power Systems (RPS) przez fundusz hedgingowy AURELIUS Equity Opportunities. Częścią przejmowanego biznesu jest też produkcja przekaźników zabezpieczeniowych. Wzmianka o takiej transakcji pojawiła się o lutym 2020 na stronie Aurelius, transakcja została potwierdzona notką o zamknięciu przejęcia w maju 2020 (link tutaj) . Jak czytamy w majowej notce prasowej ‘[…] w nadchodzących miesiącach Aurelius wydzieli biznes RPS oraz biznes zabezpieczeń w osobny podmiot gospodarczy'. Nie byliśmy w stanie znależć wzmianki o tej transakcji na stronie Woodward.

Na biznes RPS składa się ponad 400 pracowników oraz aktywa generujące sprzedaż na poziomie około 80 mln USD w roku obrotowym 2019. Dział RPS produkuje przetwornice i inne kluczowe komponenty stosowane w turbinach wiatrowych w swoich zakładach produkcyjnych w Kempen w Niemczech i Krakowie w Polsce. Działa również na rynku wtórnym konwerterów, sprzedając części zamienne , realizując umowy serwisowe i szkoląc personel, jak również dostarczając aktualizacje sprzętu i oprogramowania. Inną częścią działalności są przekaźniki zabezpieczeniowe i sprzęt monitorujący parametry elektryczne.

Więcej o transakcji przejęcia dowiadujemy się ze sprawozdania zarządu z działalności: ‘Spółka w dniu 30 kwietnia 2020 roku sprzedała zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Sprzedaż dotyczy jednego z pionów biznesowych – tzw. RPS (Renewable Power Systems), który dotyczy projektowania i produkcji podłączonych do sieci konwerterów klasy megawatowej przeznaczonych dla turbin wiatrowych. Sprzedaż lokalna jest częścią większej transakcji, w której biorą udział poszczególne podmioty z Grupy Woodward zlokalizowane w Europie. Sprzedający oraz Nabywca nie są podmiotami powiązanymi i należą do dwóch różnych międzynarodowych grup kapitałowych. 

W ramach sprzedaży lokalna działalność RPS obejmowała: 

• aktywa trwałe i zapasy (w tym m.in. maszyny i części produkcyjne i testowe, wózki widłowe, narzędzia, sprzęt biurowy i inne środki trwałe), a także wartości niematerialne i prawne; 

• umowy i kontrakty (w tym wynikające z nich prawa i obowiązki) z kontrahentami, w tym umowy sprzedaży, umowy serwisowe, w zakresie działalności RPS; 

• pozwolenia i prawa wynikające z gwarancji związane z działalnością RPS; 

• pracowników wykonujących zadania produkcyjne w ramach działalności RPS, w tym kadrę kierowniczą odpowiedzialną za poszczególne aktywności w ramach tej działalności; 

• pracowników realizujących poszczególne funkcje wsparcia produkcji wspomagające prowadzenie działalności RPS; 

• należności i zobowiązania oraz umowy ściśle związane z działalnością RPS (w tym umowy z dostawcami); 

• zezwolenia związane z działalnością RPS. 

[…] Na dzień podpisania sprawozdania - prace dotyczące finalizacji rozliczenia transakcji pomiędzy stronami są w toku. Wyniki działalności zaniechanej (RPS) na dzień 30 września 2020 roku przedstawia poniższe zestawienie:

Źródło: Woodward Poland Sp. z o.o. Sprawozdanie z działalności w okresie 01.10.2019-30.09.2020 r

Sprawozdania finansowe 2020

Przychody Woodward Poland wzrosły w roku obrotowym obejmującym okres od 01.10.2019 do 30.09.2020 o 3% w stosunku do roku poprzedniego, z poziomu 320.7 mln PLN do 329.6 mln PLN. Jak czytamy w sprawozdaniu: ‘Wzrost sprzedaży był spowodowany większą ilością zamówień z rynku energii odnawialnej oraz innych urządzeń elektronicznych’. 

Znacznej poprawie uległy wyniki prowadzonej działalności. Wynik operacyjny skoczył z 18.0 mln PLN w poprzednim roku obrotowym do 24.9 mln PLN (37.8%), natomiast wynik netto z 18.4 mln PLN do 29.0 mln PLN (57.2%)

Woodward inwestuje niewielkie środki w porównaniu do skali prowadzonej działalności: w roku 2020 były to inwestycje w wyposażenie oraz w rozwój działów badawczo rozwojowych o wartości 1.1 mln PLN. Wedle prognozy spółki, nakłady inwestycyjne w kolejnym roku finansowym sięgną kwoty 1 mln złotych, a główne kierunki wydatków będą obejmowały zakup środków trwałych na potrzeby produkcji (stacje testujące dla nowo wdrażanych produktów, elementy linii produkcyjnych), zakup środków trwałych na potrzeby działów inżynieryjnych (sprzęt pomiarowy, oscyloskopy, multimetry, generatory oraz licencje na oprogramowanie inżynierskie) oraz modyfikacje istniejących budynków mające na celu usprawnienie istniejącej infrastruktury technicznej zakładu.

Na zakończenie sprawozdania czytamy: ‘Transakcja sprzedaży ZPRG-a [nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w sprawozdaniu, wydaje się jednak, że chodzi tutaj o dział RPS] nie wpływa na kontynuację działalności przez Woodward Poland Sp. z o.o. Działalność pozostająca w Woodward Poland po sprzedaży ZPRG-a jest działalnością rentowną, a generowane marże pokryły koszty stałe i pozwoliły na osiągnięcie wskaźnika rentowności na poziomie z poprzednich lat. W przyszłości grupa planuje przeniesienie do Spółki nowej produkcji’.